newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מאבק המנקות באונ' ת"א: בפנים אכלו חבר הנאמנים, בחוץ הפגינו למען העסקה ישירה

סטודנטים וחברי סגל אקדמי הפגינו מול כינוס חבר הנאמנים ותורמים של אוניברסיטת ת"א וקראו להם לקחת אחריות ולפעול למען העסקה ישירה של עובדות הניקיון

מאת:

את פניהם של חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב שהתכנס השבוע למפגש השנתי שלו קיבלו היום עשרות מפגינים שקראו להם לפעול למען העסקה ישירה של מנקות האוניברסיטה.

מנקות האוניברסיטה, המועסקות כעובדות קבלן, מנהלות מאבק ארוך וסיזיפי כדי להפוך להיות חלק אינטגרלי מהאוניברסיטה. הפעם הן לא יכלו לקחת חלק בהפגנה מאחר ולא ניתן לה אישור. לכן החליטו הסטודנטים וחברי הסגל האקדמי להיות להן לפה מול שורת המכובדים.

בכל שנה מתכנס חבר הנאמנים של האוניברסיטה, בהם התורמים המרכזיים של המוסד, לשבוע הכולל שורת אירועים, טקסים וכנסים מיוחדים במהלכם מוצגים בפניהם ההישגים של השנה החולפת והאתגרים לעתיד. היום הקימה האוניברסיטה אוהל גדול בו סעדו יחד האורחים. בפנים מאווררים גדולים, מוסיקת ג'אז ושולחנות ערוכים בכל טוב (צמחוני, כך סיפרו לנו, על פי דרישת אחד התורמים). בחוץ עמדו מאבטחים שהזמינה האוניברסיטה, כשהם מוכנים לקראת המפגינים.

צפו: המפגינים מנסים להיכנס לאוהל המכובדים ונתקלים במאבטחים:

חברי הסגל האקדמי הציבו שלט גדול בכניסה לאוהל עליו כתוב "אנשי סגל למען העסקה ישירה". הם ניסו לחלק למכובדים שנכנסו פנימה דפי מידע. חלקם הסכימו לקבל את הדפים, רבים סרבו וחלפו על פניהם. הם חשבו שהגיע הזמן לנסות לפנות ללב ולדאגה לתדמית של האנשים שתומכים באופן קבוע במוסד האקדמי.

אל חברי הסגל האקדמי הצטרפה צעדה של סטודנטים ופעילים בארגון העובדים הדמוקרטי "כוח לעובדים" חמושים במשרוקיות ובמגפונים ואוחזים בשלטים עליהם כתוב "חברות קבלן זה פשע מאורגן", "עובדים הם לא עבדים" וגם "העסקה ישירה עכשיו!". הם קראו ל"אוניברסיטה הוגנת וצודקת" ולהבטחת שיוויון זכויות לעובדות הניקיון ואף ניסו להיכנס לתוך אוהל הנכבדים. המאבטחים מנעו זאת מהם. הסועדים בפנים התעלמו מהקולות והמחאה שבחוץ.

בפליירים שחילקו לחבר המנהלים כתבו המפגינים: "למרות העובדה שהם מועסקים במשרות מלאות, האוניברסיטה אינה ממלאת את מחויבותה כלפי עובדים אלה מאחר והיא מעסיקה אותם דרך קבלן חיצוני, כלומר בפועל, חברת כוח אדם. לפיכך העובדים נותנים דין וחשבון לשתי חברות שאף אחת מהן לא לוקחת אחריות על תנאי העסקתם".

בנוסף הם הדגישו כי "אין ספק שהאוניברסיטה מכירה בכך שהעובדים החיוניים האלה הם עובדים שלה, מאחר והיא מאלצת כל חברת קבלן לשכור מחדש את אותו צוות עובדים בדיוק כאשר נחתם חוזה חדש".

עובדות הניקיון, המאורגנות ב" כוח לעובדים" בוועד שמייצג כ-150 עובדות בשתי חברות קבלן שונות, מוחות על תנאי ההעסקתן במסגרת חברות הקבלן, ודורשות שהאוניברסיטה תקלוט אותן לשורותיה. בין היתר מציינות המנקות שבחברות הקבלן הן לא זוכות לתשלום על הפסקות אוכל ועל תקופות החגים, שבהן אין לימודים והחברות לא מספקות להן עבודה חלופית.

> "עשיתי את הסרט כדי שהשוטר הבא יחשוב פעמיים לפני שהוא מוציא את הטייזר"

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

פעילי דיור הפגינו לצד תושבי גבעת עמל: "כולנו בסירה אחת"

תושבי גבעת עמל, שפונו בכוח מבתיהם לפני כשבועיים, הפגינו מול ביתו של שר המשפטים. "אנחנו בטראומה מהפינוי, פירקו את הקהילה, לאנשים אין פתרונות". למחאה הצטרפו גם נשות מאהל המחאה ביפו, אנשי כפר שלם ופעילי דיור ציבורי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf