newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

נתניהו משתמש בדמוקרטיה כדי לחתור תחתיה

נתניהו וחסידיו לא מעוניינים בדמוקרטיה, אלא רק בשימוש ברעיונות דמוקרטיים שיבטיחו את המשך שלטון הימין. מי שרומס באפן קבוע זכויות של נכים ועובדים, שמדכא מיליוני בני אדם כבושים, לא יתרגש מהטיית מכרז פה ומקשרי הון-שלטון שם

מאת:

כותב: מרזוק אלחלבי

נתניהו והמסנגרים עליו מתקשטים בנוצות הדמוקרטיה כדי לכסות על ההאשמות החמורות המופנות כלפיו. הטענה המרכזית הנישאת בפיהם, מעין מנטרה, היא כי שלטון מחליפים רק בקלפי. אין זה מקרה שכך טוענים מי שהשתמשו ומשתמשים מזה עשור לפחות ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" כדי לחתור תחתיה ולכלותה. הם מחוקקים חוקים ומתקינים תיקונים שתכליתם היחידה היא צמצום המרחב הדמוקרטי והגבלת הפעולה של מנגנוני המערך הדמוקרטי עד כדי ביטולם.

למה הם מתכוונים כאשר הם חוזרים על הסיסמה הקליטה שמצליחה לשכנע גם את אלה שאינם מנויים על להקות העידוד של נתניהו או על חבר שריו ששתקו ככבשים גם כשהמשטרה פרסמה את המלצותיה בשתיים מתוך ארבעת הפרשיות החמורות בהן נחשד נתניהו – "שלטון מחליפים רק בקלפי"?. ובכן, לשיטתם המעשית והפילוסופית של נציגי מפלגת השלטון, "הליכוד", הדמוקרטיה מצומצמת רק לאקט של בחירות מידי ארבע שנים ושל דעת הרוב. גישה זאת הופכת את ה"דמוקרטיה" למילה ריקה מתוכן כשכל רוב ולו קטנטן ומזדמן יכול להפוך לעריץ.

> ועדת החינוך אישרה את חוק עריצות שר החינוך בנט

ראש הממשלה נתניהו נואם באירוע בתל אביב יממה לאחר פרסום המלצות המשטה להעמידו לדין באשמת שוחד (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

ראש הממשלה נתניהו נואם באירוע בתל אביב יממה לאחר פרסום המלצות המשטה להעמידו לדין באשמת שוחד (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

הימין בישראל לא שונה כלל מהימין ששולט במדינות אחרות, הוא אינו מעוניין כלל בדמוקרטיה, אלא רק במרכיב בה שיבטיח לו את המשך השלטון. במקביל הוא עושה כל מה שניתן כדי לנטרל את היכולת להחליף את השלטון. כך נהגו לעת עתה משמרות המהפכה באיראן, וכך גם ארדואן בתורכיה, פוטין ברוסיה ואל-סיסי במצרים.

אבל דמוקרטיה ראויה היא כזו הכוללת מנגנונים יעילים כדי למנוע את עריצות הרוב, להבטיח שהמיעוט יוכל להיות מתישהו רוב ולהחליף את השלטון, להבטיח זכויות פרט ואדם, להבטיח שלטון חוק ולהכפיף את הרשות המבצעת לביקורת החוק. דמוקרטיה כזאת תבטיח נגישות שווה לכל למרחב הציבורי והפוליטי, תבטיח שוויון הזדמנויות ושוויון בכלל לרבות למיעוט דעה ומיעוט לאומי או לשוני, היא תקיים מנגנוני ביקורת ציבורית ומשפטית על הרשות השלטונית, תבטיח חופש ביטוי וחירויות פוליטיות, ולבסוף – היא תקיים בחירות לעתים קצובות. כלומר, כדי שלבחירות יהיה ערך צריכים להתקיים גם כל התנאים הנלווים או לפחות בחלקם הגדול.

לכן, מי שמנסה לסרס את המשטרה ולהלך אימים על חוקריה ועל המפכ"ל, שמנסה לשנות מן היסוד את עיקרון הפרדת הרשויות ולהכפיף את הרשות השופטת למרות הרשות המבצעת על ידי התערבות גסה במינוי שופטים מטעם, שנלחם בארגוני זכויות אדם ואזרח ובאנשי תרבות ואמנות, שמתנכל למבקר המדינה ומנסה להפוך את מוסד היועץ המשפטי לממשלה לכלי שרת בידי בעלי השררה, שעושה שינויים חקיקתיים כדי לשרת את כל אלו – אינו דמוקרט. הוא גם לא יכול להתהדר ברעיון דמוקרטי, כמו עקרון החלפת שלטון בבחירות, כדי להצדיק הישארותם של מושחתים ומשחיתים בצמרת השלטון.

דמוקרטיות אינן מתפתחות באופן ליניארי מהמצומצם אל המורחב, מן שלטון הרוב אל הרעיון של שלטון החוק. הן יכולות לקפוא ולהיכנס לסטגנציה, אבל גם לסגת ולהתבטל בתנועת פרסה של התכלות עצמית. זה התהליך בו ישראל נמצאת כיום. שוחרי תהליך זה כבר אינם מתאמצים להסתיר את כוונות הזדון שלהם, כמו למשל לפגוע בזכויות אדם במטרה לשמור על עליונות יהודית כפי שהצהירה שרת המשפטים.

אבל כשאנחנו מדברים על שחיתות שלטונית, כדאי לא לשכוח את המבנה הבסיסי של ההוויה הישראלית יהודית, של שליטה, כיבוש, דיכוי ונישול של מיליונים. מי שמצדיק ומכשיר את העוולות האלה יום יום אינו מתרגש מהטיית מכרז פה ומקשרי הון-שלטון שם. ומי שרומס את זכויות הנכים וניצולי השואה, מפקיר עובדי בנין ועובדי קבלן, ועובדים ערבים, לא ממש יתייסר ממתנות יקרות ערך שמרעיפים על ראש ממשלה לבקשתו ובקשת אשתו. מי שלא מזדעק לנוכח ההתנכלות היומיומית של חיילי וחיילות צה"ל לילדים ולנשים באל-ח'ליל (חברון) ובמחסומים, המעצרים השיטתיים והפשיטות, ההרג ומגבלות התנועה – מה לו כי ילין על מכרזים מוטים ועסקאות באושים של בעלי שררה?

מרזוק אלחלבי הוא משפטן, עיתונאי וסופר, בעל טור קבוע בעיתון "אל-חיאת" הלונדוני.

> תיעוד: אם יש ספק – אין ספק. כך נעצרים ילדים פלסטינים בחברון

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פעילי השמאל יהלי צ'ליק, מתן קדיש ויסמין ערן-ורדי בבית המשפט, ב-2 בדצמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

פעילי השמאל יהלי צ'ליק, מתן קדיש ויסמין ערן-ורדי בבית המשפט, ב-2 בדצמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

המשטרה הפכה פעילי שמאל מעדים לחשודים. ביהמ"ש לא השתכנע

מתנחל ממעון רץ ליד הכפר א-טוואני בדרום הר חברון, והותקף על ידי פלסטינים. שלושה פעילים שזומנו לתת עדות נעצרו. לאחר מכן פשטה המשטרה על בית שבו התגוררו והחרימה ציוד ללא צו. "זו עליית מדרגה. עד עכשיו לא ראינו כזאת רדיפה נגד הפעילות היומיומית שלנו"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf