newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

משטרת המחשבות בפעולה: שלושה חודשים בכלא בגלל מסרון

מפלצת הביטחון ממשיכה לנגוס בהתמדה בזכויות בסיסיות של תושבים ואזרחים בישראל. בסוף המדרון הזה מחכה משטרת המחשבות. האם לשם אנחנו רוצים להגיע?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

היום (חמישי) נשלחה לכלא אזרחית ישראלית בת 19 מהצפון. בניגוד למה שאפשר לצפות במקרים כאלה, הצעירה הזו לא ביצעה שום פשע, וגם לא הואשמה בדבר.

שר הביטחון משה יעלון הוציא נגדה צו מעצר מנהלי לכליאה ללא משפט בעקבות מסרון ששלחה הצעירה לאחותה ולחבריה בו הביעה מורת רוח מהמתרחש בירושלים ובכלל במדינה, וביקשה להביע סולידריות ולהשתתף במחאה הפלסטינית על הדברים ואולי, ציינה, אף להפוך למרטירית. לטענת חבריה, ההודעה הזו נשלחה כאמצעי לשחרור לחץ והיא מעולם לא התכוונה לממש אותה, אך בשביל שירותי הביטחון הישראליים זה כנראה היה מספיק. היום נשלחה הצעירה לבית המעצר קישון, שם היא צפויה לבלות את שלושת החודשים הקרובים.

המקרה הזה מקומם מכמה סיבות: ראשית, אנשים לא צריכים להכנס לכלא על פשעים שלא ביצעו, או שאי אפשר להוכיח שביצעו. בדיוק בשביל זה קיימת מערכת משפט. הצווים האלה נועדו לעקוף את ההגנות שמעניק החוק לאזרחים, כמו למשל לא להשלח לכלא על פי גחמה של פקיד ממשלתי, ובמקום זאת לדרוש מהמדינה להציג ראיות או אפילו להאשים את האזרח באחד מהסעיפים הרבים המופיעים בספר החוקים הישראלי המפואר.

> שכבת האזרחות הדקה, הפגיעה והמדממת של הפלסטינים בישראל

עיתונאים מפגינים נגד מעצר מנהלי של אמין אבו וורדה, שכם (אחמד אל באז / אקטיבסטילס)

עיתונאים מפגינים נגד מעצר מנהלי של אמין אבו וורדה, שכם (אחמד אל באז / אקטיבסטילס)

שנית, ענישה צריכה להיות על פשעים ולא על מחשבות. ברגע שהמדינה מחליטה להכניס אנשים לכלא על דיבורים שהם מדברים בחדרי חדרים או במקום בו הם מצפים לפרטיות – אנחנו דורכים בשטח דיסטופי שדגל שחור מתנפנף מעליו. זו טריטוריה אסורה שאין לאפשר למדינה להכנס אליה. הכללים לגבי "הסתה" רופפים מאוד גם ככה בשנים האחרונות, וכשהמדינה מתקשה אפילו להגיע לרף הנמוך מאוד הנדרש במקרים כאלה, אסור לאפשר לה למצוא מקלט בתקנות לשעת חירום ולשלוח לכלא אנשים שלא עברו שום עבירה.

ולבסוף, האמצעים הפסולים האלה מופעלים ביד קלה הרבה יותר נגד בני לאום אחד מאשר כנגד בני לאום אחר. נכון, שלושה יהודים אמנם יושבים במעצר מנהלי מזה מספר שבועות, וגם מעצרם הוא שערוריה ויש להעמידם לדין או לשחרר אותם, אך באותה עת יש כ-350 פלסטינים שמוחזקים בבתי הכלא הישראלים ללא משפט, יחס של יותר מ-1:100.

מדרון חלקלק

עוצמתה של חברה נבחנת בימים קשים כמו הימים האלה, והחברה הממילא משוסעת שלנו בימים רגילים מתפוררת עוד ומוותרת על עוד חירויות ועל עוד זכויות בסיסיות בשם איזה שקר של "ביטחון" מדומיין.

גם בימים כאלה אסור לעמוד מנגד כשמפלצת הביטחון שוללת עוד ועוד זכויות מאזרחי ותושבי המדינה. אם ניתן לה להשתולל היום – האמצעים המופעלים נגד האזרחים יהפכו למקובלים יותר ויותר, ויזלגו לתחומי חיים אחרים. על המדינה לשחרר לאלתר את הצעירה מהכלא, ולשחרר לאלתר גם את שאר בני האדם המוחזקים כבר שנים ללא משפט וללא שניתנה להם ההזדמנות להגן על עצמם.

המשטרה החשאית הישראלית היתה שמחה להפוך למשטרת מחשבות – וזה תפקידנו, האזרחים – לא לאפשר לה להפוך לכזו.

> "אם הם בכלא אז הם בטח עשו משהו"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

צילום מסך מתוך הסרטון "שיר הפרחה - גרסת הפרחות 2020" של אנסמבל הפרחות חנה ואזנה

הסרטון שמחזיר לפרחה את הכבוד והופך אותה למודל לחיקוי

יוצרות ההצגה "פרחה שם יפה" הוציאו גרסה עדכנית לשיר המפורסם, על רקע הסערה סביב היעלמות המילה בפסטיגל. הן מחזירות את הפרחה למרכז, אבל משנות את משמעותה. "השיר מחזיר את השם פרחה למקור שלו. סבתא שלך היתה אישה מכובדת, חלוצה. גם אם לא היתה משכילה - את תכבדי אותה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf