newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כשנתניהו יסתובב עם התג "ממומן על ידי שלדון אדלסון", נדבר

חוק העמותות של שקד הוא חוק סמי פשיסטי, בזה אין ספק. אבל עדיין, עדיף בכל רגע להיות מסומן ככזה שמקבל כסף מממשלות המבקשות לקדם צדק וזכויות אדם, מאשר מתורמים פרטיים מפוקפקים עד אנטישמיים, כמו הימין המסמן

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: מוסי רז

כבר אמרתי זאת מספר פעמים: חוק העמותות של שקד הוא חוק סמי-פשיסטי, פגיעה בדמוקרטיה, סתימת פיות כמו ברוסיה של פוטין, ועוד. כל זה נכון; למחוקקי החוק יש יתרון על פני השמאל הישראלי כמעט בכל דבר: יש להם ישובים מאורגנים, בהם יושבים מאות אלפי תומכיהם המעבירים את הארנונה שלהם לצורך מאבקם הפוליטי, יש להם את השירות הלאומי המהווה ברובו (לא כולו! אני יודע, לא מכליל) את חוד החנית של הציבור הדתי והמתנחלי, יש להם את החטיבה להתיישבות, והכי חשוב – יש להם את ועדת הכספים. עם כל המיליארדים הללו ביד הם מתקנאים בפירורים של עמותות השמאל מאירופה.

> אם הימין ימשיך ככה, אנחנו עוד נתגעגע לפלג הצפוני

בנימין נתניהו בוועידת איפא"ק (צילום: לעמ)

"ממומן על ידי שלדון אדלסון". בנימין נתניהו בוועידת איפא"ק (צילום: לעמ)

היום, אני מעדיף לכתוב את המאמר הזה אחרת: אין שום בושה בקבלת מימון מממשלות אירופיות השוחרות צדק ושלום. באופן אישי אני מוכן ללכת עם תג שכתוב עליו "ממומן על ידי האיחוד האירופי", על אף שאין זה נכון, כי כמי שמקבל את משכורתו ממרצ אסור לי לקבל כסף מחו"ל בכלל.

אנשים המקבלים תרומות לצרכי הפריימריס שלהם וההתנחלויות שלהם מחוץ לארץ, לעתים מגורמים פרטיים הגונים, לעתים מגורמים פרטיים עבריינים, לעיתים מגורמים ציבוריים נורמאליים ולפעמים מגורמים ציבוריים פנאטיים עד אנטישמיים – הם אלה הצריכים להתבייש במקור המימון שלהם. מהיכן באה המחשבה המעוותת שכסף פרטי, לא משנה מה מקורו, כשר יותר מכסף ציבורי? בעיני הימין המסמן, כסף של עבריין טוב יותר מכסף של ממשלה שנבחרה ברוב קולות כדי לממן ולקדם מדיניות של צדק.

תמיד חשבתי שבעוד משלם המסים המממן את מועצת יש"ע מימן את ההסתה נגד רבין בהפגנות הימין, מימנו ממשלות אירופה לא אחת את אירועי הזיכרון לראש הממשלה שנרצח. תמיד חשבתי שיהיה נכון גם במקרים כאלה לסמן מה מימנה ממשלת ישראל ומה מימנו ממשלות אחרות. אולי דווקא כך יפול כאן האסימון למישהו.

אזרחי ישראל מממנים בכפייה

אז אדרבא, בעוד אני אלך עם תג המציין, נאמר, את האיחוד האירופי, תלך שרת המשפטים עם תג המציין את התורם המפוקפק שלה. בעוד עמותות שמאל יגלו את הידוע לכל על מקורות המימון שלהן, יחויבו גם עמותות הימין הקיצוני, הזוכות היום לפטור מגילוי נאות של תורמיהן, לגלות אותם. יסתובב לו נתניהו עם תג "ממומן על ידי שלדון אדלסון", ויסתובב אורי אריאל עם תג "מתנחל. ממומן בכפייה על ידי אזרחי ישראל".

הרי הימין הקים קול צעקה מרה כשהחליטה אירופה לשנות את הרישום השגוי "תוצרת ישראל" על מוצרי ההתנחלויות מהשטחים הכבושים וגילוי האמת על מקום יצורה של התוצרת; אפשר רק לנחש איך יגיבו לסימון אלו הממנים את ההתנחלויות, שהם בראש ובראשונה אנחנו.

מוסי רז, מזכ"ל מרצ. הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> האם שרת המשפטים משקרת ביודעין או מתוך בורות?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ילדי האליטות מורגלים בשימוש בטכנולוגיה, ילדי השכבות המוחלשות נשארים מאחור (צילום אילוסטרציה: יוסי אלוני / פלאש 90)

ילדי האליטות מורגלים בשימוש בטכנולוגיה, ילדי השכבות המוחלשות נשארים מאחור (צילום אילוסטרציה: יוסי אלוני / פלאש 90)

ה"למידה מרחוק" היא ניסוי שקורבנותיו הם ילדי השכבות החלשות

במשרד החינוך מעוניינים כבר שנים לעבור בצורה גורפת ללימוד אינטרנטי רחב. אלא שכפי שמתבהר כיום, שיטה זו מגדילה עוד יותר את הפערים בין ילדי האליטות המורגלים בטכנולוגיה לבין הילדים המוחלשים שנשארים הרחק מאחור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf