newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מכתב פתוח לשופטת יעל וילנר על משפט, צדק, וגילוי נאות

אחות אבי היתה נשואה לבן דודו של אביו של השופט אריה גרף. זה הספיק כדי שיפסול את עצמו מלדון בענייני. כיצד את, שאחיך ואחותך גרים בכפר אדומים, לא פסלת את עצמך מלדון במשפט שעוסק בגורל היישוב שאותו רוצה כפר אדומים לגרש?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כבוד השופטת יעל וילנר, אחיך ואחותך הם חברי כפר אדומים, כפר שהוא חלק מהתובעים במשפט שעסק בגורלו של הישוב ח'אן אל-אחמר, בו דנת וחרצת דין. אני פונה אליך כמי שפגש את מערכת המשפט לפני 64 שנים, במקרה בו היה מעורב השופט אריה גרף ז"ל, שופט בבית משפט השלום בפתח תקוה, שפסל עצמו מלדון בתביעת המשטרה בענייני כי היה קרוב משפחה רחוק שלי. קרבת המשפחה שהצלחתי להעלות היא שאחות אבי היתה נשואה לבן דודו של אביו של גרף. השופט אף זיכה אותי בקובץ ספרי ההיסטוריה הישראלית של ההיסטוריון שמעון דובנוב כמתנה לבר מצווה ביום שעליתי לתורה.

כאמור, יש לי קרבת משפחה מאד רחוקה לכבוד השופט, אבל הוא פסל עצמו לדון בבקשת המשטרה לעצור קבוצת נאשמים לאחר שהתברר לו שבין הנאשמים מצוי גם שמי, קרוב משפחה מאד רחוק.

לפני 64 שנים, בשנת 1954, מי שהיום רעייתי עמדה על ארגז ברחבה בכניסה לקולנוע "היכל" בפתח תקווה ונאמה נגד המשך קיומו של הממשל הצבאי, הפוגע בזכויות אזרח של ערבים בישראל. האירוע אורגן על ידי חברי "ברית הנוער הקומוניסטי" בפתח תקווה. המשטרה משום מה ראתה בפעולה זו הפרעה לסדר הציבורי. השוטרים הורידו את הנערה בת ה-17 מהארגז ועצרה קבוצת חברים שסוככה עליה. הובאנו לתחנת המשטרה ואת הלילה בילינו על ספסל סמוך ליומנאי. למחרת הובאנו בפני השופט אריה גרף, כשהתובע המשטרתי ביקש להוציא צו מעצר בהפרעה לסדר הציבורי.

לפני תחילת הדיון כבוד השופט אריה גרף זימן אליו את עו"ד פישל הרצברג שייצג אותנו ואת התובע המשטרתי. השופט הבהיר להם שהוא מנוע מניהול המשפט, כי יש לו קרבת משפחה לאחד הנאשמים – אני. נראה שלפתע גם התובע המשטרתי התעשת, והודיע שאינו מתנגד לשחרר אותנו לאחר שבילינו לילה שלם על ספסל בתחנת המשטרה בפתח תקווה.

בתי הכפר חאן אל-אחמר (צילום: פאיז אבו רמלה, אקטיבסטילס)

בתי הכפר ח'אן אל-אחמר (צילום: פאיז אבו רמלה, אקטיבסטילס)

כבוד השופטת יעל וילנר, את זרקת לחלל בית המשפט את המילים: "כי יש לך קרובי משפחה בכפר אדומים" ואף קבעת מיד "שאינני חושבת שזה צריך לשנות משהו". מצאתי לנכון להביא בפניך דוגמא של שופט אחר, שסבר כי זה כן צריך "לשנות משהו", כשאני לא אחיו ורעייתי כיום איננה אחותו ואפילו גם היום אני מתקשה להסביר את קרבת המשפחה הרחוקה ביני ובין השופט, שהחליט לפסול עצמו לדון בתיק שאני אחד הנתבעים בו.

כבוד השופטת יעל וילנר, לצערי, הסתרת מבית המשפט שיש לך אח ואחות בכפר אדומים שהם צד במשפט. לעבר תופעות כאלו ואחרות אמר הנביא כי "וְאֶצְרוֹף כַּבֹּר סִיגַיִךְ וְאָסִירָה כֹּל-בְּדִילַיִךְ" וזאת כדי ש"אָשִׁיבָה שׁוֹפְטַיִךְ כְּבָרִאשׁוֹנָה" ורק לאחר מכן נזכה בעיר "הַצֶּדֶק קִרְיָה נֶאֱמָנָה". (ישעיהו א', כ"ד)

כבוד השופטת יעל וילנר, אני סבור שהיית צריכה לפסול עצמך מלדון בתיק התביעה לגירוש תושבי ח'אן אל-אחמר. אודה לך אם תעני בחיוב לבקשה לתיקון העוול, כשאת כאחות חורצת דין במשפט בו אחותך וגם אחיך הם צד.

איתן קלינסקי הוא מורה לתנ"ך בגמלאות.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

במקום דגל, רבים בציונות הדתית רואים בכפייה הדתית אבן נגף ביחסים בין הדת לאזרחים היהודים. ראשי "ימינה" במערכת הבחירות בספטמבר (צילום: בן דורי / פלאש 90)

הציונות הדתית מתפצלת, רק הסיפוח מחבר בין חלקיה

הטלנובלה שליוותה את הקמת ימינה ברגע האחרון ממש משקפת את המחלוקת העמוקה בין חרד"לים וליברלים בציונות הדתית. המכנה המשותף היחיד הוא הימין המדיני. מעבר לו, מסתתרת תהום עמוקה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf