newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ציפי לבני, לא נלך אחריך כצאן לגיור

המשבר הקואליציוני התורן מחזיר אותנו אל בעיית הגיור. אבל הבעיה היא לא כמה קל או קשה יהיה הגיור, אלא עצם העובדה שאתם מצפים מאיתנו להתגייר כדי להשתייך

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: קטיה קופצ'יק

"הרצון העז להתגייר", שמתארת ציפי לבני בסטטוס שלה על חוק הגיור, הוא פיקציה אחת גדולה. זה לא רצון כשמעמידים אותך עם גב לקיר, כלומר לקיר הרבנות במקרה הזה. זה בדיוק עיקר הבעיה: לא הרבנות ולא החרדים, אלא הרוב ה״נאור״ במדינת ישראל. ראו מה כותבת לבני:

נמשיך לקדם את חוק הגיור. אם ההחלטה לא תקודם בממשלה, נקדם את החוק בכנסת ביחד עם השותפים הליברלים, אלה שלא חרדים מהחרדים ושרוצים לאפשר לצעירים שחיים כאן ומשרתים בצבא את האפשרות לממש את רצונם העז להתגייר, להתחתן ולחיות כאן איתנו בכבוד.

״הרצון העז להתגייר״, שמעתם? מדהים שדווקא הציבור והפוליטיקאיים החילונים מוכרים לעצמם איזה מיתוס כמעט רומנטי על כך שאנשים כאן רוצים להתגייר מרצונם החופשי ואפילו ״העז״. לקרוא ולא להאמין!

למה שנרצה להתגייר? מה, אנו לא רואים את עצמינו כמספיק יהודים? אולי הבעיה שדווקא אתם (!) אלו שלא רואים אותנו כמספיק יהודים? לפחות לחרדים אין ברירה. הם שמים את זה על השולחן כי זה מה שיש להם בראש ובלב. אבל הציבור החילוני עושה את עצמו כאילו הוא ״כן״, אבל הוא בעצם ״לא״. מדהים שדווקא הציבור הזה ושליחיו בכנסת מצפים מדוברי רוסית בארץ לעבור הליך דתי מזוכיסטי, וממציאים בשביל זה כל מיני ״חוקי עזר״. במילים אחרות, אנו נטביע אתכם בכל השיט הזה אבל זה לא יכאב לכם כל כך.

ועוד נקודה: לא הבנתי, מה זה ״להתגייר, להתחתן ולחיות כאן איתנו בכבוד״? תודה באמת על האפשרות, אבל מה זה ״אתכם״? זהו לב לבה של בעיית הגיור בישראל. בדמיונה של ציפי לבני ורוב הפוליטיקאים אנו עדיין אורחים כאן, אם לא לומר חייזרים. ההם, שבאו לכאן לחיות לצידנו, השורשיים, בארץ ישראל היפה!

מסיבה זו בעיית הגיור לא נתפסת כסוגייה מהותית, של הליך תיחום הקולקטיב בישראל והגדרת הזהות היהודית והישראלית, אלא כאיזו קומבינה קטנה שצריך לפתור ל-300 אלף כאלו שהם ״לא בדיוק יהודים״ אבל כבר באו ולא נעים (מה גם שעוד מעט בחירות אולי).

אז חברים, מספיק. מספיק למכור לוקשים לציבור ובעיקר לעצמכם. אנשים כאן מתגיירים כי אין להם דרך אחרת להתחתן בארץ. תתעסקו בעיקר ולא בטפל. לא נלך כצאן לגיור.

קטיה קופצ'יק היא ירושלמית ויועצת תקשורת במקצועה, ממקימי קבוצת דור 1.5 – צעירים דוברי רוסית.

> למי קראת גויה, מר "מה ישראלי בעיניך"?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

סין ומדינות אחרות בעולם השלישי התחילו לסרב לקבל אשפה מהמערב. נוברים במאגר אשפה בהודו (צילום: vanila balaji CC BY-NC 2.0)

מיחזור זה בלוף ופלסטיק זה רעל

מיחזור אשפה מוצג במדינות מפותחות כחובה של אזרחים כדי להגן על הסביבה. בפועל האשפה הממוחזרת במערב מוצאת את דרכה לעולם השלישי. השוק החופשי לא יכול לעצור את הררי האשפה. בשביל זה צריך התערבות שתעצור יצור של אריזות לא מתכלות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf