עובדי חסות הנוער: "נערים חשובים מרווחים"

העובדים דורשים ממשרד הרווחה לעצור את העברת המעונות, שבהם נמצאים בני נוער במצוקה קשה, לידי חברות למטרות רווח - מהלך שלדבריהם פוגע גם בעובדים וגם בחוסים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כחמישים מעובדי חסות הנוער ותומכיהם הפגינו אחר הצהריים (שני) בתל אביב וחסמו לסירוגין חלקים מצומת קפלן-השלום במחאה על הפרטת המעונות.

ההפגנה התקיימה למרגלות קרית הממשלה בתל אביב במקביל לשביתה במעון "נווה חורש", המעון השישי שמועבר בימים אלה על ידי משרד הרווחה לניהולה של חברת דנאל. לדברי אלברט סופר, עובד המעון וחבר ועד העובדים במסגרת ארגון "כוח לעובדים", העברת השירות החיוני של חסות הנוער לידי חברה למטרות רווח אינו סביר, פוגע בזכויות העובדים וגורם כבר עכשיו בפועל לעלייה בשימוש בסמים, בבריחות ובאלימות של בני הנוער במוסדות. סופר קרא למשרד הרווחה לעצור את המכרז שבמסגרתו מועברים המעונות לידי החברה, ולהלאים את כלל המעונות כך שינוהלו ישירות על ידי המדינה.

"שירותים חברתיים במדינת ישראל לא אמורים להיות מופרטים, נקודה", אמרה ענבל חרמוני, יו"ר ארגון העובדים הסוציאליים בהסתדרות, שהגיעה להפגנה להביע סולידריות. "אנחנו רואים את הנזקים של תחלופה גבוהה של כוח אדם בפגיעה במטופלים". "לא יתכן שחברת כוח אדם למטרות רווח תיקח לעצמה ניהול של מעונות, חברה שתדבר בדוחות הרבעוניים והשנתיים שלה על שורות רווח ולא על אחוזי הצלחה בשיקום, בטיפול, ביציאה מהמעונות", הוסיף יניב בן-דן יחזקאל, מארגון "עוסים שינוי".

אחרי כמה נאומים קצרים המפגינים התחילו לחסום חלקים שונים בצומת קפלן-השלום, כשהם עומדים דקות ארוכות על כל מעבר חציה בצומת, שרים שירים וקוראים "מחזירים ת'אחריות – מלאימים את החסות", "חיים כץ תתפטר – העובדים שווים יותר", ו"נערות ונערים חשובים מרווחים". כוחות משטרה שהיו במקום אפשרו את החסימות, וניתבו את התנועה מסביב להן במידת האפשר.

מעונות חסות הנוער פועלים ברחבי הארץ ומארחים בנות ובני נוער בסיכון, במצבי קיצון ובחלופות מעצר. בתחילת השנה ניהלו עובדי המעונות – מטפלים, מדריכים ואחרים – מאבק רועש נגד כוונת משרד הרווחה להעביר את ניהול המעונות מעמותת ענב, שהפעילה את המעונות במשך כעשרים שנה, לידי חברות למטרות רווח. משרד הרווחה טוען שהוצאת המעונות מידי "ענב" הכרחית בשל בעיות שהתגלו בתפעול שלהם.

העובדים, שהחזיקו בהסכמים קיבוציים שהושגו במאבק והבטיחו את תנאי העסקתם, מצאו את עצמם במצב שבו חלקם הולכים הביתה ולאחרים אין תנאי העסקה מובטחים. לדבריהם, מתחלופת העובדים והפגיעה בתנאיהם נפגעים גם בנות ובני הנוער. בסופו של דבר המהלך פוצל לשלבים, ועכשיו מגיע תורו של מעון "נווה חורש" לעבור לחברת דנאל.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

הגברים בוכים בפייסבוק, וצוקרברג מתגייס להגנתם

בעוד נשים נלחמות על זכותן לחיים ולהגנה מאלימות מינית, גברים נאלצים להילחם על זכותם לא להיעלב. זהו מאבק עיקש, שכולל שעות של לחיצה על "דווח על תגובה זאת". מרגש לראות שבהנהלת הרשת החברתית השכילו לזהות את האוכלוסייה שהכי זקוקה להגנה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf