newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הפלסטינים יוצאים למחאות נגד ועידת בחריין

המפלגות הפלסטיניות הכריזו על מחאה נרחבת בשבוע הבא, במקביל לקיום הוועידה. "העם הפלסטיני דחה בעבר 'שלום כלכלי', הוא דוחה גם היום", כתב איש העסקים באשיר אלמסרי  

מאת:

כמה עשרות פעילים ונציגים פוליטים פלסטינים צעדו ביום שבת ברמאללה במחאה נגד "הסדנה הכלכלית" שמימשל טראמפ מארגן בבחריין בעוד כשבוע.

המפגינים נשאו דגלים והחזיקו שלטים המגנים את המימשל האמריקאי ואת מעורבותן של מדינות ערב, בעיקר בחריין, באירוח הוועידה.

"שלום מגיע דרך סיום הכיבוש, לא דרך אשליות על פיתוח כלכלי", נאמר באחת הכרזות.

דר' מוסטפא ברגות'י, מזכ"ל "היוזמה הלאומית הפלסטינית" שהשתתף בצעדת המחאה, אמר כי "כל 'עסקת המאה' איננה אלא ניסיון לחסל את הזכויות הפלסטיניות". הוא הוסיף כי התוכנית היא מאמץ "להעניק לגיטימציה לפעולות הלא-חוקיות של ישראל בשטח ולהפרות של החוק הבינלאומי"

לאחר ההפגנה בשבת, הודיע ארגון פתח על פעולות מחאה נרחבות שאמורות להיערך בכל רחבי השטחים הפלסטינים הכבושים ב-24, 25 וה-26 ביוני, במקביל לדיוני הוועידה בבחריין.

"עסקת המאה היא רק ניסיון לחסל את הזכויות הפלסטיניות". הפגנה בשבת ברמאללה נגד ועידת בחריין (צילום: אחמד אל-באז)

"עסקת המאה היא רק ניסיון לחסל את הזכויות הפלסטיניות". הפגנה בשבת ברמאללה נגד ועידת בחריין (צילום: אחמד אל-באז)

בהודעה משותפת לעיתונות הודיעו המפלגות הפלסטיניות, הלאומיות והאיסלאמיות, שהמחאות ייערכו ברצועת עזה, בגדה המערבית ובמחנות פליטים פלסטיניים בפזורה.

"אנחנו דוחים כל פתרון שאינו מביא בחשבון את זכויות היסוד של הפלסטינים, כולל זכות השיבה של הפליטים", ציינו המפלגות בהודעה שלהן.

הנשיא טראמפ הציג את המושג "עסקת המאה" בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" במהלך הקמפיין שלו לנשיאות ב-2016. הפרטים המדויקים של העסקה עדיין לא פורסמו. אבל בדיווחים בעיתונות נטען שהיא תציע אוטונומיה רחבה יותר לרשות הפלסטינית בכמה חלקים של הגדה המערבית וחכירה של שטח מחצי האי סיני במצרים כדי לאפשר התרחבות של רצועת עזה.

סאאב עריקאת, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, הכריז ב-22 במאי שהרשות הפלסטינית לא תשתתף בוועידת בחריין. הרשות הפלסטינית חזרה והודיעה כמה פעמים שתחרים את הוועידה, למרות הלחצים הגוברים שהפעילו עליה מדינות ערב. הרשות גם הפצירה במדינות ערביות, בעיקר מצרים וירדן, לא להשתתף בוועידה שמובילה ארצות הברית.

ברור כי פלסטינים מכל קצווי הקשת הפוליטית דוחים את העסקה. הדבר מעלה ספקות לגבי הסיכויים של התוכנית להצליח ללא השתתפות הפלסטינים.

היזם ואיש העסקים הפלסטיני בשאר אלמסרי כתב בדף הפייסבוק הרשמי שלו באמצע מאי כי הוא דחה הזמנה להשתתף בוועידת בחריין. "הרעיון של שלום כלכלי הוא רעיון ישן שכעת דוחפים אותו מחדש באופן אחר", כתב אלמסרי. "כפי שהעם שלנו דחה אותו בעבר, כך הוא דוחה אותו היום".

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
הריסות בשכונת אל-רימאל בלב העיר עזה אחרי הפצצה ישראלית, ב-23 באוקטובר 2023 (צילום: מוחמד זענון / אקטיבסטילס)

הריסות בשכונת אל-רימאל בלב העיר עזה אחרי הפצצה ישראלית, ב-23 באוקטובר 2023 (צילום: מוחמד זענון / אקטיבסטילס)

"האחים והאחיות שלי בעזה חיים בסיוטים הכי גרועים שלהם"

מרבית אוכלוסיית עזה הם פליטים, שגורשו מביתם ב-1948. לרבים יש קרובי משפחה בישראל, שחיים בחרדה איומה לגורלם מאז תחילת המלחמה, בקושי מצליחים ליצור עמם קשר, ולעתים מקבלים בשורות איוב

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf