newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מבקש המקלט מדארפור שגורש והוחזר ארצה בניגוד לרצונו נכלא במתקן חולות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

סאדיק אל סאדיק, שהושב בסוף השבוע בכפיה לישראל מאתיופיה על ידי רשויות ההגירה של אתיופיה וישראל הועבר אתמול (ראשון) למתקן הכליאה "חולות" בנגב המערבי, שם נכלא לצד עוד כאלפיים מבקשי מקלט. כמו יתר הכלואים בחולות גם סאדיק נשלח לחולות ללא הגבלת זמן.

כזכור, בשבוע שעבר סיפרנו כאן על מבקש המקלט שגורש מישראל לאחר שהובטח לו כי יגיע למדינה שלישית שתספק לו הגנה. רק בשדה התעופה בן גוריון התבשר כי המדינה אליה יטוס היא אתיופיה. בהגיעו לאדיס אבבה הסתבר לו כי מזוודותיו כבר הועמסו על המטוס לחרטום והוא נדרש לעלות לטיסה לסודאן. שלטונות ההגירה האתיופיים טענו כי לא סוכם איתם דבר לגביו.

אל סאדיק התבצר בשדה התעופה כשהוא מסרב לעלות על הטיסה ובמשך תשעה ימים שהה תקוע בטרמינל. לאחר שהסיפור הובא לידיעת התקשורת בארץ פעלה רשות ההגירה והאוכלוסין בישראל להבאתו חזרה ארצה בשיתוף פעולה עם שלטונות ההגירה האתיופים. הוא הועלה בכוח לטיסה לתל אביב אף על פי שהביע התנגדות לחזרה לישראל, שכן ידע כי הוא צפוי להיכלא כ"מסתנן". כשהגיע לישראל בשישי האחרון לפנות בוקר הוא נעצר והועבר למתקן "יהלום" למסורבי כניסה לישראל בנמל התעופה שם שהה במהלך סוף השבוע. אמש הועבר אל סאדיק למתקן הכליאה בחולות, כאמור.

אל סאדיק עם חבר בחולות (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אל סאדיק עם חבר בחולות (אורן זיו / אקטיבסטילס)

השאלות המטרידות בפרשה נותרו פתוחות:

האם אדם שהובא לישראל בניגוד לרצונו לאחר שכבר גורש ממנה, כרטיסו שולם על ידי מדינת ישראל והוא נכנס אליה בשער הכניסה הראשי, יכול להיות מוגדר כ"מסתנן" ולהיכלא?

מדוע ישראל מגרשת במרמה מאות מבקשי מקלט בלא מידע אמין ותוך הפרת התחייבות ומפקירה אותם לגורלם?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
כ-40 אחוז מתקציב החינוך של מועצת אלקסום מוקדש להסעות של ילדים מהכפרים הבלתי מוכרים. ילדים בדואים בדרך לבית ספר בנגב (צילום יעלה רענן, המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים)

יסחבו פערי התפתחות והשכלה עד אחרית חייהם. ילדים בדואים בדרך לבית ספר בנגב (צילום: יעלה רענן, המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים)

הילדים הלא מוכרים להורים הלא מוכרים בכפרים הלא מוכרים בנגב

אלפי ילדים בגיל חינוך חובה בכפרים הלא מוכרים בנגב לא רשומים לגנים. במקום לספק כיתות, המדינה מתעלמת מהחלטות ומציעה פתרונות גרועים. במשך שנים ישראל מתעמרת בתושבים בתקווה שיעזבו את אדמותיהם, והילדים משלמים את המחיר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf