newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"כולנו בסירה אחת. אם נטבע, זה יהיה כולנו יחד"

אלפי פועלים פלסטינים קיבלו חיסונים עם תחילת מבצע החיסונים של עובדים עם אישור. חלקם אמרו שמאלצים אותם להתחסן, אחרים באו במיוחד, אבל כולם הסכימו שישראל צריכה לחסן את כל הפלסטינים

מאת:

אלפי פלסטינים קיבלו היום (שני) חיסונים נגד קורונה, עם תחילת מבצע החיסונים של פלסטינים מהגדה המחזיקים באישור עבודה בישראל. את מבצע החיסונים מנהלים משרד הבריאות, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, רשות המעברים ומד"א. הפועלים מקבלים חיסון של מודרנה, בעוד רוב אזרחי ישראל מחוסנים בחיסוני חברת פייזר.

עובד פלסטיני מהגדה המערבית מתחסן במחסום מיתר, 8 במרץ 2021 (צילום: אורן זיו)

עובד פלסטיני מהגדה המערבית מתחסן במחסום מיתר, 8 במרץ 2021 (צילום: אורן זיו)

בהודעה של מתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי בשבועות הקרובים כל עובד שירצה יכול להתחסן בשישה מחסומים שונים, בתיאום מראש מצד המעסיק עם הגורמים הרלוונטיים. מבצע החיסונים של הפועלים מגיע אחרי שבועות ארוכים שבהם ארגוני זכויות אדם קראו לחסן את כל הפלסטינים הנמצאים תחת השליטה הישראלית בגדה המערבית וברצועת עזה.

למעבר מיתר בדרום הגדה, בין חברון לבאר שבע, הגיעו משעות הבוקר מאות פלסטינים כדי להתחסן. לאחר בדיקת האישורים ורישום במערכת ממוחשבת, אנשי מד"א חיסנו אותם בצדו הישראלי של המחסום.

בתוך מתחם החיסונים הוצבו שולחנות וכיסאות ליד שערי הברזל (הקרוסלות) ושערי המעבר האלקטרוניים, שדרכם עוברים הפועלים כל בוקר בדרכם לישראל. רבים מהמתחסנים הגיעו לאתר החיסונים בסיום יום העבודה, בדרכם חזרה לגדה. אחרים ויתרו על יום עבודה והגיעו במיוחד מהגדה.

"מאוד שמחתי להתחסן", אמר מוחמד, עובד פלסטיני מדורא בשנות ה-50 לחייו, לאחר שהתחסן. "כבר שנה שאנחנו בבלגן של הקורונה, ושלושה חודשים מאז שהחיסונים הגיעו לכל העולם. חיכינו ולא קיבלנו. אני שמח שלפחות עכשיו עושים משהו כדי להרוג את המחלה הזו. עכשיו נרגיש יותר בטוחים בעבודה".

לגבי אחריותה של ישראל על כל תושבי הגדה, אמר מוחמד: "לא ברור אם יהיו לנו חיסונים ומתי. לפי דעתי הממשלה (הישראלית; א"ז) חייבת לעזור בקטע הזה".

"כולנו בסירה אחת, אם נטבע, זה יהיה כולנו ביחד", הגיב עבדאללה מהעיירה דהריה לוויכוח בישראל לגבי חיסון הפלסטינים. "נכון, יש אנשים בישראל שלא חושבים שצריך לתת לנו חיסונים. אני לא אגיד לך מה דעתי עליהם. בסופו של דבר ישראל צריכה לחסן את כל מי שחי בגדה".

עובדים פלסטינים מהגדה המערבית ממתינים בתור כדי להתחסן במחסום מיתר, 8 במרץ 2021 (צילום: אורן זיו)

עובדים פלסטינים מהגדה המערבית ממתינים בתור כדי להתחסן במחסום מיתר, 8 במרץ 2021 (צילום: אורן זיו)

עלי, פועל בשנות ה-30 מדהריה, אמר: "אמרו שכדי להמשיך לעבוד ולקבל אישור, צריך לקבל חיסון, בגלל זה כולם באים. היה פחד מהחיסון ויש רבים שעדיין חוששים, אבל באים כי אין ברירה". לגבי המחלוקת בישראל על מתן החיסונים אמר: "שמענו שיש כאלה שהיו נגד, אבל כל הכבוד שבסוף החליטו לחסן".

לקראת השעה שלוש התמלא המחסום בעובדים שחזרו מיום העבודה. אחד העומדים בתור היה נאג'י מהכפר סמוע, שהחזיק בידו זר פרחים שקנה לאשתו "לכבוד יום האישה". "זו החלטה טובה, אבל הלוואי והיו חיסונים גם לנשים שלנו, למשפחות, לכל מי שבגדה", אמר נאג'י. "בשביל לחסן את אשתי, הייתי מוכן לשלם כל סכום".

כמה מאות מטרים ממחסום מיתר ממוקמת אחת הפרצות הפעילות ביותר בגדר ההפרדה, שדרכה עוברים לתוך ישראל עובדים ללא אישור, וגם מי שמבקשים לעקוף בשעות הבוקר את התורים והעומסים במחסום. בשעות אחר הצהריים התנועה במקום היתה דלילה, ורק בודדים עברו דרך הפרצה לתוך ישראל. אחרים, גם כאלה עם אישורים, חזרו דרך הפרצה לגדה.

"צריך לחסן גם את מי שעובר מפה", אמר אחד הפועלים שעמד על הכביש הראשי ליד הפרצה. "הקורונה לא מבדילה בין מי שיש לו אישור ומי שאין לא". פועל נוסף, שכבר התחסן במחסום אך הגיע למקום לתפוס מונית לביתו, הוסיף: "אני בעד שייתנו חיסונים לכל האנשים בגדה, אבל תמסור לממשלה (בישראל; א"ז) שלא יתנו אף חיסון לאבו מאזן המושחת".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ארונו של מייקל לוין, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, מובא לקבורה בהר הרצל בירושלים, ב-3 באוגוסט 2006 (צילום: יוסי זמיר / פלאש90)

ארונו של מייקל לוין, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, מובא לקבורה בהר הרצל בירושלים, ב-3 באוגוסט 2006 (צילום: יוסי זמיר / פלאש90)

יום של תחושת כישלון שלא הצלחנו לעצור מלחמות מיותרות

בילדותי יום הזיכרון היה בעיני יום של עצב טהור. התחושה הזאת התחלפה בזעם על כל כך הרבה מוות מיותר במלחמות על כלום ושום דבר. המסגרת הפוליטית הבאה שתקום בשמאל חייבת להיות כזאת שתתייצב מיד נגד עוד מלחמה מיותרת, בלי תהיות ובלי ספקות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf