newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

רגע לפני הפיטורים, מאות מדריכי נוער בסיכון נאבקים על הזכות הבסיסית לשבות

עובדי חסות הנוער יפוטרו בסוף החודש בעקבות החלטת משרד הרווחה להחליף זכיין להפעלת מעונות לנוער בסיכון. במכרז שפרסם, המשרד לא דאג לשמור על רצף טיפולי, המשכיות עבודת המדריכים או זכויותיהם. עכשיו הוא מנסה גם למנוע מהם לשבות

מאת:

אם שום דבר לא ישתנה ברגע האחרון, בעוד שלושה שבועות ויומיים יפוטרו למעלה מ-250 עובדות ועובדים במוסדות חסות הנוער – מפעילי שורה של מעונות ברחבי הארץ שאליהם מגיעים בנות ובני נוער בסיכון, במצבי קיצון ובחלופות מעצר.

אתמול (ראשון) הגיעו עשרות מהעובדים לבית הדין לעבודה בתל אביב כדי לדרוש דבר אחד שנמנע מהם כבר כמה שבועות: לשבות נגד הפגיעה הקיצונית הזאת בעבודתם. העובדים, המאוגדים ב"כוח לעובדים", מוחים באופן פורמלי נגד המעסיקה הישירה שלהם – עמותת "ענב" שמפעילה את המעונות זה כעשרים שנה – אך מבחינה מהותית המחאה שלהם מופנית למי שבאמת חורץ את גורלם, משרד הרווחה.

עדכון, 9.1: היום החליט בית הדין לעבודה לאשר את השביתה, וזו תתחיל ללא הגבלת זמן ביום חמישי. משרד הרווחה הודיע שיערער על ההחלטה.

המשרד הוציא לאחרונה מכרז חדש להפעלת המעונות, שבהם שוהים מאות בני נוער שעברו או ביצעו תקיפות מיניות, שהתמכרו לסמים, שנפלטו מבתים מתעללים או ביצעו פשעים, ובמכרז זכו במקום העמותה שתי חברות, "דנאל" ו"תפארת בית חם" – כל אחת מהן תפעיל כמה מהמעונות החל מהראשון בפברואר.

למרות הרגישות העצומה של תפקיד המדריכים, העובדים עם בני הנוער, ולמרות שמשרד הרווחה עצמו היה צד שקט ומתקצב להסכמים הקיבוציים שחתמו העובדים עם "ענב" בשנים האחרונות והבטיחו להם תנאי העסקה משופרים – המכרז וחוזי ההתקשרות עם החברות החדשות לא כללו בתוכם דרישה להמשך העסקת העובדים הקיימים, וגם לא דרישה לשימור תנאי ההעסקה. לדברי העובדים ועמותת "ענב", דרישות המכרז אמנם משפרות את התשלום לשעה של מדריכים בשנה הראשונה, אך פוגעות קשות בסך הכל של מדריכים מתחילים (שמקבלים כיום גם הטבות נוספות), ועוד יותר מכך בתנאים של בעלי ותק שנתיים ומעלה.

העובדים מציינים בין היתר את האבסורד בכך ששר הרווחה, חיים כץ, שמגיע בעצמו מרקע של שנים ארוכות בפעילות עבודה מאורגנת, הוא שחתום על המהלך שמפטר אותם ומפקיר את זכויותיהם.

> אלון קסטיאל או יונתן היילו: למי בדיוק דואגת הפרקליטות?

עשרות עובדי חסות הנוער הגיעו לבית הדין לעבודה כדי לדרוש דבר אחד: את הזכות לשבות (צילום: חגי מטר)

עשרות עובדי חסות הנוער הגיעו לבית הדין לעבודה כדי לדרוש דבר אחד: את הזכות לשבות (צילום: חגי מטר)

לכן לא פלא שהרוחות בבית הדין אתמול היו סוערות. מי שעתרה לבית הדין נגד שביתת העובדים היא עמותת "ענב", אף בפועל במהלך הדיון היה ברור שמי שבאמת נלחם בזכות השביתה של העובדים הוא משרד הרווחה. עו"ד טל זרקו, נציגת המדינה בדיון, טענה שכל שביתה תגרום לנזק קיצוני לבנות ובני הנוער החוסים, שעלולים לפגוע זה בזה או בעצמם, או עלולים לברוח ולסכן את שלום הציבור. "אתה תישן טוב בלילה?", שאלה עו"ד זרקו את מקסים מרק, מדריך במעונות זה שמונה שנים וחבר ועד העובדים. "איך את ישנה בלילה?!", צעקו לה בתגובה עובדים מהקהל. במהלך הפסקה בדיון התעמת איתה אחד העובדים במסדרון בית הדין, ואמר "אתם מנסים למנוע בלגאן עכשיו, אבל הוא יתפרץ עליכם עשרות מונים ב-1.2 כשיום אחד הנערים יאבדו את כל הצוות שהם מכירים".

משיחות עם העובדים עולה בבירור שהם דואגים למקום עבודתם, לזכותם להתאגד ולשבות, לתנאי ההעסקה שלהם – אבל גם שהם דואגים לא פחות למצבם של בני הנוער שבהם הם מטפלים. העובדים מדגישים שבמקרה של שביתה תוקם ועדת חריגים שתאפשר המשך תפעול בסיסי של המעונות ללא פגיעה בחוסים, ובעיקר שעצם מאבקם נועד להבטיח את הרצף הטיפולי בנוער בעתיד. קל להתרשם שאלה עובדים שאוהבים את העבודה שלהם, ודואגים בחום ובאהבה לילדים. גם שי שער, מנכ"ל ענב, אמר במהלך הדיון שיש חשיבות גדולה לשמירה על שמירת זהות העובדים במעונות.

"זה אפילו האינטרס של החברות הזוכות, שיהיו להם מדריכים עם ותק שמכירים את העבודה", אמרה ל"שיחה מקומית" ניצן תנעמי, המלווה את עובדי חסות הנוער מטעם כוח לעובדים. "אם המדינה תמכה בהסכם הקיבוצי שנחתם עם העובדים, כפי שקרה, אז היא הייתה צריכה להכניס את תנאי ההסכם לתוך המכרז, וכך להבטיח את האינטרס של כולם".

"אנחנו לא הפרטנרים שלכם"

בשבועות האחרונים מנע בית הדין מהעובדים לשבות בשל רגישות תפקיד העובדים, וניסה לעודד משא ומתן בינם לבין החברות הזוכות. אך אלה מצדן הבהירו שאין להן כל עניין במו"מ, ושהן לא רואות עצמן מחויבות לעובדים. לדברי נציגי החברות בדיון, הם זכו במכרז, וידאו שאין להם כל מחויבות לשמירת ותק העובדים או לשימור תנאיהם, ומבחינתם הם פותחים דף חדש במעונות. בחברת דנאל מוכנים לקלוט חלק מהעובדים, ובחברת תפארת מוכנים לקלוט עובדים לתקופת נסיון בלבד. "אנחנו לא הפרטנרים שלכם", אמר עו"ד שלמה יער בר, בא כוח חברת תפארת, לאלברט סופר, מדריך במעונות ב-13 השנים האחרונות וחבר ועד העובדים. "לכם הבטיחו, לנו הבטיחו, ואי אפשר לקיים את שני הדברים". מספר נסיונות לפסול את תוצאות המכרז, לרבות על ידי העובדים, נכשלו בבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים.

מכיוון שכך החליטה השופטת קרן כהן לקיים דיון בבקשת עמותת ענב ובבקשתה של המדינה להוציא צווים נגד השביתה, ולתת החלטה בימים הקרובים.

כאמור, למרות שהיא העותרת הרשמית, נראה היה שעמותת ענב לא באמת מנסה לנהל מאבק בזכות השביתה של העובדים. המנכ"ל, שער, התחמק משאלת עורך הדין של העובדים, זאב שצקי, האם העמותה מנסה למנוע את השביתה מיוזמתה או בעקבות דרישה של משרד הרווחה. בדברי הסיכום של עו"ד שלומית גוטרמן-כספי, באת כוח העמותה, היא הדגישה את הדברים אף יותר.

"הסיטואציה מאוד לא נוחה לנו. העמותה מפעילה מעונות מעל עשרים שנה, מקיימת יחסי עבודה קיבוציים מאז 2011, ובסוף החודש מפסיקה את פעילותה במעונות. מבחינתנו כל הליך המכרז היה פגום. לבה של העמותה עם העובדים, שכרגע נראה שחלקם לא יקלטו או יקלטו בזכויות אחרות… המצב נכפה עלינו". עוד טענה עו"ד גוטרמן-כספי כי השביתה היא פוליטית, ומכוונת נגד מדיניות משרד הרווחה, ומכיוון שכך יש לאפשר אותה רק בהיקף מצומצם אם בכלל.

נציגות המדינה, לעומת זו, היו נחושות וקרביות הרבה יותר. אלין אלול, סמנכ"לית בכירה במשרד הרווחה ויו"ר ועדת המכרזים, סירבה לענות על שאלות על המכרז, לספק הסברים על תנאי ההעסקה שנקבעו בו, או להתייחס למחויבות המדינה לעובדים. עו"ד זרקו טענה שהשביתה מיותרת ולא תשיג כל תוצאות ממילא כי אין סיכוי שישנו את תוצאות המכרז או את תנאי ההעסקה של הזוכות בו. "הנזקים שייגרמו הם קשים לאין שיעור", אמרה בסיכומיה. "מדובר במאות נערים ונערות שללא השגחה יימצאו עצמם ברחוב, מזיקים לעצמם או לציבור".

"אנחנו בסיטואציה שאין קיצונית ממנה", אמר מנגד עו"ד שצקי. "250 עובדים מפוטרים מהעבודה בעוד שלושה שבועות, כשההסכמים הקיבוציים הופכים לכלום. מעבר לפגיעה בלב הביטחון התעסוקתי יש גם פגיעה בחופש ההתאגדות וברעיון של הסכמים קיבוציים בכלל. ניסינו להדבר עם הזוכים ולא העלינו דבר. השביתה ננקטת כצעד אחרון. מדובר בסיטואציה שבה מזמין [משרד הרווחה, ח.מ.] נוהג בהפקרות כלפי העובדים. המשרד היה מעורב בתקצוב ההסכמים והוא מפקיר את העובדים ואת בני הנוער החוסים. מי שכל כך חרד לגורלם ראוי שיהיה חרד לכך שמעשיו מנתקים את בני הנוער מצוות שמלווה את בני הנוער שנים ומכיר את הבעיות שלו ברמה האישית".

עוד ציין עו"ד שצקי שבמעונות עובדים גם עובדי מדינה, שיוכלו לדאוג לנערים בזמן שביתה, כך שלא יהיה מצב שבו אין שמירה על הנערים כלל. "נוכח התנערות כל הגורמים מגורל העובדים – או מתן קרן אור או שביב של ודאות – השביתה היא הפתרון הפרקטי האמיתי שיביא את כולם למצוא מוצא ממשי. יתכן שזה לא כל כך מסובך לאיתור אם יש נכונות. השביתה תתמרץ את הנכונות הזאת".

כאמור, בית הדין הודיע שיחליט בימים הקרובים בעניין זכות השביתה של העובדים.


פניתי למשרד הרווחה, לברר מדוע המשרד לא הבטיח את הרצף הטיפולי באמצעות קביעת המשכיות העסקה לעובדים, ומדוע הוא לא מכבד את ההסכמים הקיבוציים שאליהם התחייב מול העמותה והעובדים. בתגובה נמסר ממשרד הרווחה כי:

"רשות חסות הנוער מצויה במשבר עמוק ומתמשך מזה עשרות שנים. שרים שונים עסקו במשבר וברשימות ההמתנה למעונות, אולם למרבה הצער סוגיה זו לא באה לידי פתרון. כעת משרד העבודה והרווחה בראשות השר חיים כץ מבצע רפורמה מקיפה שמטרתה שיפור השירות והטיפול בנערים ובנערות בסיכון. במסגרת הרפורמה, שכר המדריכים יעלה והתנאים ישופרו, וזאת כדי למנוע תחלופה גבוהה של מדריכים כפי שהיה עד היום במעונות. נדגיש כי יש ביקוש למדריכי נוער טובים ואנו קוראים לכל המעוניינים להצטרף".

כשציינתי שהתשובה לא עונה לשאלות, ושלדברי העובדים ועמותת ענב התנאים עבור רוב העובדים דווקא ייפגעו ולא ישתפרו, לא קיבלתי תשובה נוספת.

> הימין מנסה לפרק את ירושלים המזרחית לגורמים, מה יעשה השמאל?

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
הזהיר שהניסיונות "לאיים או להשפיע" על בית הדין חייבים להיפסק. כרים חאן, התובע הכללי של בית המשפט הפלילי בהאג, בביקור בקייב בפברואר 2023 (צילום: ICC-CPI)

הזהיר שהניסיונות "לאיים או להשפיע" על בית הדין חייבים להיפסק. כרים חאן, התובע הכללי של בית המשפט הפלילי בהאג, בביקור בקייב בפברואר 2023 (צילום: ICC-CPI)

חשיפה: המלחמה המלוכלכת של ישראל נגד בית הדין בהאג

תחקיר "שיחה מקומית", 972+ ו"גרדיאן" חושף שבניצוחו של נתניהו אמ"ן, המוסד ושב"כ פעלו כדי לעקוב אחר בכירים בביה"ד הפלילי בהאג, אספו מידע על פלסטינים שפנו אליו וניסו לחבל בחקירותיו נגד ישראל. עכשיו כרים חאן על הכוונת

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf