newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"עכשיו אני אתן לך אגרוף שישטח לך את הפרצוף"

בשנים האחרונות משתלטים מתנחלים על בתים בשכונת בטן אל–הווא שבמזרח ירושלים, כשהם מלווים במאבטחים פרטיים ושוטרים. כ-80 משפחות בשכונה חיות תחת פחד מגירוש ועוד דור של ילדים פלסטינים גדל במציאות של מעצרים ואלימות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: עמית גילוץ

שוטר בשם פארס העמיד אותנו עם הפנים לקיר ובעט בנו בכוח ברגליים עד שפיסקנו אותן. אחר כך הוא הכה אותנו ודיבר אלינו בצורה גסה מאוד. הוא אמר לי: "אתה רוצה שאני אזיין אותך?" כשאמרתי לו שלא, הוא שאל: "מישהו כבר זיין אותך?" עניתי לו שלא, והוא המשיך לשאול: "אתה רוצה שאני אזיין אותך בפעם אחרת?" הסתובבתי ואמרתי לו: "אם אתה רוצה בשבילך". הוא אמר לי: "עכשיו אני אתן לך אגרוף שישטח לך את הפרצוף".

הסצנה הזו איננה לקוחה מתוך רומן של ז'אן ז'נה, אלא מעדותו של מ' בן ה-13, כפי שנמסרה לתחקירן בצלם חוסאם עאבד. מ' תיאר חוויה בוטה, אך לא מאוד יוצאת דופן עבור ילדי שכונתו, בטן אל-הווא שבמזרח ירושלים. אלה חיים במציאות של חיכוך מתמיד עם אנשי ביטחון ישראלים, מאז החלו מתנחלים לפלוש אל השכונה הצפופה בליווי כוחות משטרה, משמר הגבול ומאבטחים פרטיים במימונו הנדיב של משרד השיכון.

כניסת מתנחלים יהודים אל לב שכונה פלסטינית תוך נישול תושביה איננו מעשה ספונטני, כי אם מהלך מתוכנן הזוכה לתמיכה נרחבת מצד רשויות המדינה. במקרה הזה מאחורי תביעות הבעלות על הבתים עומדת עמותת "עטרת כהנים", ומה שאיפשר לה את המהלך הוא תמהיל גזעני של שלושה חוקים שמאפשרים לטעון לבעלות על נכסים שהיו בבעלות של יהודים לפני 1948. בתי המשפט העניקו הכשר למהלכים הרסניים אלה.

> הסיפור הלא יאמן על אויבי העם שביקשו להעלות את שכר המינימום

מאבטחים מלווים ילדי מתנחלים בשכונת בטן אל הווא בירושלים המזרחית. דצמבר 2016. (צילום: שרית מיכאלי, בצלם)

מאבטחים מלווים ילדי מתנחלים בשכונת בטן אל הווא בירושלים המזרחית. דצמבר 2016. (צילום: שרית מיכאלי, בצלם)

ב-2015 פונו שלוש משפחות פלסטיניות מבטן אל-הווא מבתיהן על מנת לאכלסם במתנחלים. כשמונים משפחות נוספות מהשכונה חיות מאז בצל אותה סכנה. עבורן, ועבור ילדי השכונה, החיים מתנהלים באווירה של מתח מתמיד הנובע מהמגע היומיומי עם המתנחלים ועם כוחות הביטחון. על אף שחוק הנוער קובע כי מעצר קטין חייב להיות אמצעי אחרון, העדויות שאסף בצלם מלמדות על הקלות הבלתי נסבלת שבה נעצרים ילדים בשכונה.

בתגובה פתחו תושבי השכונה לפני כשלושה חודשים את "מרכז מאדא". הרעיון פשוט: הרחובות נהיו מסוכנים מדי עבור ילדי השכונה, ולכן יש להרחיקם מהם ככל הניתן. המרכז פועל חמישה ימים בשבוע מהבוקר ועד הערב. הוא כולל חצר קטנה, מעבדת מחשבים עם גישה לאינטרנט ומשחקים, וחללים נוספים שבהם מתקיימים חוגי מלאכה בשעות אחר הצהריים. אמנם האינטרנט נותק לכמה שבועות לאחר שמאבטחים ירו בנשק חי בלב השכונה ופגעו בתשתיות, אך התקלה תוקנה מאז.

את התקלה היסודית בבטן אל-הווא, שהיא יחסה של המדינה לפלסטינים החיים תחת שלטונה, ייקח הרבה יותר זמן לתקן. מהלך הגירוש המתנהל בשכונה – הגדול ביותר בירושלים מזה שנים – הנו אחד מתהליכי נישול רבים שמניעה המדינה בשקט במזרח העיר וברחבי הגדה המערבית.

ממשלות ישראל יצרו אשליה מסוכנת שהכיבוש הוא הרפתקה זמנית, ושכל מה שצריך לעשות הוא להמתין עד שיחלוף. אולם בעוד האשליה לגבי זמניותו של הכיבוש נמשכת בצד אחד של הקו – כאשר בפועל הוא מעמיק ומתחזק – דור נוסף של ילדים פלסטינים גדל במציאות. ובמציאות הזו, האלימות, לא רק של שוטר בוטה כזה או אחר, או של המתנחלים ומאבטחיהם, אלא של כל מערכות השלטון – החקיקה, המשפט, התכנון, התקצוב, הביטחון – מופנית נגדם.

עמית גילוץ הוא דובר "בצלם"

> חדשות רעות: זינוק במספר אישורי הבנייה שנותנת ישראל לפלסטינים

מראה שכונת בטן אל הווא בירושלים המזרחית. (צילום: עמית גילוץ, בצלם)

מראה שכונת בטן אל הווא בירושלים המזרחית. (צילום: עמית גילוץ, בצלם)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

תא חד"ש בעברית יצא נגד המיליטריזציה בקמפוס ועורר זעם

בסרטון שהופץ לרגל יום הנכבה נטען ש"האוניברסיטה העברית שותפה" לדיכוי הפלסטינים משום שהיא מציפה את הקמפוס בחיילים ודוחקת את רגלי הסטודנטים הערבים. בימין טענו שמדובר בקריאה לפגוע בחיילים ודרשו לסגור את תא חד"ש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf