newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

חוזרים למצור על בלפור: המחאה נגד נתניהו התחדשה במלוא העוז

אחרי כמה שבועות חלשים הגיעו אתמול לכיכר פריז בירושלים יותר מ-10,000 איש, וכמה קבוצות חסמו את הכניסות למעון הרשמי של משפחת נתניהו. שוטרים פינו מפגינים באלימות ונעצרו 27 אנשים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

האנשים הרבים שהספידו בשבועות האחרונים את ההפגנות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בכלל ואת ההפגנה במוצאי שבת בבלפור בפרט, גילו אתמול שהמחאה ממש לא נעלמה.

אחרי כמה שבועות חלשים יחסית, שבהם מספר האנשים בכיכר פריז בירושלים ירד והגיל הממוצע עלה, אתמול הגיעו יותר מ-10,000 אנשים לכיכר, שהיתה מלאה כבר מהשעה שבע בערב.

ההפגנה השבועית בבלפור, 5 בדצמבר 2020 (צילום אורן זיו)

ההפגנה השבועית בבלפור, 5 בדצמבר 2020 (צילום אורן זיו)

אולי מה שגרם להתעוררות היה הסרת הפסל של האמן איתי זאליט בלילה לפני ההפגנה, אולי התחדשות משפט נתניהו (ללא נוכחותו) היום (ראשון), ובטוח שתרם לה המאמץ של כל ארגוני המחאה להביא את המפגינים חזרה לבלפור. הקור הירושלמי, שרבים הכריזו שהתל אביבים לא יעמדו בו, לא ממש הפריע למפגינים.

עדות למספר המפגינים הגדול יחסית לעומת שבועות קודמים היה ניתן למצוא בדוכני הבייגלה הפרוסים בכיכר – שהסחורה שלהם נגמרה כבר בשמונה בערב, והם חיכו למלאי נוסף.

לקראת השעה תשע, הגיעו כמה קבוצות של מפגינים בצורה מאורגנת לשלוש מהכניסות של המעון הרשמי של משפחת נתניהו, וחסמו אותן בגופם. ביחד עם הכניסה שחסומה מדי שבוע מכיוון ההפגנה בכיכר פריז, המפגינים הכריזו במערכת ההגברה שהמצור על בלפור הושלם.

הפעולה הישירה אמש היא חזרה לטקטיקה המקורית שהובילה להחלטה למקד את ההפגנות בבלפור ב-14 ביולי, יום הבסטיליה בצרפת, אז האירוע נשא את הכותרת "הביביסטיליה". לאחר שההפגנות התפזרו גם לתל אביב ולכל שאר המדינה, נראה שאתמול חזרו המפגינים למסר הבסיסי והפשוט – מצור על בלפור עד שנתניהו יתפטר.

בכיכר ווינגיט, בכניסה האחורית למעון מכיוון בית הנשיא, ישבו על הקרקע כמה עשרות מפגינים. בין הקריאות הרגילות אפשר היה לשמוע גם "לא תוכלו להמית התנגדות אזרחית" – קריאה שהחלה בהפגנות נגד פינויי הבתים בשייח' ג'ראח בעשור הקודם. המפגינים קראו גם: "כשהחוק לא חוקי – אי ציות אזרחי".

"האדם שנמצא בתוך המעון כבר לא משרת את העם", אמר מפגין בשם זיו שישב על הקרקע שהוא משלב זרועות עם מפגינים נוספים. "הוא משרת את טובתו האישית, וזו חובתנו לעשות מצור על המקום. אנחנו פה כדי לדרוש את הדמוקרטיה שלנו בחזרה".

לאחר כשחצי שעה של חסימה, השוטרים יצרו חיץ בין המפגינים שישבו על הקרקע לאחרים שהגיעו מכיכר פריז וניסו להצטרף לחסימה. שוטרי יס"מ ומג"ב החלו לפנות את המוחים, כשהם לוקחים בכל פעם מפגין או מפגינה ומפנים אותם מהמקום.

חלק מהפינוי נעשה באלימות, שכללה אגרופים בניסיון להפריד את המוחים זה מזה וגרירה של מפגינים על הקרקע. חלק מהמפגינים נלקחו הרחק ממקום ההחסימה ושוחררו, ואחרים הובלו לאוטובוס העצורים. בסך הכל נעצרו 27 מפגינים. כולם שוחררו בלילה, כשעשרה זומנו הבוקר לבית המשפט.

מלבד מפגין אחד עם שלט שקורא לברק לרוץ לראשות הממשלה ל"שנה בלבד, כדי לשבור שוויון", כמעט לא היה ניתן למצוא התייחסות בבלפור לבחירות המתקרבות. להפגנה הגיעו חברי הכנסת מיקי חיימוביץ' (כחול לבן) ועופר כסיף (הרשימה המשותפת), וגם ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) שמגיע כל שבוע. בשבוע שעבר הגיע ח"כ משה (בוגי) יעלון (יש עתיד-תל"ם) לביקור קצר. נציגים של מרצ, העבודה ויש עתיד כמעט לא נראו במחאה בבלפור.

עוד נושא שכמעט לא זכה להתייחסות הוא הירי בילד עלא אבו עליא, שחיילים הרגו ביום שישי בכפר אל מוע'ייר.

כמה מפגינים הכינו שלטים בכתב יד לזכרו. שתי מפגינות נשאו שלטים שעליהם נכתב: "לא נשתוק על רצח ילדים" ו"צדק לעלי אבו עליא".

מחאה על הרג הילד עלי אבו עליא, בהפגנה השבועית בירושלים, 5 בדצמבר 2020 (צילום אורן זיו)

מחאה על הרג הילד עלי אבו עליא, בהפגנה השבועית בירושלים, ב-5 בדצמבר 2020 (צילום אורן זיו)

סמוך לשעה 11, כשהכיכר כבר כמעט התרוקנה, הגיע כמדי שבוע פעיל הימין משה מירון עם השלט הקבוע שלו "שמאלנים בוגדים", שנראה בהפגנות ברחבי הארץ ועדיין לא ברור מי עומד מאחורי הדפסתו והפצתו. מירון עמד לצד כעשרים חרדים שהגיעו לקראת סוף ההגנה לצפות בה מהצד, כשהוא מעודד אותם, בהצלחה חלקית, להצטרף לקריאות "שמאלנים בוגדים".

אף שחלק מהמפגינים ציינו שמדובר ב"פרובוקטור" וביקשו להתרחק ממנו, לכמה מפגינים נמאס מקריאות ההסתה שלו, והם התעמתו אתו וחטפו ממנו את השלט – מה שהוביל לחילופי דחיפות ומכות. המשטרה לא התערבה במשך כמה דקות, ובהמשך עיכבה את מירון עצמו ועוד שלושה מפגינים.

״המצור על בלפור״ במהלך ההפגנה השבועית בירושלים, 5 בדצמבר 2020 (צילום אורן זיו)

"המצור על בלפור" במהלך ההפגנה השבועית בירושלים, ב-5 בדצמבר 2020 (צילומים אורן זיו)

״המצור על בלפור״ במהלך ההפגנה השבועית בירושלים, 5 בדצמבר 2020 (צילום אורן זיו)

שוטרים עוצרים מפגינים במהלך פעולת ״המצור על בלפור״ בהפגנה השבועית בירושלים, 5 בדצמבר 2020 (צילום אורן זיו)

שוטרים עוצרים מפגינים בהפגנה בבלפור, ב-5 בדצמבר 2020 (צילום אורן זיו)

שוטרים עוצרים מפגין במהלך פעולת ״המצור על בלפור״ בהפגנה השבועית בירושלים, 5 בדצמבר 2020 (צילום אורן זיו)

שוטרים מול מפגינים פעולת ״המצור על בלפור״ בהפגנה השבועית בירושלים, 5 בדצמבר 2020 (צילום אורן זיו)

שוטרים מול מפגינים בפעולת "המצור על בלפור" בהפגנה השבועית בירושלים, ב-5 בדצמבר 2020 (צילום אורן זיו)

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
שיחה בין המנהל האזרחי לתושב טוואמין (צילום: רחל שור)

שיחה בין המנהל האזרחי לתושב טוואמין (צילום: רחל שור)

המנהל האזרחי לפלסטיני שהותקף ע"י מתנחלים: "אם תביא עיתונאים, נגרש אתכם"

אתמול עשרות מתנחלים תקפו משפחה פלסטינית בביתה בדרום הר חברון, והצבא לא התערב. היום נציג המנהל האזרחי של הצבא התקשר למשפחה כדי לאיים שייפגעו אם יזמינו עיתונאים או תומכים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf