newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למה הפלסטינים לא נעמדים לצד ארגוני השמאל המותקפים?

בשבוע שבו נהרגו 12 פלסטינים מידי ישראל, עסקו מרבית השמאלנים בספקולציות על מקור הקצר שהוביל לשרפה במשרדי בצלם. אולי זו הסיבה לכך שהפלסטינים מרגישים מנותקים מהמתקפה המתמשכת על השמאל הישראלי, למרות שהיא מסמנת שינוי פוליטי מסוכן

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בשבועות האחרונים מתרחשת מתקפה מסיבית של הימין על השמאל בישראל, שמופנית כלפי עמותות או פעילים פוליטיים. בעוד שהתקשורת בישראל מדווחת על אירועים אלו, ובקרב השמאל יש תחושה כי אנו עומדים בנקודה של שינוי פוליטי מסוכן, השמאל הפלסטיני אינו מביע עניין באירועים. באתרי החדשות הפלסטינים בגדה המערבית, או באתרים פלסטינים בתוך ישראל לא נמצא דיווחים וסיקור של הנושא. לא נשמעו גם כמעט גינויים או התייחסויות מצד חברי הרשימה המשותפת, המפלגה השלישית בגודלה בכנסת שזכתה גם בקולות של יהודים.

נשאלת השאלה מדוע פלסטינים רבים אינם רואים בהתרחשויות אלו אינדיקציה לשינויים שישפיעו גם על מאבקם. מדוע אינם משלבים כוחות בכדי לתמוך בשמאל היהודי המותקף והנרדף. התשובה טמונה כנראה בשני כשלונות שמשלימים אחד את השני – חוסר יכולתו של השמאל הציוני בישראל לתת מקום לשמאל האחר, הלא ציוני, גם הפלסטיני וגם הישראלי. וכישלונו של השמאל האחר, הלא ציוני, להתגבש לפעילות משמעותית שתבחין בינו לבין השמאל הציוני והישן.

> אני פלסטיני מוּסָת

שריפה במשרדי בצלם (צילום: דוברות הכבאות)

השרפה במשרדי בצלם, שנגרמה בעקבות קצר כך על פי המשטרה, העסיקה את מרבית השמאל היהודי. (צילום: דוברות הכבאות)

בעודנו מתחילים להתרגל לחיים בעידן ההפרדה הגזעית הממוסדת בתוך ישראל, הפלסטינים פונים לאו”ם, לאיחוד האירופי, ללוחמי שלום בין לאומיים, לפעילים פוליטים מאירופה ועד קובה, מאמריקה הלטינית והצפונית ועד סקוטלנד, בכדי לשתף פעולה ולעורר את עניין הציבור לעוול שנעשה לעם הפלסטיני. אבל הם כמעט ולא פונים, לא לישראלים ולא לציבור הישראלי. כי המציאות הכואבת היא שפלסטינים רבים, רבים מידי, לא רואים מקום לישראלים במאבק הזה, ולא מוצאים דרך בה יוכלו לפנות לישראלים שמתקשים לסנן את השפעת מנגנוני השלטון עליהם, על התקשורת ועל כל מוסדות המדינה. כי הישראלים לעולם יהיו אלו שהכי קשה לבטוח בהם והכי קל לשלול את הכנות של מאבקם עם הפלסטינים. כי מרבית הסיכויים שבין הפריבלגיות היהודיות שלהם ימצא תמיד פן ציוני ששולל אותם, גם אם אינו מודע לכך.

האם מישהו יכול לבקר גישה זו, כאשר מרבית השמאל בישראל נע בין מפלגת העבודה לבין מרצ? כאשר באותו שבוע בו נהרגו 12 פלסטינים, מרבית השמאלנים היו עסוקים בספקולציות על הקצר החשמלי שגרם לשרפה במשרדי בצלם?

"השמאל" אותו מכירים ואליו נחשפים מרבית הפלסטינים הוא זה הייצוגי, הנשמע מעל דוכן הכנסת, זה שמשחק את משחק הציונות שהוא חלק ממנו, שמדבר בדיוק את אותה השפה אותה דובר הימין, ושתומך ופועל למען כל אותם צעדים שמטרתם לשמור את מיקומו של לאום אחד (יהודי) מעל לאום אחר (כל השאר, ובמיוחד הפלסטיני). זה אותו שמאל שמתעקש כי הפלסטינים הם מיעוט בישראל, שמכיר במיעוט של כעשרים האחוזים שחיים בתוך הקו הירוק, אך מתעלם מכך שלמעשה תחת שליטתה של ישראל חיים הרבה יותר פלסטינים ואם לכולם היו זכויות היה מדובר ב"מיעוט" של כחמישים אחוז. השמאל שחושב שניתן לפתור את הסכסוך תחת הרעיון הפרדוקסאלי של מדינה יהודית ודמקורטית ושממשיך לדבר על פתרון אפשרי בגבולות 67' בלי להבין שזה כבר לא יקרה. זה השמאל שאמנם משתמש בדיבורים פחות אלימים, ואף במעשים פחות אלימים (כשאינו בשלטון), אבל תמיד בהתאם לשיח הציוני ולחזונו האבוד של הרצל.

זה השמאל הישראלי הפרלמנטרי שהפלסטיני מכיר, והוא שמאל עלוב כי הוא מסרב להפנים שהשיח הציוני עליו הוא מתעקש תמיד ייכשל מול הימין המשקף את הציונות בצורה אותנטית יותר. והוא תמיד יישאר עשרות צעדים אחורה בהשוואה לקצב המסחרר בו פועל הימין הנחוש, ולמקום אליו חותרת המדינה בימים אלה כשהיא נישאת על גלי ההסתה נגד אזרחיה הפלסטינים, ההוצאה מחוץ לחוק של התנועה האיסלאמית, והחרפת הרדיפה אחר עמותות זכויות האדם ופעילי זכויות הפלסטינים.

הפלסטינים כבר מזמן מאסו, ומזמן הרימו את דגל האפרטהייד – אתם בשלכם, ואנחנו בשלנו. המציאות זועקת הפרדה גזעית ממוסדת, וכאשר מרבית פעולתו של השמאל היהודי מנותקת מזו של השמאל הפלסטיני, מדובר בכישלון לאתגר את המציאות. בדרך הזו לא ניתן ליצור שום שיתוף פעולה שיכול להביא שינוי תודעתי אצל הפלסטיני, שידע שיש לו שותף טבעי למאבקו שיכול ללכת איתו יד ביד כשהם חולקים ערכים משותפים ובלי הפרדה של חומה, מצור, גזע או דת.

העובדה שמזמן איבדנו את המצפן האנושי ואת ההבנה כי זכותו של כל אדם לחיות באופן שווה מצריכה שינוי בשמאל הישראלי. מצריכה שמאל אחר, שיביא לשיתוף פעולה החותר מעל החלוקה לישראלים ופלסטינים, למזרחים ואשכנזים. רק לשמאל כזה יהיה סיכוי לאתגר את תהליכי ההפרדה הגזעית בישראל.

כיום השמאל הזה חלש ולא מאורגן, ובעיקר מתחיל ומסתיים במחשבותיהם המפוזרות של פעילים ושל קבוצות קטנות מידי של אנשים משני צדדיו של המטבע. מרבית הפלסטינים בכלל לא שמעו שקיים שמאל כזה. בעידן שבו השפה הגזענית והמפרידה שולטת, השמאל האחר הזה צריך למצוא את הדרך לבנות שפה אוניברסאלית, המתבטאת בערבית ובעברית, ולוותר על הסיסמאות העבשות שמלוות אותנו עשורים שלמים. אולי דרך השמאל הזה ניתן עדיין לקוות שיום אחד המקום הזה יהיה כזה שאפשר לקרוא לו בית בגאווה, שיכלול את כל האזרחים שנולדו בו בכבוד ובבטחה. יש לשמאל הזה דרך ארוכה וקשה בכדי לשרוד את המתקפות עליו בראש מורם, ולנו נותר לקוות שהוא יצליח לפעול ולגדול גם כשהוא מוצא את עצמו כעת בצלה של ממשלה טוטאליטרית המזכירה בדמיון מחריד תקופות חשוכות בהיסטוריה.

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> התבוללות, סמים וסרט ערבי: מה ליברלי בעיניך?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

בני משפחת טקה ביקשו לראות מי האיש שירה בסלומון, חומת השוטרים באולם לא נתנה להם. השוטר הנאשם לפני תחילת הדיון (צילום: אבי בלכרמן)

פתיחת משפט השוטר שהרג את סלומון טקה: הנאשם הוצג כקרבן

השופט פנה לבני משפחת טקה ואמר ש"אלימות לא תשפיע עליו", חומה של שוטרים הסתירו את הנאשם מבני המשפחה, אבל אחד הפעילים סיכם: כתב האישום מרוכך, אבל עצם העובדה שהוא נשפט היא הישג של המאבק

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf