newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לטובת חברי מרצ: ציונות 2017, קווים לדמותה

עושה רושם שחברי מרצ מתקשים להחליט אם הם מפלגה ציונית או לא, ומה זה בעצם אומר. במיוחד עבורם, הנה רשימה ראשונית ובהחלט לא ממצה. מהי ציונות כיום? למשל הילד שהודיע לאמו בהתרגשות שהרגע הצדיע לחייל

מאת:

כותב אורח: אלמוג בהר

בימים האחרונים מתנהל ברשת דיון סוער סביב השאלה האם מרצ היא מפלגה ציונית או לא, ומהי בכלל ציונות. הבנתי שבמרצ מתלבטים איך להגדיר ציונות, ושזה ממש דיון דחוף ואקטואלי, אז החלטתי לנסות לעזור להם בהגדרה משלי:

להיות ציוני בשנת 2017 זה לדמיין שהשנה היא 1897 ובשנה הבאה נפגשים בקונגרס בווינה, ונושא הדיון הוא האם ליהודים מגיעה מדינה, כאילו שכבר לא קמה אחת. זה להמשיך לקיים מוסדות של תנועה לאומית גם אחרי שקמה מדינת הלאום, כי כך יותר קל: שקק"ל לא תיתן קרקעות לערבים, ישובים קהילתיים לא יקבלו ערבים, מזרחים ואתיופים, התיישבויות בודדים ישתלטו על קרקעות, ופוליטיקאים כושלים יקבלו משרות בסוכנות היהודית ובהסתדרות הציונית ובג'ויינט.

להיות ציוני זה לומר בוקר וערב "צה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם" ו"אסור לדבר על מזרחים ואשכנזים, זה מפלג את העם", ו"שוברים שתיקה בוגדים / שטינקרים / שתולים", ולחשוב שליהודים אסור לחיות במקום אחר, ושטקסי יום השואה, יום הגיוס לצה"ל והמשך הכיבוש הם עיקרי היהדות שקבע הרמב"ם. זה לחשוב שאחדות העם ואהבת ישראל הם חשובים ולכן להזהיר שהערבים נוהרים באוטובוסים לקלפיות, שהערסים משתלטים על המדינה, ושמבקשי המקלט נשלחים על ידי הקרן החדשה והם סרטן בגב האומה.

> להפריך את השקר הציוני: יהודי המזרח יובאו במטרה להחליף את הפועל הערבי

להיות ציוני זה לחשוב שאין אלוהים והוא הבטיח לנו את הארץ (יוסי זליגר/פלאש90)

בין טקסי שואה לצוללות מגרמניה

להיות ציוני זה לתמוך בסלקציה בעליה ממרוקו, תוניסיה ואתיופיה, לשלוח שליחים עם פצצות למוסדות יהודיים במצרים ובעיראק, לשלוח את המזרחים לפריפריה, לגנוב תינוקות תימנים וגם ספרי קודש ותכשיטים, ולקרוא לניצולי השואה אבק אדם וצאן לטבח, אבל לחבק אותם פעם בשנה בטקסים. זה להגיד שלא היתה נכבה, שטוב שהיתה נכבה, שאם הפלסטינים יתנהגו לא בסדר שוב נעשה להם נכבה. להיות ציוני זה להגיד שכל העולם נגדנו, ולקבל סיוע צבאי במליארדים מאמריקה, צוללות מגרמניה וכור גרעיני מצרפת.

להיות ציוני זה להגיד שאנטי-ציונות היא אנטישמיות, ולהזמין ראשי מפלגות אנטישמיים מאירופה ליד ושם ולמרכז הליכוד, כי כרגע הם שונאים בעיקר מוסלמים. זה לדבר על הערבים בגליל ובנגב בתור בעיה דמוגרפית, ועל הערבים בשטחים כרסיס בישבן, אבל מיד להוסיף "שיגידו תודה שהם חיים בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

להיות ציוני זה לנסות להפוך את היהודי, שבאירופה נחשב למזרחי, למערבי במזרח התיכון, על ידי כך שהוא יקרא ליהודי העולם המוסלמי מזרחים, ואז לקלל את אירופה שפה זה לא שוויץ והפלסטינים לא שבדים, והאירופאים לא מבינים כלום במזרח התיכון. זה להזכיר בכל יום את השואה, אבל לקבל צוללות מגרמניה, לבקר באופרה של ברלין, ולהסביר שהיום זאת גרמניה אחרת, ובכלל היה זה המופתי שהציע להיטלר להשמיד את היהודים.

להיות ציוני זה לא לקרוא חלוץ לפועל החקלאות מתאילנד, או לפועל הבניין מסין או מהגדה, או לפועל המפעל מעיירת הפיתוח, אלא למי שמעסיק אותם, וגם לסטף ורטהיימר. זה להגיד למי שאינו ציוני שאין לו זכות לחיות כאן, שיעבור לעזה/לברלין, ממש כמו שטראמפ בן המהגרים האירופאים מדבר על מי שהוא מהגר לא חוקי לאמריקה, ומצחיק את בניהן המקוריים של האמריקות. להיות ציוני זה לשכוח ולהשכיח שמעולם לא היו רוב יהודי העולם ציונים, ועד 1948 הם היו מיעוט קטן. זה לטעון שכל יהודי שאינו ציוני אינו מבקש לדאוג לביטחונו של העם היהודי, לקיומו או לזכויותיו כקולקטיב, בשעה שהציונות מחקה את רוב לשונות היהודים, הדחיקה את זהותם של יהודי העולם המוסלמי והפכה את ארץ ישראל לאחד המקומות המסוכנים ביותר ליהודים עלי אדמות.

> כשה"דמוקרטית" הופכת למסוכנת יותר מה"יהודית"

ציונות זאת ילדותנו כשטיפסנו על טנקים בכיכרות ותלינו דגלי חיילות צה"ל בבית, ופוסטרים של מטוסי חיל האוויר בחדר (פלאש90)

להרבות בדיני מלחמה, להמעיט בדיני צדקה

להיות ציוני זה הילד שראיתי השבוע בפלאפל שלום מודיע לאמו בהתרגשות שהוא הצדיע לחייל שראה בתור, ואלו מדריכות הקייטנה הצעירות שהחליטו להצעיד את הילדים בשלשות לגינה הציבורית, וזאת ילדותנו שלנו כשטיפסנו על טנקים בכיכרות, ותלינו דגלי חיילות צה"ל בבית, ופוסטרים של מטוסי חיל האוויר בחדר, וכשלא הזדעזענו מהדיבור על טנקים כתפילין בגופה של ארץ ישראל.

להיות ציוני זה לחשוב שאין אלוהים והוא הבטיח לנו את הארץ – ולקרוא בספר יהושע ולא ישעיהו, או לחשוב שיש אלוהים והוא קבע את גבולות המנדט, ולכן אילת, עזה, נהריה והגולן נכנסו לראשונה לגבולות ארץ ישראל, ושלמרות שאלוהים לא שלח את משיחו ניתנה לנו הרשות להכריז על סוף הגלות – ולהרבות דברים על דיני מלחמה והריגת גוי ובניית המקדש, ולהמעיט בדיני צדקה ושמיטה ואהבת לרעך וכל מה שלמדו רבנו סעדיה ורבנו הגדול הרמב"ם ורבנו בחיי ורבנו נג'ארה מן האיסלאם. זה לדבר בגסות רוח על אהבת חינם ואהבת ישראל, אבל בסבלנות וסובלנות לדבר על יחידות הצבא וציוד המשטרה שיש להפעיל מול הפלסטינים בשטחים, הבדווים בנגב, הפליטים במתקן חולות, האתיופים בהפגנות והמזרחים בכפר שלם.

להיות ציוני זה מה שמאפשר לראש הממשלה ולבעלים של הבנקים להיות בסופו של דבר אנשים טובים, פשוטים, ערכיים, כמעט "עממיים", ומשחרר אותם מהצורך לדבר על שחיתותם, על כל מי שמת כאן, מי שעני, מי שחסר תקווה, משחרר אותם מהצורך לדבר על כל הכסף שהם הרוויחו בדרך בזמן שאנחנו הפסדנו, כי היי, הם בסך הכל אוהבים את המדינה.

ומה זה להיות ציוני לדעתכם?

אלמוג בהר, סופר ומשורר.

> הכיבוש הפך את המזרחים מקורבנות של הציונות למשת"פים שלה

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פרופ' רפאל גרינברג (צילום: אורן זיו)

"אנחנו אמורים להיות גאים ולבנות עתיד חדש, והעתיקות שלנו מורידות אותנו כל הזמן". פרופ' רפאל (רפי) גרינברג (צילום: אורן זיו)

"האסונות שלנו נחגגים בארכיאולוגיה. אנחנו ממש קבלני חורבן"

ספרם החדש של הארכיאולוגים רפי גרינברג ויאניס חמילקיס עוסק בשימוש הדומה שנעשה בארכיאולוגיה קולוניאלית בישראל וביוון לצורך ביסוס הזהות המערבית ומחיקת שכבות היסטוריות "עודפות" בדרך אל העבר המכונן. אבל הארץ שלנו, מזכיר גרינברג, אינה לבנה. ראיון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf