newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צעיר נהרג בנבי סאלח: "ידענו שהפשיטות ייגמרו באסון"

עז א-דין תמימי בן ה-21 נהרג במהלך עימותים עם כוחות שנכנסו לכפר נבי סאלח כדי לבצע מעצרים. הוא נורה בחזהו ובצווארו. זהו ההרוג השלישי בכפר מאז החלה בו התקוממות עממית בלתי חמושה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

צעיר בן 21 מנבי סאלח, עז א-דין תמימי, נורה הבוקר למוות על ידי חיילים. תמימי נהרג לאחר שכוח צבא נכנס לכפר כדי לבצע מעצרים. על פי גרסת הצבא תמימי יצא עם עוד מספר צעירים מן הכפר כדי להתעמת עם החיילים. הוא התקרב לחיילים ויידה אבן שפגעה בראשו של אחד החיילים שהגיב בירי. על פי העדויות שהגיעו ל"שיחה מקומית", תמימי נורה פעמיים, בחזהו ובצווארו ממרחק של כחמישים מטרים. דובר צה"ל מסר כי אף חייל לא נפצע וכי האירוע מתוחקר.

בחודש פברואר האחרון הגיעו כוחות צבא לביתו של עז א-דין תמימי. כשלא מצאו אותו בבית עצרו את הוריו ואחיו ולקחו אותם לחקירת שב"כ בכלא עופר. תושבים בכפר מספרים שבמהלך החקירה אוימו כי אם עז לא יסגיר את עצמו הצבא יגיעו שוב ושוב ויעצור את האם, שבסוף זה יסתיים במותו.

עז א-דין תמימי הוא ההרוג השלישי בכפר מאז החלה בו ההתקוממות העממית הבלתי חמושה נגד הכיבוש לפני מעל לעשור. התושבים בכפר, שמונה מעל ל-500 תושבים, נתונים מאז החליטו להרים ראשם, תחת איומים יומיומיים של מעצרים, פשיטות ליליות ויומיות, ואלימות קשה. עהד תמימי ואמה נרימאן, עדיין נתונות במעצר מאז התפרסם סרטון בו ניסו לסלק מחצרן חיילים חמושים.

צעירים מנבי סאלח מציגים את חולצתו המחוררת של עז א-דין תמימי שנורה למות על ידי חיילים. 6 ביוני 2018 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

צעירים מנבי סאלח מציגים את חולצתו המחוררת של עז א-דין תמימי שנורה למות על ידי חיילים. 6 ביוני 2018 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

גופתו של עז א-דין תמימי אמורה להימסר לידי משפחתו בקרוב בבית החולים ברמאללה. משם יצא מסע הלוויתו. הוא ייקבר בשעה חמש בכפרו נבי סאלח. בבית החולים שוהים כעת קרובים וחברים. ביניהם גם שכנתו של עז, מנאל תמימי, שסיפרה ל"שיחה מקומית": "עז נורה מספר פעמים בעבר. הוא נעצר בפעם הראשונה בגיל 14. הוא היה אמיץ, תמיד היה הראשון לצאת להפגנות ולעימותים. הוא היה מבוקש שלושה חודשים וידענו שהפשיטות ייגמרו באסון. כל המטרה שלהן היא להעביר מסר למשפחת תמימי".

השבוע הודיעה הפרקליטות כי היא חוזרת בה מכתב אישום שהוגש נגד חייל וקצין שירו בנער סמיר עווד בכפר בודרוס בינואר 2013. השניים, שירו בנער שברח מהם, לאחר שנקלע למארב שהעמידו סמוך לגדר, כשהוא לא חמוש. הם ירו בו מאחור שוב ושוב לאחר שכבר נפצע מנפילה וניסה לברוח מהם. למרות זאת הואשמו בתחילה ב"מעשה פזיזות ורשלנות". ההחלטה השבוע מגיעה לאחר שעורכי דינם העלו טענות על אכיפה בררנית נגד השניים, מאחר ובמקרים דומים רבים חיילים לא הועמדו בכלל לדין. ואכן, מבקשת חופש מידע שהגישו עורכי הדין עלה כי מתוך 114 חקירות מצ"ח שנפתחו במקרים בהם חיילים הרגו פלסטינים, הגישה המדינה כתבי אישום רק בשלושה. יש לזכור זאת כשדובר צה"ל מודיע כי האירוע מתוחקר.

הפוסט פורסם גם באנגלית במגזין 972+.

אביו של עז א-דין תמימי בבית החולים ברמאללה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אביו של עז א-דין תמימי בבית החולים ברמאללה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

"צריך לסייע להם". פסיקה של רב לטובת מבקשי המקלט

הרב גולן אלוף, שהיה ממקורביו של הרב יוסף, נשאל האם ראוי לשחרר את כספי הפיקדון של מבקשי המקלט על רקע משבר הקורונה.  "אסור לאפשר מצב נורא כזה מבני אדם", הוא ענה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf