newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כשנתניהו יסתובב עם התג "ממומן על ידי שלדון אדלסון", נדבר

חוק העמותות של שקד הוא חוק סמי פשיסטי, בזה אין ספק. אבל עדיין, עדיף בכל רגע להיות מסומן ככזה שמקבל כסף מממשלות המבקשות לקדם צדק וזכויות אדם, מאשר מתורמים פרטיים מפוקפקים עד אנטישמיים, כמו הימין המסמן

מאת:

כותב אורח: מוסי רז

כבר אמרתי זאת מספר פעמים: חוק העמותות של שקד הוא חוק סמי-פשיסטי, פגיעה בדמוקרטיה, סתימת פיות כמו ברוסיה של פוטין, ועוד. כל זה נכון; למחוקקי החוק יש יתרון על פני השמאל הישראלי כמעט בכל דבר: יש להם ישובים מאורגנים, בהם יושבים מאות אלפי תומכיהם המעבירים את הארנונה שלהם לצורך מאבקם הפוליטי, יש להם את השירות הלאומי המהווה ברובו (לא כולו! אני יודע, לא מכליל) את חוד החנית של הציבור הדתי והמתנחלי, יש להם את החטיבה להתיישבות, והכי חשוב – יש להם את ועדת הכספים. עם כל המיליארדים הללו ביד הם מתקנאים בפירורים של עמותות השמאל מאירופה.

> אם הימין ימשיך ככה, אנחנו עוד נתגעגע לפלג הצפוני

בנימין נתניהו בוועידת איפא"ק (צילום: לעמ)

"ממומן על ידי שלדון אדלסון". בנימין נתניהו בוועידת איפא"ק (צילום: לעמ)

היום, אני מעדיף לכתוב את המאמר הזה אחרת: אין שום בושה בקבלת מימון מממשלות אירופיות השוחרות צדק ושלום. באופן אישי אני מוכן ללכת עם תג שכתוב עליו "ממומן על ידי האיחוד האירופי", על אף שאין זה נכון, כי כמי שמקבל את משכורתו ממרצ אסור לי לקבל כסף מחו"ל בכלל.

אנשים המקבלים תרומות לצרכי הפריימריס שלהם וההתנחלויות שלהם מחוץ לארץ, לעתים מגורמים פרטיים הגונים, לעתים מגורמים פרטיים עבריינים, לעיתים מגורמים ציבוריים נורמאליים ולפעמים מגורמים ציבוריים פנאטיים עד אנטישמיים – הם אלה הצריכים להתבייש במקור המימון שלהם. מהיכן באה המחשבה המעוותת שכסף פרטי, לא משנה מה מקורו, כשר יותר מכסף ציבורי? בעיני הימין המסמן, כסף של עבריין טוב יותר מכסף של ממשלה שנבחרה ברוב קולות כדי לממן ולקדם מדיניות של צדק.

תמיד חשבתי שבעוד משלם המסים המממן את מועצת יש"ע מימן את ההסתה נגד רבין בהפגנות הימין, מימנו ממשלות אירופה לא אחת את אירועי הזיכרון לראש הממשלה שנרצח. תמיד חשבתי שיהיה נכון גם במקרים כאלה לסמן מה מימנה ממשלת ישראל ומה מימנו ממשלות אחרות. אולי דווקא כך יפול כאן האסימון למישהו.

אזרחי ישראל מממנים בכפייה

אז אדרבא, בעוד אני אלך עם תג המציין, נאמר, את האיחוד האירופי, תלך שרת המשפטים עם תג המציין את התורם המפוקפק שלה. בעוד עמותות שמאל יגלו את הידוע לכל על מקורות המימון שלהן, יחויבו גם עמותות הימין הקיצוני, הזוכות היום לפטור מגילוי נאות של תורמיהן, לגלות אותם. יסתובב לו נתניהו עם תג "ממומן על ידי שלדון אדלסון", ויסתובב אורי אריאל עם תג "מתנחל. ממומן בכפייה על ידי אזרחי ישראל".

הרי הימין הקים קול צעקה מרה כשהחליטה אירופה לשנות את הרישום השגוי "תוצרת ישראל" על מוצרי ההתנחלויות מהשטחים הכבושים וגילוי האמת על מקום יצורה של התוצרת; אפשר רק לנחש איך יגיבו לסימון אלו הממנים את ההתנחלויות, שהם בראש ובראשונה אנחנו.

מוסי רז, מזכ"ל מרצ. הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> האם שרת המשפטים משקרת ביודעין או מתוך בורות?

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

מדינות אירופה שיחררו ניצרה והצטרפו לגשמי הזעם הניתכים עלינו במקביל. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בעצרת הכללית של האו"ם (צילום: אמיר לוי / פלאש90)

סוף סוף צונאמי

הצונאמי המדיני שהזהרנו מפניו שנים ניתך עלינו באחת, ובמלוא העוצמה. זה שיושב בקודקוד יודע היטב שאם הצונאמי הזה יימשך, תהיה מדינה פלסטינית בלי שישאלו אותנו בכלל. עדיין אפשר לשנות כיוון, אבל לשם כך צריך להחליף את ההגה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf