מה שקורה בחברון עובר בטייבה, ומגיע בסוף גם לרמת השרון

תומכי הכיבוש מבצעים בתוך ישראל את מה שכבר עשרות שנים הם עושים בשטחים הכבושים. הם משתמשים בדמוקרטיה כדי לפעול נגד ערכיה, בראש ובראשונה נגד ערך השוויון. כשאתם מצביעים היום זכרו: המשטר הצבאי בשטחים מכרסם בהכרח בדמוקרטיה הישראלית, והחובה שלנו היא לסיים אותו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

התרגיל של ראש הממשלה, בנימין נתניהו – ניסיון לשבש את הבחירות על ידי הכנסת מצלמות לקלפיות כדי להטיל אימה על הפלסטינים הישראלים הבאים להצביע – גרם להרבה מאד אנשים טובים לצאת מגדרם. איך הגענו לפה, הם אומרים, מה קורה לדמוקרטיה שלנו.

בעודם מקוננים על התרגיל המסריח, לעתים תוך שהם שוכחים את חלקם ותמיכתם בתרגילים וחוקים מפלים ומדירים אחרים– האנשים הללו מדחיקים לגמרי דברים אחרים. כמו למשל העובדה ששעה מהמקום שבו הם חיים, כוח צה"ל פרץ לבית משפחה פלסטינית באמצע הלילה, העיר את תושבי הבית, העמיד אותם ליד קיר, צילם אותם, שרטט את הבית, יצא מהמקום והשמיד את כל המידע שלכאורה אסף.

קוראים לזה "מיפויים", וזו אחת השיטות של הצבא לשלוט בשטחים הכבושים: יצירת תחושת נרדפות אצל הפלסטינים. כל הפלסטינים, ואין זה משנה אם את ילדה בת שמונה או זקן בן שמונים, צריכים להרגיש את הנוכחות של צה"ל במחסומי פתע, בפטרולים ברחובות, ביום ובלילה.

לא מספיק לישראלים לדעת שיש כיבוש. הם רוצים להיות שותפים, ללחוץ על הכפתור. שוטרים בעיסאוויה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

שוטרים בעיסאוויה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

השיטה הזו, ושיטות אחרות להטלת אימה על האוכלוסייה הפלסטינית, מופעלות כבר עשרות שנים בשטחים הכבושים. במשך שנים אנשי "מרכז" המפה הפוליטית, אמרו לנו שאפשר לעשות גם את זה וגם להחזיק דמוקרטיה לתפארת. וראו זה פלא, זה לא עובד.

זה לא עובד, ולא יכול לעבוד, מכמה סיבות. ראשית, הכיבוש משחית. אני יודע, נמאס לשמוע את זה. זה עדיין נכון. הכיבוש משחית לא רק משום שהוא מכריח את הצעירים שעולים על מדים להפעיל אלימות כנגד אזרחים פלסטינים. השיעור הזה בהחלט שם, והוא לא הולך לשום מקום כשהם חוזרים לישראל ופושטים מדים. אבל זו רק אחת מהבעיות.

השירות בשטחים הכבושים מלמד כל צעיר ישראלי לבוז לנורמות של חוק ודמוקרטיה. הם יוצאים מבית הספר, ישר משיעורי האזרחות ההולכים ומתנוונים, ומקבלים שיעור במציאות של החיים: החוק הוא מה שהחזק רוצה שהוא יהיה. יש אנשים, מתנחלים, שיכולים לבצע פשעים ולחיילים אסור לעצור אותם. ויש אנשים שאין להם זכויות, שמותר להתעמר בהם ולגזול אותם ללא חשש. והקורבנות האלה הם הפלסטינים.

זו בעיה אחת, קרדינלית. בעיה שנייה היא שהכיבוש אינו יכול לעצור. הוא חייב להתפשט, לבלוע הכל. המתנחלים חטפו אדמות בחוזק יד ובניגוד לחוק, ועל כן הם מעבירים את חוק ההסדרה. אבל הדמוקרטיה עצמה מעיקה עליהם, מפריעה להם להגשמת האידיאולוגיה. היא טוענת שיש זכויות לאנשים שאינם יהודים, ושהכלל הקובע הוא לא המוצא והדם, אלא האזרחות. אז הם מעבירים את חוק הלאום שמשנמך את האזרחות של האזרחים הפלסטינים.

אבל אז נשארים עדיין השמאלנים המעיקים. ויש ארגוני זכויות אדם שאין ברירה אלא להגדיר אותם כאויבים, כי עצם הדיבור על הכיבוש מציג את ישראל באופן שלילי. והאזרחים הערבים מראים סימנים שהם מתכוונים להגיע לקלפיות. שלטונו של בנימין נתניהו מתערער. אם נתניהו יפול, יש סיכוי שמפעל ההתנחלויות והכיבוש ייכנסו למשבר. ואם זה המצב, זו השעה לשבור כלים. אז נכניס מצלמות לקלפיות ונפחיד אזרחים.

תומכי הכיבוש, שהם בהכרח מתנגדי דמוקרטיה, מבצעים בתוך ישראל את מה שכבר עשרות שנים הם עושים בשטחים הכבושים. הם משתמשים בדמוקרטיה כדי לפעול נגד ערכיה, בראש ובראשונה נגד ערך השוויון. הם התחילו באי שוויון בין המתנחלים לפלסטינים, המשיכו בחוק הלאום כדי להבהיר את אי השוויון בין יהודים לערבים, והם כבר בדרכם ליעד הבא שלהם. וכך, ובלי ששמנו לב, תחושת הנרדפות זלגה מחברון, עשתה עצירת ביניים בטייבה, והיא כעת בדרכה לרמת השרון. כי ככה זה: אם אין זכויות לחלק מבני האדם, הזכויות של יתר בני האדם עומדות בסימן שאלה עד שמי שמחזיק בכוח יחליט שיש עוד חלקים בחברה שצריך להחליש.

שוטר רעול פנים ומפגינה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

שוטר רעול פנים ומפגינה, צעדת "עומדים ביחד" נגד הכיבוש בכביש 60 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אז לכו להצביע היום. לכו בלי לפחד, בלי להסס. כי אם התרגיל הזה יעבוד הפעם, יכול להיות שבעתיד לא יהיו יותר בחירות של ממש. לכו לקלפי, וזכרו: המשטר הצבאי בשטחים מכרסם בהכרח בדמוקרטיה הישראלית, והחובה שלנו היא לסיים אותו.

 ניר אבישי כהן הוא דובר שוברים שתיקה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

נלחם כל חייו נגד גזענות על כל סוגיה, ועכשיו מדביקים לו תווית של אנטישמי. ג'רמי קורבין, מנהיג הלייבור (צילום: Party of European Socialists)

קורבין לא אנטישמי. הוא על הכוונת כי הוא רוצה להציל את העולם

פריבילגים, איסלמופובים ואפילו אנטישימים מקדמים במרץ את הטענה שקורבין אנטישמי. אך מה שמפחיד אותם באמת זה שלראשונה זה שנים, מוצגת אלטרנטיבה למשטר ההרס הניאו-ליברלי. לכן צריך לקוות שקורבין ינצח ביום חמישי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf