newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מהומות ביפו בצל הקורונה: "אם היה שוטר אחד חכם זה היה נמנע"

ניסיון לעכב נער בן 16 במחסום משטרתי הסלים למעצר אלים של ארבעה צעירים ופציעת אישה – והוביל להתפרצות של מחאה. מאות שוטרים הגיעו ליפו, השליכו רימוני הלם ורדפו אחרי צעירים בסמטאות. ח"כ סאמי אבו שחאדה: "השוטרים סיכנו את כל יפו וגם את עצמם."

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בשעות אחר הצהריים היום (רביעי) – אחרי שמוקדם יותר התבצע ביפו מעצר אלים של ארבעה צעירים ונפצעה אישה – עשרות צעירים שרפו צמיגים, חסמו כבישים וזרקו אבנים על השוטרים שהגיעו למקום.

כמה תושבים סיפרו ל"שיחה מקומית" כי הכל התחיל כשבשעות הצהריים שוטרים הקימו מחסום באחד הרחובות הקטנים הסמוכים לרחוב יפת בשכונת עג'מי, במסגרת אכיפת הוראות משרד הבריאות. כמאל, צעיר בן 16 שהיה בסמוך למקום נעצר לבדיקה. במשטרה טענו שסירב להזדהות, אך תושבים טענו שתעודת הזהות שלו היתה בבית או שסירב לתת לשוטרים לגעת בתעודה מחשש לקורונה.

עימותים בין שוטרים לצעירים אחר שהמשטרה עצרה באלימות ארבעה צעירים ופצעה אישה, 1 באפריל (צילום: אורן זיו)

עימותים בין שוטרים לצעירים ביפו, ב-1 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

כך או כך, האירוע הסלים במהירות לאלימות משטרתית. אישה שניסתה להגן על בנה מהשוטרים הופלה לרצפה, וארבעה צעירים נעצרו. תיעוד התקרית עלה לרשתות החברתיות ועורר סערה.

הצעירים שיצאו למחות אחר הצהרים הבעירו פחים ברחוב יפת, וסיפרו כי גם בימי שגרה ללא הקורונה, המצב ביפו מתוח ושוטרים עוצרים צעירים לבדיקה ללא הצדקה.

ח"כ סאמי אבו שחאדה מהרשימה המשותפת, תושב יפו, אמר כי "זו תוצאה של התנהגות לא אחראית ומיותרת. רימוני הלם, מסוקים, כוחות גדולים, כל זה בגלל מעצר של בן 16?"

לדבריו, "הצעיר שנעצר היה פחות מ-100 מטר מביתו. אם היה שוטר אחד חכם, כל זה היה נמנע. הם היו יכולים לצלם את הילד ולאתר אותו אחר כך. אבל בגלל ההתנהלות הזאת השוטרים סיכנו את כל יפו וגם את עצמם. תאר לעצמך שבין כל התושבים והשוטרים שהתקהלו היום היה חולה קורונה? הם לא מבינים את גודל האסון שיכול לקרות".

העימותים נמשכו עד שעות הערב, ומאות שוטרי יס"מ ומג"ב זרמו ליפו. הם השליכו רימוני הלם והשתמשו בתותח מים לכיבוי הפחים הבוערים. במשך כל שעות אחר הצהריים חג מסוק בגובה נמוך מעל בתי השכונה, ומדי פעם שוטרים רצו לסמטה כזו או אחרת בניסיון לעצור את הצעירים שהשתתפו במחאה. תושבים שעמדו במקום סיפרו כי אינם זוכרים מראות כאלה מאז אירועי אוקטובר 2000 ביפו.

ברחוב צדדי ליד כיכר חאג' כחיל עמדו כמה תושבים שהיו עדים לתקרית. אחד מהם, רמאדן אבו עמארה, תושב עג'מי שגם בנו נעצר באירוע, סיפר ל"שיחה מקומית" כי "הגעתי מהעבודה וראיתי ניידת ליד הבית, ילד על הרצפה עם אזיקים, ולא הבנתי למה.

עימותים בין שוטרים לצעירים אחר שהמשטרה עצרה באלימות ארבעה צעירים ופצעה אישה, 1 באפריל (צילום: אורן זיו)

שוטרי יס"מ ומג"ב ביפו, ב-1 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

"היה מחסום עם שני שוטרים, הם עצרו את הנער לבדיקה כי הוא נראה מבוגר לגילו, אבל הוא הסביר להם שתעודת הזהות שלו בבית. לפי מה שהבנתי הרכב של היס"מ נתן לו מכה והם לא הזמינו אמבולנס. אבא שלו השתגע מזה, ואז התחילה מהומה. השוטרים תקפו אותי ואת הבן שלי, והוא נעצר".

אחלאס מחג'נה, שהותקפה על ידי השוטרים ופונתה לבית החולים, סיפרה לאחר שחזרה לביתה כי "הם לא הסבירו שום דבר. עמדנו רחוק מהאירוע, ליד הכניסה לבית שלנו. עמדתי עם הבן שלי והסתכלתי על האירוע. פתאום השוטרים התחילו להרביץ לכל בחור שעבר ותקפו גם אותי. הם חנקו ודחפו אותי לרצפה. קיבלתי מכה ונפתח לי הראש. עשו לי תפרים ביד ובראש בבית החולים".

גם לדברי מחג'נה האירוע היה מיותר לגמרי. "אם מישהו עשה משהו אפשר לקחת אותו לתחנה, לא לעשות מהומות כמו שהשוטרים עשו פה. אבל זה קשור לשנאה של השוטרים שהם מוציאים עלינו".

אחלאס מחג׳נה שנפצעה באלימות שוטרים, בביתה ביפו לאחר ששוחררה מבית החולים, 1 באפריל (צילום: אורן זיו)

אחלאס מחג'נה שנפצעה באלימות שוטרים, בביתה ביפו לאחר ששוחררה מבית החולים, 1 באפריל (צילום: אורן זיו)

תושבים אמרו ל"שיחה מקומית" כי בשבועות האחרונים חלה עלייה בנוכחות ובהצקות המשטרתיות בשכונה. לפני כשבועיים הותקפו שני צעירים על ידי שוטרי יס"מ ונזקקו לטיפול רפואי. על פי עדויות הצעירים השוטרים התחילו להכות אותם ללא סיבה, ואחד השוטרים אמר כי בכוונתם להפוך את יפו לעזה.

לדברי פאטמה, סבתו של אחד הנערים שנעצר, "השוטרים צריכים להיות בצד של האנשים. אם יש בעיה אפשר לדבר ולהסביר, ולא לרדוף ולהכות ילדים ונשים".

אבו שחאדה, שהגיע למקום ושוחח עם מפקד תחנת יפו בניסיון לשחרר את העצורים, ביקש להדגיש כי לא ניתן לנתק את האירוע ממשבר הקורונה. לדבריו, "אנשים פה בכל מקרה בלחץ ובחרדה, הם יושבים כל היום בבית ורבים איבדו את עבודתם והפכו מובטלים. ובתוך זה השוטרים באים ומתנהגים בצורה כזאת, ללא כל הגיון".

אבו שחאדה קרא "להעמיד לדין את האחראים על קבלת ההחלטות במשטרה שהובילו למצב מסוכן זה. יחד עם זאת אני קורא לכל התושבים להישאר בבתים ולא לשכוח שאנחנו מתמודדים גם עם סכנת התפשטות הקורונה".

מהמשטרה נמסר כי "במסגרת פעילות סיור של פיקוח ובקרה שגרתית הבחינו שוטרים ביפו בגבר שסירב למסור את פרטיו, ולאחר דין ודברים עמו הגיחו עשרות אנשים ובני משפחתו לעבר השוטרים, כיתרו אותם והתגודדו סביבם, הכל במטרה למלט את הבחור מבדיקת המשטרה. חלקם אף התעמתו עם הכוחות ותקפו אותם באלימות".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
העימותים אחרי רצח ג'ורג' פלויד מזעזעים את אמריקה. מפגינים מול הבית הלבן בוושינגטון (צילום: ג'ף ליווינגסטון CC BY NC ND 2.0)

העימותים אחרי רצח ג'ורג' פלויד מזעזעים את אמריקה. מפגינים מול הבית הלבן בוושינגטון (צילום: ג'ף ליווינגסטון CC BY NC ND 2.0)

האחווה המעמדית של נהגי האוטובוס שסירבו להסיע עצורים

כשפרצו ההפגנות בניו יורק נגד הרצח של ג'ורג' פלויד, עובדי התחבורה הציבורית ידעו לצד מי הם עומדים: לצד הציבור שמשתמש בשירותיהם. הם הוכיחו שאפשר להפוך את השבריריות של מעמד הביניים לכוח  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf