newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

גמר הגביע הפלסטיני הבקיע גול ניצחון נגד ישראל

ישראל החליטה למנוע את כניסת שחקני מחזיקת הגביע מהגדה למשחק הסופר-קאפ בעזה. הפלסטינים מיהרו למחות והפלסטינים כבשו שער ראשון נגד הסגר והפיצול. ביום חמישי באצטדיון אל-ירמוכ בעזה יתרחש הרבה יותר מגמר גביע

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בשלושת השבועות האחרונים עלה מדד ההתרגשות בקרב חובבי הכדורגל הפלסטיני. לראשונה מאז שנת 2000 אמור היה להתקיים משחק הסופר-קאפ החגיגי, בין מחזיקת הגביע של הגדה המערבית למחזיקת הגביע של רצועת עזה.

15 שנה, מאז פרצה אינתיפאדת אל-אקצה, לא התקיים משחק שכזה בליגה הפלסטינית. משחק שעל כף המאזניים שלו מונחים גם יוקרה וגם כסף – כולל הכרטיס הנכסף להתמודדות בצ'מפיונס ליג האסייתי – אבל בהתחשב במצב הפוליטי הפלסטיני ב-15 השנה האחרונות, גם הרבה יותר מזה. על כף המאזניים מונח גם הסיכוי לקשור מחדש בין שני חלקי העם הפלסטיני, המפוצלים גיאוגרפית והמפולגים פוליטית.

במלים אחרות, זהו משחק כדורגל, שאל מול המצב הבלתי אפשרי, הכיבוש, הסגר והיעדר-התקווה – מסמל את הדרך האנושית, הקמאית וההיסטורית ביותר בעולם, דרכה מבקשים הפלסטינים להיאבק: היאחזותם בחיים.

מחזיקת הגביע העזתית, איתיחאד שג'אעיה, מסיימת עונה מצוינת של דאבל במשחקי הרצועה: גם אליפות קלילה וגם גביע (ניצחון 3-0 על רפיח בגמר הגביע העזתי). אל-אהלי אל-ח'ליל לעומתם, מחזיקת הגביע מהגדה, עשו את הבלתי יאומן. אחרי 40 שנה ללא תואר, ועם המאמן האיטלקי סטאפנו קוזין שיכול לדבר באנגלית רק עם חמישה משחקניו, עלו החברונים לגמר הגביע וניצחו בו, בניגוד לכל התחזיות, את מחנה הפליטים בלאטה (4-3 בפנדלים) ובכך זכו בגביע הגדה ועלו לגמר הסופר-קאפ הפלסטיני.

צפו: קליפ ניצחון של אל-אהלי, חברון

משחק הסופר-קאפ, גמר הגביע הפלסטיני, חזר השנה לכותרות. היה זה בעיקר בגלל מאמצי יו"ר ההתאחדות ג'יבריל רג'וב והודעתו, כי לפלסטינים נמאס לקבל את תכתיבי הביטחון הישראלים, את הכיבוש ואת הסגר, וכי משחק הסופר-קאפ (משחק ראשון בעזה וגומלין בגדה) יתקיים השנה ויהי מה, על אפם ועל חמתם של הישראלים. רג'וב חזר ואמר כי אל לפלסטינים לקבל את המגבלות הישראליות כגזירה משמיים, וכי הפלסטינים צריכים להחזיר את החיים שלהם לשגרה.

בעקבות זאת החליטו בשתי הקבוצות לקחת את עובדת ההתמודדות ההיסטורית הזו ברצינות. בעזה, מיד עם סיומו של עיד אלפיטר, יצאו שחקני שג'אעיה למחנה אימונים סגור שארך שבועיים ימים. אל-אהלי חברון הלכו עוד כמה צעדים רחוק יותר ויצאו — לראשונה בהיסטוריה של המועדון — למחנה אימונים מקצועי באיטליה. הם חזרו לארץ ביום שבת, כשהם יודעים שבשלישי יעשו את הנסיעה ההיסטורית לעזה למשחק באצטדיון אל-ירמוכ.

איום החרם של פיפ"א

ישראל, שכנראה עדיין לא הפנימה את המצב החדש אחרי מסקנות קונגרס פיפ"א האחרון, התנהגה כאילו העסקים כרגיל. משרד הביטחון הודיע בלקוניות כי אין היתר, משיקולים ביטחוניים, לכניסת השחקנים החברונים לעזה, ושמבחינת ישראל הפלסטינים יכולים להמשיך לחלום על משחק סופר-קאפ בין עזה לגדה.

אחרי שלושה שבועות של בילד-אפ, האנטיקליימקס של ההודעה הישראלית היה רועם מאוד. העיתונות הפלסטינית געשה, והחלום על משחק עזה-גדה נדמה שוב כחיזיון תעתועים. רג'וב, שספג ביקורת פנים-פלסטינית קשה אחרי שוויתר בקונגרס פיפ"א האחרון על ההצבעה להשעות את ישראל, ידע כי העיניים מופנות אליו. והוא עשה את הצעד הברור מאליו.

צפו: קליפ ניצחון של ש'גאעיה, עזה

בתוך כמה שעות קיבלו ראשי התאחדות פיפ"א, ראשי קונפדרציית הכדורגל האסייתית, ראשי התאחדות הכדורגל האירופית וראשי קונפדרציית הכדורגל האפריקאית מברקים זועמים עליהם חתום יו"ר ההתאחדות הפלסטיני, המספרים על הביזיון הישראלי. בהודעה הפלסטינית צוין שישראל מבקשת לאחוז במקל בשתי קצותיו. גם לא להיות מושעת מפיפ"א ובתמורה להבטיח "לקחת חלק בוועדת תיאום שתסייע מעבר חופשי של שחקני כדורגל פלסטינים", וגם להתעלם מהבטחה זו רגע אחרי שניתנה.

ישראל נותרה בסירובה רק 24 שעות. לא ברור מה קרה מאחורי הקלעים ביממה האחרונה, אבל הבוקר הפלסטינים קיבלו הודעה שהשיקולים הביטחוניים הישראלים השתנו, וששחקני מחזיקת הגביע של הגדה יורשו להיכנס לעזה למשחק הראשון של הסופר קאפ (שיתקיים ביום חמישי הקרוב) ובהמשך לכך שהשחקנים העזתים יורשו לצאת מעזה ולשחק בגומלין, ביום ראשון בשבוע הבא, באצטדיון אל-חוסיין שבגדה.

שמונה שנים מאז החל המצור והסגר על רצועת עזה, ומאז הופרדה הרצועה מהגדה ומהעולם; ו-15 שנים מאז יכלו הפלסטינים להכתיר את מחזיקת הגביע בצורה ספורטיבית והוגנת, במשחק בין מחזיקת הגביע מעזה למחזיקת הגביע בגדה, תתרחש ביום חמישי הקרוב בעזה היסטוריה. רק 10,000 צופים יוכלו לגדוש את איצטדיון אל-ירמוכ שברצועה, אבל אפשר להבטיח שלא יהיה שם אף כסא אחד ריק.

במשחק בעזה, ובמשחק הגומלין בחברון ביום ראשון, יוכרע מי היא מחזיקת הגביע הפלסטינית. אבל גם אם יהיו אלו אל-אהלי מחברון, וגם אם איתיחאד שוג'אעיה מעזה, האינטרס הפלסטיני יוכל לרשום לעצמו ניצחון. בתוך קיץ נורא וחם ולוהט ואלים, ואל מול ישראל שמבקשת למנוע חזרה של שפיות לזירה הפלסטינית, כבשו הפלסטינים, עוד לפני בעיטת הפתיחה, שער ניצחון ופתחו שער של תקווה.

> הר הגע בירוק התפרץ: אל-זאהיריה אלופת פלסטין בכדורגל בגדה המערבית

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משרד החינוך משלה את עצמו שהוא מחנך לחשיבה ביקורתית. שר החינוך רפי פרץ (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

משרד החינוך משלה את עצמו שהוא מחנך לחשיבה ביקורתית. שר החינוך רפי פרץ (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

כששר החינוך פועל בניגוד לחוק שעליו הוא מופקד

לפני שבוע ירה שוטר בראשו של מאלק עיסא בן התשע, בשעה שחזר מבית הספר לביתו. אם היה בישראל חינוך לחשיבה ביקורתית, הארץ הייתה רועשת. אבל כשבראש משרד החינוך עומד שר שמחבק גזענים, חשיבה ביקורתית נראית רחוקה מאוד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf