newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ההתנגדות לחיסול התאגיד היא אינטרס של כולנו

אפילו אם מתנגדים להחלפת רשות השידור בתאגיד, או אם חושבים שלא ראוי שיהיה פה רדיו צבאי, חייבים להתנגד למהלכים של נתניהו נגד השידור הציבורי

מאת:

ההסתערות של בנימין נתניהו על תאגיד השידור הציבורי הופכת לאיום ממשי על הסיכוי לבנות, לקיים או לשמר שידור ציבורי איכותי ובלתי תלוי בישראל – דבר שהוא בפירוש אינטרס של כולנו.

אתמול פורסם בערוץ 10 שראש הממשלה העביר לתאגיד רשימות שחורות ולבנות, של עיתונאים שירצה שיפוטרו מהתאגיד ושל כאלה שיש לשכור. במקביל פורסם שיוזמה חדשה בצמרת הממשלה, שעלולה לקבל את תמיכת השרים הבכירים מהסיעות השונות, תנסה לחסל את התאגיד ולאחד תחת סמכות אחת את רשות השידור, גלי צה"ל והחינוכית. באוויר עדיין נישא הטעם המר של התרגיל של נתניהו וניסנקורן לדחיית פתיחת התאגיד (מישהו מתומכי הדחייה הזאת אז עדיין חושב שהיא הייתה כל כך תמימה?) והצעת החוק של דוד ביטן לבטל את התאגיד כליל.

> שיחה מקומית עומדת לצד הטלוויזיה החברתית מול נסיונות ההשתקה

אני מכיר לא מעט אנשים שמתנגדים למהלך סגירת רשות השידור ופתיחת התאגיד, בין היתר בגלל הפגיעה הקשה שהמהלך יגרום לזכויות עובדים. לכן, לכאורה, לא צריך להצטער על המהלך של נתניהו וביטן. יש גם לא מעט קולות שאומרים שבמדינה דמוקרטית אין מקום לרדיו צבאי, כך שהוצאת גלצ מחוץ לצבא תהיה רק לטובה.

למרות שיש מן האמת בשתי הטענות, אלה גם אלה מתעלמים מהמניע של נתניהו ושות'. לא אזרוח של גלצ ולא זכויות עובדי רשות השידור מעניינים אותם. הדבר היחיד שנמצא על סדר היום עכשיו זה השאלה אם יכול להיות שידור ציבורי עצמאי בישראל, עם מינויים שאינם נשלטים על ידי הדרג הפוליטי, עם שיקולים מערכתיים שלא כפופים להחלטות הממשלה על תקציב השידור הציבורי לשנה הבאה – או לא.

ומול האיום הברור הזה, על עצמאות השידור הציבורי, יש מקום לאחדות במאבק של אנשי התאגיד, הרשות, גלצ, כלל העיתונאים והציבור הרחב. אם רוצים איזושהי מסגרת תקשורת המונים גדולה, במיינסטרים, שמשוחררת מאינטרסים של ההון וחייבת דין וחשבון רק לציבור, חייבים להלחם על השידור הציבורי עכשיו ולעצור את מהלכי נתניהו נגד התאגיד.


לקינוח, הנה הודעת ארגון העיתונאים בישראל מאתמול בעניין:

ארגון העיתונאים מתנגד נחרצות להצעת החוק של יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, ולכל יוזמה אחרת שמטרתה לסרס את השידור הציבורי, לפגוע בעצמאותו ולהעמיק באופן משמעותי את התלות שלו בפוליטיקאים שאותם הוא אמור לסקר ולבקר. הארגון מגנה בחריפות את הניסיונות של מקורבי ראש הממשלה להתערב במינויים של עיתונאים ובהתנהלות הפנימית של גופי השידור הציבורי, כפי שפורסמו היום בדה מרקר ובערוץ 10. הארגון יאבק בנחרצות נגד ניסיונות של פוליטיקאים להתערב בשידור הציבורי או לקדם יוזמות להחלישו, וקורא לכל חברי הכנסת מימין ומשמאל שהאינטרס הציבורי עומד לנגד עיניהם לא לתת יד להתנהלות שכזאת.

> מה הקשר בין עמנואל רוזן, האלוף במיל ישראל זיו והמשטר בדרום סודאן?

בנימין נתניהו (עמוס בן גרשום, לע"מ)

התאגיד צריך לקבל ממנו הוראות איזה עיתונאים להעסיק? בנימין נתניהו (עמוס בן גרשום, לע"מ)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
משמאל: ניירה אשרף; מימין: אימאן רשיד (צילומים: צילום מסך מסרטון של MEE; הטוויטר של רשיד)

משמאל: ניירה אשרף; מימין: אימאן רשיד (צילומים: צילום מסך מסרטון של MEE; הטוויטר של רשיד)

נשים בעולם הערבי נאבקות על עצם זכותן לחיות

באחרונה שטף גל של מקרי רצח מחרידים של נשים במצרים, ירדן, איחוד האמירויות וישראל/פלסטין, שזכו לגיבוי ולתמיכה מפי שמרנים רבים. במקביל, החלו נשים רבות לפרסם איומים שקיבלו, המזהירים אותן מגורל דומה, ומתארגנת שביתת נשים כללית בעולם הערבי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf