newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מבט מעזה על הקורונה: יש לנו אויב גלובלי משותף

כמי שגדל ברצועת עזה, למדתי להכיר את הסגר והעוצר מילדות. עכשיו גם ישראלים למדו להכיר אותם מעט. אולי החוויה הזו תלמד ישראלים ופלסטינים שהדברים המשותפים לנו רבים ממה שמפריד

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאז תחילת שנת 2020 העולם עד לשינוים דרמטיים בתחום הסוציו-אקונומי. אויב בלתי נראה שינה את האופן בו חיים מיליוני אנשים על פני האדמה. ננקטו אמצעים להגברת ההגנה מפני התפשטות נגיף הקורונה, כולל סגירת שדות תעופה, איסור נסיעות, הסגרים, עוצר ואמצעים אחרים המגבילים את חופש התנועה. בוטלו מפגשים המוניים, כולל אירועים דתיים, בעיה המשותפת לכל הדתות בעולם.

הקורונה הביאה לשביתת נשק עולמית. מתפללים בעזה לקראת הרמדאן (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש 90)

הקורונה הביאה לשביתת נשק עולמית. מתפללים בעזה לקראת הרמדאן (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש 90)

לפני מספר ימים דיברתי עם חבר ישראלי שהתלונן על הסגר והעוצר בישראל: בימי חג הפסח האוכלוסייה בתל אביב ובערים רבות אחרות בישראל נאלצה להישאר בבית ובסביבתו הקרובה. ידידי אמר לי שהוא מבין עכשיו כיצד אנחנו הפלסטינים מרגישים כלפי הישראלים.

כפלסטיני שחי רוב חייו בעזה, צעדים הבידוד והעוצר האלה מוכרים לי היטב. פקחתי את עיניי בעוצר ובמנעולים: בשנת 1969 הצבא סייר בהמוניו ברחובות עזה כדי למנוע מאנשים לצאת וכדי להשלים את מפקד האוכלוסין שביצע הכיבוש הישראלי. מפקד הזה מנע מאוחר יותר ממאות אלפי פלסטינים, שלא נכללו בו, לחזור לבתיהם, גל עקירה שני, 22 שנה אחרי הנכבה.

האמצעים האלה חזרו על עצמם באופן תדיר בכל פעם שהצבא הכובש רצה להרחיב את שליטתו  בעזה. אמצעים אגרסיביים עוד יותר ננקטו בשנות האינתיפאדה הראשונה. אנשים בגילי אז, בני 15עד 35, לא יכלו בכלל לנסוע בלי אישור מיוחד מגורמי הביטחון. השם אבו סברי ששלט בעזה בשנות השמונים זכור לכולנו.

בחודש שעבר חגגנו את האירוסים של בני בעזה. לראשונה זה ארבע שנים, מחצית משפחתי הייתה מאוחדת. התחברנו דרך אמצעי התקשורת החברתיים עם שאר המשפחה, עם בנותיי שלומדות בהודו ובמצרים ועם אחותי שחיה בתוניס. לאורך העשור האחרון ויותר אנחנו בעזה הפכנו מנוסים מאוד בסוג כזה של חגיגות, טלה-חגיגות tele-celebrations))

בחוויה האישית שלי, הקורונה היא הפעם הראשונה שבני אדם בעולם כולו מסכימים על דבר אחד: להתאחד כדי להילחם נגד איום גלובלי, נגד נגיף הקורונה. מול אויב משותף חיצוני, הוכרזה מעין שביתת נשק אוניברסלית. איננו עדים בימים אלה להרג המוני או למעשי טרור, או לסכסוכים אחרים. עימותים בין מדינות כבר לא נמצאים גבוה בסולם העדיפויות האנושי. האנושות הייתה זקוקה לאויב הבלתי נראה הזה כדי להתעורר ולהבין שיש הרבה יותר דברים משותפים שמאחדים אותנו כבני אדם מאשר כאלה שמפרידים אותנו. האם ניתן להחיל את זה גם עלינו, פלסטינים וישראלים?

מחמוד דאהר הוא מומחה לבריאות הציבור, לשעבר ראש ארגון הבריאות העולמי בעזה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שטורים עוצרים מפגין במהלך מחאה נגד ״חוק הקורונה״ בתל אביב (צילום אורן זיו)

שטורים עוצרים מפגין במהלך מחאה נגד ״חוק הקורונה״ בתל אביב (צילום אורן זיו)

בתמונות: חסימות כבישים ומעצרים בהפגנה נגד "חוק הקורונה"

מרגע שהמפגינים החלו לצעוד על הכביש, המשטרה פתחה במעצרים תוך הפעלת כוח רב. מפגינה אחת הובלה לאמבולנס מדממת. המשטרה: המפגינים תקפו שוטרים. מפגינים: לא תגררו אותנו לאלימות. אנחנו נגרור את המדינה לדמוקרטיה ומשפט צדק

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf