משטרת המחשבות בפעולה: שלושה חודשים בכלא בגלל מסרון

מפלצת הביטחון ממשיכה לנגוס בהתמדה בזכויות בסיסיות של תושבים ואזרחים בישראל. בסוף המדרון הזה מחכה משטרת המחשבות. האם לשם אנחנו רוצים להגיע?

מאת:

היום (חמישי) נשלחה לכלא אזרחית ישראלית בת 19 מהצפון. בניגוד למה שאפשר לצפות במקרים כאלה, הצעירה הזו לא ביצעה שום פשע, וגם לא הואשמה בדבר.

שר הביטחון משה יעלון הוציא נגדה צו מעצר מנהלי לכליאה ללא משפט בעקבות מסרון ששלחה הצעירה לאחותה ולחבריה בו הביעה מורת רוח מהמתרחש בירושלים ובכלל במדינה, וביקשה להביע סולידריות ולהשתתף במחאה הפלסטינית על הדברים ואולי, ציינה, אף להפוך למרטירית. לטענת חבריה, ההודעה הזו נשלחה כאמצעי לשחרור לחץ והיא מעולם לא התכוונה לממש אותה, אך בשביל שירותי הביטחון הישראליים זה כנראה היה מספיק. היום נשלחה הצעירה לבית המעצר קישון, שם היא צפויה לבלות את שלושת החודשים הקרובים.

המקרה הזה מקומם מכמה סיבות: ראשית, אנשים לא צריכים להכנס לכלא על פשעים שלא ביצעו, או שאי אפשר להוכיח שביצעו. בדיוק בשביל זה קיימת מערכת משפט. הצווים האלה נועדו לעקוף את ההגנות שמעניק החוק לאזרחים, כמו למשל לא להשלח לכלא על פי גחמה של פקיד ממשלתי, ובמקום זאת לדרוש מהמדינה להציג ראיות או אפילו להאשים את האזרח באחד מהסעיפים הרבים המופיעים בספר החוקים הישראלי המפואר.

> שכבת האזרחות הדקה, הפגיעה והמדממת של הפלסטינים בישראל

עיתונאים מפגינים נגד מעצר מנהלי של אמין אבו וורדה, שכם (אחמד אל באז / אקטיבסטילס)

עיתונאים מפגינים נגד מעצר מנהלי של אמין אבו וורדה, שכם (אחמד אל באז / אקטיבסטילס)

שנית, ענישה צריכה להיות על פשעים ולא על מחשבות. ברגע שהמדינה מחליטה להכניס אנשים לכלא על דיבורים שהם מדברים בחדרי חדרים או במקום בו הם מצפים לפרטיות – אנחנו דורכים בשטח דיסטופי שדגל שחור מתנפנף מעליו. זו טריטוריה אסורה שאין לאפשר למדינה להכנס אליה. הכללים לגבי "הסתה" רופפים מאוד גם ככה בשנים האחרונות, וכשהמדינה מתקשה אפילו להגיע לרף הנמוך מאוד הנדרש במקרים כאלה, אסור לאפשר לה למצוא מקלט בתקנות לשעת חירום ולשלוח לכלא אנשים שלא עברו שום עבירה.

ולבסוף, האמצעים הפסולים האלה מופעלים ביד קלה הרבה יותר נגד בני לאום אחד מאשר כנגד בני לאום אחר. נכון, שלושה יהודים אמנם יושבים במעצר מנהלי מזה מספר שבועות, וגם מעצרם הוא שערוריה ויש להעמידם לדין או לשחרר אותם, אך באותה עת יש כ-350 פלסטינים שמוחזקים בבתי הכלא הישראלים ללא משפט, יחס של יותר מ-1:100.

מדרון חלקלק

עוצמתה של חברה נבחנת בימים קשים כמו הימים האלה, והחברה הממילא משוסעת שלנו בימים רגילים מתפוררת עוד ומוותרת על עוד חירויות ועל עוד זכויות בסיסיות בשם איזה שקר של "ביטחון" מדומיין.

גם בימים כאלה אסור לעמוד מנגד כשמפלצת הביטחון שוללת עוד ועוד זכויות מאזרחי ותושבי המדינה. אם ניתן לה להשתולל היום – האמצעים המופעלים נגד האזרחים יהפכו למקובלים יותר ויותר, ויזלגו לתחומי חיים אחרים. על המדינה לשחרר לאלתר את הצעירה מהכלא, ולשחרר לאלתר גם את שאר בני האדם המוחזקים כבר שנים ללא משפט וללא שניתנה להם ההזדמנות להגן על עצמם.

המשטרה החשאית הישראלית היתה שמחה להפוך למשטרת מחשבות – וזה תפקידנו, האזרחים – לא לאפשר לה להפוך לכזו.

> "אם הם בכלא אז הם בטח עשו משהו"

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"לעשות נקמה בגויים". הפגנת ימין בשייח׳ ג׳ראח, לאחר שנערה פלסטינית דקרה מתנחלת (צילום: אורן זיו)

"לעשות נקמה בגויים". הפגנת ימין בשייח׳ ג׳ראח, לאחר שנערה פלסטינית דקרה מתנחלת (צילום: אורן זיו)

חשש בשייח' ג'ראח: הדקירה תנוצל להגברת הלחץ על הפלסטינים

הדקירה של מתנחלת משייח' ג'ראח בידי נערה פלסטינית הזכירה בשכונה הזו אין ממש שכנות בין יהודים וערבים. הפגנת הימין בשכונה והתנהגות משטרה עלולים לסמן ששייח' ג'ראח שוב בדרך להיות חברון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf