newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מאבק המנקות באונ' ת"א: בפנים אכלו חבר הנאמנים, בחוץ הפגינו למען העסקה ישירה

סטודנטים וחברי סגל אקדמי הפגינו מול כינוס חבר הנאמנים ותורמים של אוניברסיטת ת"א וקראו להם לקחת אחריות ולפעול למען העסקה ישירה של עובדות הניקיון

מאת:
השאירו תגובה
א א א

את פניהם של חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב שהתכנס השבוע למפגש השנתי שלו קיבלו היום עשרות מפגינים שקראו להם לפעול למען העסקה ישירה של מנקות האוניברסיטה.

מנקות האוניברסיטה, המועסקות כעובדות קבלן, מנהלות מאבק ארוך וסיזיפי כדי להפוך להיות חלק אינטגרלי מהאוניברסיטה. הפעם הן לא יכלו לקחת חלק בהפגנה מאחר ולא ניתן לה אישור. לכן החליטו הסטודנטים וחברי הסגל האקדמי להיות להן לפה מול שורת המכובדים.

בכל שנה מתכנס חבר הנאמנים של האוניברסיטה, בהם התורמים המרכזיים של המוסד, לשבוע הכולל שורת אירועים, טקסים וכנסים מיוחדים במהלכם מוצגים בפניהם ההישגים של השנה החולפת והאתגרים לעתיד. היום הקימה האוניברסיטה אוהל גדול בו סעדו יחד האורחים. בפנים מאווררים גדולים, מוסיקת ג'אז ושולחנות ערוכים בכל טוב (צמחוני, כך סיפרו לנו, על פי דרישת אחד התורמים). בחוץ עמדו מאבטחים שהזמינה האוניברסיטה, כשהם מוכנים לקראת המפגינים.

צפו: המפגינים מנסים להיכנס לאוהל המכובדים ונתקלים במאבטחים:

חברי הסגל האקדמי הציבו שלט גדול בכניסה לאוהל עליו כתוב "אנשי סגל למען העסקה ישירה". הם ניסו לחלק למכובדים שנכנסו פנימה דפי מידע. חלקם הסכימו לקבל את הדפים, רבים סרבו וחלפו על פניהם. הם חשבו שהגיע הזמן לנסות לפנות ללב ולדאגה לתדמית של האנשים שתומכים באופן קבוע במוסד האקדמי.

אל חברי הסגל האקדמי הצטרפה צעדה של סטודנטים ופעילים בארגון העובדים הדמוקרטי "כוח לעובדים" חמושים במשרוקיות ובמגפונים ואוחזים בשלטים עליהם כתוב "חברות קבלן זה פשע מאורגן", "עובדים הם לא עבדים" וגם "העסקה ישירה עכשיו!". הם קראו ל"אוניברסיטה הוגנת וצודקת" ולהבטחת שיוויון זכויות לעובדות הניקיון ואף ניסו להיכנס לתוך אוהל הנכבדים. המאבטחים מנעו זאת מהם. הסועדים בפנים התעלמו מהקולות והמחאה שבחוץ.

בפליירים שחילקו לחבר המנהלים כתבו המפגינים: "למרות העובדה שהם מועסקים במשרות מלאות, האוניברסיטה אינה ממלאת את מחויבותה כלפי עובדים אלה מאחר והיא מעסיקה אותם דרך קבלן חיצוני, כלומר בפועל, חברת כוח אדם. לפיכך העובדים נותנים דין וחשבון לשתי חברות שאף אחת מהן לא לוקחת אחריות על תנאי העסקתם".

בנוסף הם הדגישו כי "אין ספק שהאוניברסיטה מכירה בכך שהעובדים החיוניים האלה הם עובדים שלה, מאחר והיא מאלצת כל חברת קבלן לשכור מחדש את אותו צוות עובדים בדיוק כאשר נחתם חוזה חדש".

עובדות הניקיון, המאורגנות ב" כוח לעובדים" בוועד שמייצג כ-150 עובדות בשתי חברות קבלן שונות, מוחות על תנאי ההעסקתן במסגרת חברות הקבלן, ודורשות שהאוניברסיטה תקלוט אותן לשורותיה. בין היתר מציינות המנקות שבחברות הקבלן הן לא זוכות לתשלום על הפסקות אוכל ועל תקופות החגים, שבהן אין לימודים והחברות לא מספקות להן עבודה חלופית.

> "עשיתי את הסרט כדי שהשוטר הבא יחשוב פעמיים לפני שהוא מוציא את הטייזר"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ילד לומד בכפר בדואי בלתי מוכר (צילום: סברין אבו כף, פורום דו קיום)

ילד לומד בכפר בדואי בלתי מוכר (צילום: סברין אבו כף, פורום דו קיום)

עתירה דחופה לבג"ץ: לחבר את התלמידים הערבים בנגב ללמידה מרחוק

יותר מ-50 אלף תלמידים ב-48 כפרים אינם מחוברים לחשמל ולאינטרנט, ומאז שהופסקו הלימודים הם נותרו מנותקים לגמרי. בעתירה נטען כי חוסר אפשרותם להתחבר ללמידה מרחוק פוגע אנושות בזכותם לחינוך שווה, וצפוי להגדיל את הפערים בינם לבין יתר בני גילם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf