newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כשהגיע רגע האמת, האזרחים בתוניסיה הצילו את המהפכה

בשבוע שעבר הושבע בתוניסיה הנשיא החדש קייס סעיד, אחרי שניצח איש עסקים ששמו נקשר בשחיתות. המצב הכלכלי במדינה לא טוב, אבל הדמוקרטיה חזקה. ישראל היא כבר לא הדמוקרטיה היחידה במזה"ת

מאת:
השאירו תגובה
א א א

על רקע החדשות רוויות האלימות והייאוש שמגיעות מהמזרח התיכון הבוער, החדשות המגיעות מתוניסיה הן דווקא מעוררות השראה ותקווה: בשבוע שעבר הושבע נשיאה החדש של תוניסיה קייס סעיד (قيس سعيّد), פרופסור למשפט חוקתי שנבחר בבחירות דמוקרטיות שהתקיימו החודש.

סעיד גרף כ-73% מקולות הבוחרים וגבר על המתחרה שלו, איש עסקים מהעשירים בתוניסיה, ששמו נקשר בפרשיות שחיתות ואף נכלא ושוחרר בסמוך לסבב השני של הבחירות.

הצלחתו של קייס סעיד לא הגיעה משום מקום, אך היא גם אינה תוצאה של קמפיין עתיר תקציבים. הצלחתו הגיעה מהעם התוניסאי המשכיל והמלומד ברובו, שבנה את הדמוקרטיה ביזע ודם במהלך מהפכת היסמין שהציתה את האביב הערבי ב-2011, וגם מקייס סעיד עצמו, שדורות על גבי דורות של בני ובנות העם התוניסאי קיבלו השכלה וחינוך ממנו.

קייס סעיד, נשיאה החדש של תוניסיה (צילום: Nawaat)

קייס סעיד, נשיאה החדש של תוניסיה (צילום: Nawaat)

לאחר בחירתו, תואר סעיד בידי עמיתיו, מכריו ותלמידיו, כאיש חוק הגון ומורה נערץ. הם ציינו גם את צניעותו ופשטותו לעומת המתחרה שעמד מולו: פוליטיקאי ובעלים של תחנת טלוויזיה, שכפי שצוין למעלה אולי ימצא את עצמו בקרוב מאחורי סורג ובריח.

קייס סעיד הוא רק אדם אחד, אך מאחוריו עומדים כ-3 מיליון תוניסאים. אלה הם התוניסאים שבשנת 2011 יצאו לרחוב וקראו קריאה פשוטה: העם רוצה להפיל את המשטר (الشّعب يريد إسقاط النّظام،). המשטר אז היה הגנרל זֵין אלעאבּדין בן עלי, ששלט בתוניסיה ביד מברזל מאז נובמבר 1987, לאחר שביצע הפיכה צבאית והדיח את הנשיא אלחביב בורגיבה. לפני ההפיכה, בן עלי מילא תפקידים שונים במודיעין ושימש כשר פנים אלים במיוחד שדיכא הפגנות פועלים וכראש ממשלה כושל.

העם התוניסאי, שהדיח את הרודן, נחשב לעם ערבי משכיל יחסית, עם מעמד ביניים רחב. כמה מהסופרים והסופרות הערבים הנחשבים הם ילידי תוניסיה. העם הזה פקח את העיניים בבחירות האחרונות, וכשהרגיש שהמהפכה עלולה לחמוק מידיו וקיים חשש ממשי שמנהיג מושחת ישתלט עליה בכלים דמוקרטיים, המצביעים יצאו מהבתים ונהרו כדי לתת את אמונם בבן העם, האדם הנקי מרבב, ומנעו מהמושחת להתקרב לקודש הקודשים של העם התוניסאי – למהפכה.

פרחים לחייל, בזמן מהפכת היסמין בתוניסיה ב-2011 (צילום: Wassim Ben Rhouma)

התוניסאים מנעו ממושחת להתקרב לקודש הקודשים – המהפכה. חייל ופרחים מהפכת היסמין בתוניסיה ב-2011 (צילום: Wassim Ben Rhouma)

ססמת הבחירות של קייס סעיד היתה פשוטה: "העם רוצה" – אותה סיסמה של המהפכה: "העם רוצה להפיל את המשטר". בבחירות העם רצה לשמור על המהפכה ועל הדמוקרטיה, שתמשיך לתפקד ושתמשיך לשרת את העם.

תוניסיה אינה נמצאת במצב כלכלי טוב. בשבע השנים שחלפו מאז שבן עלי ברח מהמדינה, התמקדו בתוניסיה בבניית הדמוקרטיה, בחיזוק מוסדות השלטון ובטיהורם משחיתות ומושחתים, ובכינון חוקה למדינה, חוקה דמוקרטית חזקה המקדשת את החירות ואת כבוד האדם ושומרת על הזכויות של האזרחים. על הנשיא הנבחר הופקדה משימה קשה עם משק שסובל מאבטלה של 15% (בחלק מהערים היא מגיעה אף ל-30%), אינפלציה של כ-7% (ב-2018) וחוב לאומי גבוה לצד מטבע מקומי חלש מאוד.

לצד המשימות מבית, קייס סעיד לא פוסח על הסכסוך הערבי הישראלי – והצהיר בנאום ההשבעה כי יפעל לקידום פתרון צודק לעם הפלסטיני ולסיום הכיבוש. הוא הדגיש כי הבעיה היא לא עם היהדות או היהודים, אלא עם הכיבוש. יהיה מעניין באילו דרכים הוא יקדם את הצהרתו זו בפני העם התוניסאי' שמפגין חיבה מיוחדת לעם הפלסטיני, כמו יתר העמים במדינות המגרב בצפון אפריקה.

את נאומו בפני הפרלמנט פתח סעיד בפנייה למופתי, לרב הראשי של יהדות תוניסיה ולראש הכנסייה במדינה. זו היתה הצהרה שבה הנשיא אמר שכולנו כאן יחד, כולנו שווים וכולנו תוניסאים למען המולדת והמהפכה הדמוקרטית.

אז ישראל היא כבר לא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. לא רחוק ממנה שוכנת מדינה דמוקרטית, שבמדד הדמוקרטיה של שנת 2018 נמצאת יחד עם ישראל בקטגוריה של "דמוקרטיות פגומות", כשישראל נמצאת במקום ה-30 בעולם ואילו תוניסיה במקום ה-63. אבל ייתכן שב-2019 התוצאות יהיו שונות והפער יצטמצם בעקבות השינוי הפוליטי בתוניסיה וההידרדרות בישראל. נחכה ונראה.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים לצד מכוניתו של יעקוב אבו אלקיאען, ביום האירוע באום אלחיראן (צילום: אקטיבסטילס)

שוטרים לצד מכוניתו של יעקוב אבו אלקיאען, ביום האירוע באום אלחיראן (צילום: אקטיבסטילס)

הפצוע מאום אלחיראן גסס, שוטרים וצוות רפואי לא עזרו

תיעוד מצולם וכתוב המתפרסם לראשונה חושף תמונה חמורה מאירועי אום אלחיראן: רופאה וחובש עמדו במרחק מטרים ספורים מתושב הכפר שנורה ולא סייעו לו, ושוטרים חשבו כבר מהרגע הראשון שלא מדובר בפיגוע. עתירה של הוועד נגד עינויים ועדאלה: לפתוח מחדש את החקירה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf