newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מחאת הקניידלעך של החרדים נגד גלי צה"ל

מפגינים חרדים חילקו כופתאות בכניסה לגלי צה"ל בתגובה להתבטאות מסיתה נגד הציבור החרדי במשדר לרגל יום העצמאות. ההתבטאות עוררה סערה ומאות אנשים שינו את תמונות הפרופיל שלהם לקניידלעך

מאת:
השאירו תגובה
א א א

במבט ראשון זה נראה קצת הזוי. כעשרה גברים חרדים מחזיקים בידיהם קעריות עם מרק קנעיידלך עמדו להם אתמול (רביעי) לפנות ערב ברחוב יהודה הימית מול פתח תחנת הרדיו גלי צה"ל ביפו והציעו קנעיידלך לעוברים ושבים. מה הקטע ? אני שואל אותם ומיד הם מקיפים אותי, שמחים על החילוני המתעניין מיוזמתו ומישהו זריז כבר מצלם אותי לאייטם על המחאה ל"בחדרי חרדים". ( מה אני עכשיו, מראיין? מרואיין?)

"זו משמרת מחאה", אומר לי אבי ניזרי, אחד הבחורים. "אנחנו מוחים כאן על התבטאות מסיתה מאוד קשה נגד הציבור החרדי בתכנית 'לא רוצים לישון עצמאות' ששודרה בגלי צה"ל בליל יום העצמאות".

מחאת הקניידלעך מול גלי צה"ל (צילום: אבי בלכרמן)

מחאת הקניידלעך מול גלי צה"ל (צילום: אבי בלכרמן)

ואכן בתוכנית הסאטירית, בהגשת נועה צינמן ותמר עמית יוסף, בזמן שמשתתפי הפאנל שוחחו על נושא צער בעלי חיים וצמחונות אמר אחד המשתתפים: "אני מבחינתי באמת הייתי אוכל בעלי אדם, בעלי אדם, בכיף, כי חיות לא בא לפגוע, בוא נדלל את האוכלוסייה, זה יהיה נהדר". בתגובה שאלה אחת המגישות "את מי למשל? כי זה שילוב נורא בעייתי, זה צריך להיות מישהו שאתה רוצה להרוג אותו ואתה לא אוהב אותו ומישהו שלא דוחה אותך לאכול?". "זה בדיוק הפרדוקס", השיב לה אותו בדחן, "כי האנשים שהכי הייתי רוצה לדלל את האוכלוסייה שלהם זה החרדים, אבל בטח יש להם את הטעם הכי מגעיל, זה בטח נורא דלוח". "כי זה כשר", הצטרף לחגיגה דובר נוסף בפאנל, "קניידלעך" הוסיפה אחת השדרניות, ואחר הוסיף "כשר זה הכי מגעיל, מסעדות כשרות אלו מסעדות דוחות".

הדברים עוררו בימים האחרונים סערת רשת ברחוב החרדי, וקיבלו כותרות ראשיות גם ב"ככר השבת" ו"בחדרי חרדים", אתרי חדשות מובילים בקהילה החרדית.

"תגיד", אני שואל את אבי ניזרי, "זו לא יכולה להיחשב סאטירה, קצת הומור?". "מה מצחיק בזה?" עונה לי ניזרי, "אנחנו מרגישים שכחרדים דמנו מותר, מותר להגיד עלינו הכל. הרי אם זה היה הפוך, אם הדברים היו נאמרים בתחנת רדיו חרדית על הציבור החילוני התקשורת החילונית היתה חוגגת, זה היה פותח מהדורות חדשות. וכאן? כלום. התעלמות. אף אחד לא מזכיר את זה בכלל. אם היו אומרים את זה על רוסים או על ערבים או על אתיופים אתה יודע מה היה קורה פה במדינה? אין לך מושג איזו מחאה זה פתח אצלנו. מאות אנשים שינו את תמונות הפרופיל שלהם לקנעיידלך. אז באנו לכאן עם קניידלעך להציע אותו לאנשי התחנה ולעוברים ושבים ולשאול אותם אם באמת קניידלעך כל כך מסריח וכל כך מגעיל ולשאול אותם אם זו אמירה עלינו שמקובלת עליהם".

מעט העוברים ושבים נטו להסכים עם המפגינים כי נחצה כאן גבול.

אז מה אתן אומרות? רגישות יתר של חרדים, שאולי לא למדו מספיק בישיבה על משמעות חופש הביטוי, או שמא דווקא סאטירה שקצת איבדה את הכיוון ויצאה אפעס אוטו-אנטישמית?

לי זה מרגיש כמו (עוד) השתלחות באחר האולטימטיבי של החברה הישראלית. זה שמותר להתגזען עליו בכיף ועוד לצאת "מתקדם כזה".

הקשיבו לקטע מתוך תוכנית יום העצמאות החגיגית בגלי צה"ל:

מחאת הקניידלעך. סאטירת נגד חרדית: דאודורנט דוחה ריח קניידלעך. יוצר: אבי ניזרי

מחאת הקניידלעך. סאטירת נגד חרדית: דאודורנט דוחה ריח קניידלעך. יוצר: אבי ניזרי

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

מענקי הקורונה הם תעמולה. ההטבות למשקיעי הנדל"ן הן מדיניות

גם היצירתיים שבפרשנים הכלכליים לא יצליחו לזהות מדיניות כלכלית סדורה בהחלטות הממשלתיות שהתקבלו מאז שהתחיל משבר הקורונה. ניתן למצוא מדיניות כזאת רק בסעיף שהוגנב לחוק מענקי הקורונה, שנועד לשמור על מחירי הדיור הגבוהים כדי להגן על רווחי הקבלנים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf