הכלואים בחולות הפגינו נגד הצפיפות, שב"ס פתח אגף חדש

לאחר שתשעה מבקשי מקלט ישנו בחוץ בלילה הקודם, מבקשי המקלט התארגנו להפגנת תמיכה. שב"ס: מנסים להפעיל עלינו לחץ פסול

מאת:

מבקשי מקלט בחולות מדווחים הלילה (שלישי) שבין אלף לאלפיים כלואים יצאו לרחבה בין האגפים ומסרבים להכנס לישון כל עוד שלא יימצא פתרון לכלואים החדשים שאתמול ישנו בחוץ בשל מחסור במיטות. "אם לא יימצא לתשעת החדשים פתרון, כולנו נישן בחוץ", אומר סאדיק אל-סאדיק, מבקש מקלט מדארפור הכלוא במתקן. "אין דבר כזה שרק חלק יישנו על הרצפה בחוץ".

[עדכון בוקר, רביעי:] לאחר משא ומתן ממושך בלילה הסכימה הנהלת המתקן לפתוח חדרים באגף החדש (אגף 8). למבקשי המקלט ניתנו מיטות לא מזרונים, ומזרונים אמורים להגיע במהלך היממה הקרובה. בשב"ס עדיין טוענים שיש מיטות פנויות באגפים האחרים.

המשבר בחולות התחיל אתמול (שני) עם העברתם של כ-30 מבקשי מקלט מכלא סהרונים לחולות. לאחר שיבוצם לחדרים נותרו תשעה מהם ללא מיטה והעבירו את הלילה בלינה על האספלט.

מחאת מבקשי המקלט בחולות

מחאת מבקשי המקלט בחולות

במהלך היום דיברו נציגי מבקשי המקלט עם הנהלת חולות, ונאמר להם שיש לשכן את החדשים בחדרים שבהם גרים מבקשי מקלט שנעדרים מהמתקן למעלה מ-48 שעות. לפי כללי המתקן כלוא שנעדר ליותר מ-48 שעות מועבר אוטומטית עם שובו לכלא סהרונים, ולכן מבחינת ההנהלה מיטותיהם של אותם אסירים (כחמישים במספר) פנויות. מבחינת מבקשי המקלט, לעומת זאת, המיטות האלה שמורות לאותם נוכחים-נפקדים, ואין זה תפקידם לארוז את הציוד של הנעדרים ולפנות אותם ממקומם.

"יש פה אגפים חדשים עם חדרים חדשים ומיטות חדשות, והצענו שיפתחו אותם לטובת החדשים אבל אומרים לנו שלא יפתחו אותם", מוסיף אל-סאדיק (שאת סיפורו המרתק סיפרנו כאן בהרחבה לאחרונה). "עכשיו כולם יצאו מהחדרים, יש כמה שגם מחוץ למתקן אבל אנחנו לא יכולים לצאת כי אחרי עשר סוגרים את השערים, ובחוץ יש הרבה משטרה כדי לוודא שלא נצא. אנחנו מוכנים ללילה בחוץ".

מבקש מקלט ישן מחוץ לחדר בחולות לאחר שלא נמצאה מיטה (צילום: אנואר)

מבקש מקלט ישן מחוץ לחדר בחולות לאחר שלא נמצאה מיטה (צילום: אנואר)

גם מספר מבקשי מקלט אחרים אישרו את הדיווח, וכפי שנראה בתמונות המגיעות מהשטח מאות מבקשי מקלט אכן מתגודדים עכשיו מחוץ לחדרים.
[כאמור בעדכון לעיל, במהלך הלילה הוכנסו הכלואים החדשים לחדרים באגף החדש, כפי שדרשו].

בשב"ס מסרו מוקדם יותר היום לאילן ליאור מ"הארץ" כי "מדובר בטענות שווא. כלל השוהים שהגיעו ביום שני למתקן קיבלו חדר ומיטה בה יכולים היו ללון. במרכז חולות יש מקומות פנויים, אך אין באפשרותנו לשבץ את השוהים בחדרים על בסיס רצונם ועל כך הם מחו. לצערנו, אין זו הפעם הראשונה בה ישנו שימוש בפרסום שגוי כדי ליצור לחץ על הנהלת המתקן, שיטה שלא תשפיע על דרך קבלת ההחלטות המקצועית והעניינית הננקטת בשב"ס".

ובינתיים בחולות: נאומים בעצרת המחאה.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"לעשות נקמה בגויים". הפגנת ימין בשייח׳ ג׳ראח, לאחר שנערה פלסטינית דקרה מתנחלת (צילום: אורן זיו)

"לעשות נקמה בגויים". הפגנת ימין בשייח׳ ג׳ראח, לאחר שנערה פלסטינית דקרה מתנחלת (צילום: אורן זיו)

חשש בשייח' ג'ראח: הדקירה תנוצל להגברת הלחץ על הפלסטינים

הדקירה של מתנחלת משייח' ג'ראח בידי נערה פלסטינית הזכירה בשכונה הזו אין ממש שכנות בין יהודים וערבים. הפגנת הימין בשכונה והתנהגות משטרה עלולים לסמן ששייח' ג'ראח שוב בדרך להיות חברון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf