newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מברוכ: הוקמה "הרשימה המשותפת"

בתום יום רווי מתחים ושמועות חתמו חד"ש והמפלגות הערביות על ריצה משותפת ברשימה אחת בבחירות 2015. המטרה: מאבק בימין

מאת:
השאירו תגובה
א א א

נכתב בשיתוף עם נדב פרנקוביץ'

אחרי יומיים של משא ומתן מתוח, שכמעט הגיע הערב (חמישי) לידי מבוי סתום, הודיעו המפלגות חד"ש, בל"ד, רע"מ ותע"ל על הקמתה של "הרשימה המשותפת". ברשימה שובצו ביחד רוב חילוני לצד אנשי התנועה האיסלאמית ונציגה נוצרייה, ובעשירייה הראשונה שובצו שתי נשים ונציג יהודי.

כפי שדיווחנו כאן, בשיחה מקומית, בראש הרשימה יעמוד יו"ר חד"ש איימן עודה. במקום השני נציג רע"מ, מסעוד גנאים, ובמקום השלישי יו"ר בל"ד, ג'מאל זחאלקה. במקום הרביעי שובץ אחמד טיבי (תע"ל). במקום החמישי שובצה האשה הראשונה ברשימה מטעם חד"ש, עאידה תומא-סלימאן, ואחריה במקום השישי עבד אל-חכים חאג' יחיא (רע"מ). במקום השביעי אשה נוספת – חנין זועבי מבל"ד, במקום השמיני משובץ דב חנין ובמקום התשיעי טאלב אבו עראר (רע"מ).

את המקום העשירי תופס יוסף ג'בארין מחד"ש, מקום 11 באסל גטאס מבל"ד, את המקום ה-12 יחלקו ברוטציה רע"ם ותע"ל, את מקומות 13 ו-14 יחלקו ברוטציה עבדאללה אבו מערוף מחד"ש וג'ומעה אזברגה מבל"ד, מקום 15 ברוטציה יתחלק בין רע"ם לתע"ל.

> כל העדכונים והפרשנות על "הרשימה המשותפת" בשיחה מקומית

איימן עודה ועאידה תומא סולימאן (אורן זיו / אקטיבסטילס)

איימן עודה ועאידה תומא סולימאן (אורן זיו / אקטיבסטילס)

יו"ר סיעת בל"ד ג'מאל זחאלקה אמר הלילה: "הרשימה המשותפת היא הישג היסטורי וגורם שישנה את המפה הפוליטית בישראל. לבל"ד היה תפקיד מכריע ביצירת האיחוד שהוא עוגן מרכזי בתוכנית הפוליטית של בל"ד. האיחוד הוא התשובה שלנו לימין הגזעני ולמי שרצה לחסל את הייצוג הפוליטי של הערבים בישראל".

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת כתב בעמוד הפייסבוק שלו לאחר ההכרזה:

שיתוף הפעולה בין כלל חלקי האוכלוסייה הערבית, והברית עם הכוחות הדמוקרטים היהודים, מבטיחים כי הקמת הרשימה המשותפת מהווה מאורע מכונן בהיסטוריה הפוליטית של ישראל. הרשימה המשותפת תהווה ציון דרך חשוב ביכולתם של האזרחים הערבים להשפיע על המפה הפוליטית הכללית. בכוחה של הרשימה המשותפת לשלוח את נתניהו, בנט וליברמן אל ספסלי האופוזיציה.

יו"ר צוות המו"מ מטעם חד"ש, ראמז ג'ראיסי, אמר לאחר חתימת ההסכם כי המשימה העיקרית כעת היא לחסום את חזרת הימין לשלטון, ולהגדיל את ההשתתפות והייצוג של הציבור הערבי והכוחות הדמוקרטיים היהודיים בכנסת ה-20, במטרה להדוף את סכנת הפשיזם. ג'ראיסי קרא לציבור הרחב לממש את זכותו להצביע ולהשפיע, כאות תמיכה במאבקים לשלום צודק, שוויון מלא וצדק חברתי.

> למאבק המזרחי אין מה לחפש במפלגות ציוניות

בחירות פנימיות בבל"ד: במרכז ג'מאל זחאלקה וחנין זועבי (סמאח סלאימה אגבאריה)

בחירות פנימיות בבל"ד: במרכז ג'מאל זחאלקה וחנין זועבי (סמאח סלאימה אגבאריה)

ביממה האחרונה נסבה עיקר המחלוקת בין המפלגות סביב חלוקת המקומות העשירי עד ה-15, ומספר שעות מוקדם יותר היום הוציאו גורמים שונים המעורבים במגעים הודעות שונות שדיווחו על פיצוץ המשא ומתן. אולם המפלגות שמו הערב קץ לשמועות ולמתח והודיעו כי הגיעו להסכמה על ריצה משותפת.

כעת עומדים בפני "הרשימה המשותפת" לא מעט אתגרים. החלטות על אופי העבודה המשותפת, או הנפרדת, בכנסת הבאה, ההתנהלות במהלך הקמפיין והיכולת לפנות לקהלים מגוונים. מרבית הסקרים, שנערכו בטרם ההודעה על ריצה משותפת, מנבאים ל"רשימה המשותפת" 11 מנדטים.

> רשיון להרוג: למה ירו 29 כדורים לגופם של בני הדודים קוואריק?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אפשר לתבוע את שינוי סמלי מדינת ישראל בשם האזרחות. סטודנטים פלסטינים מול מפגינים יהודים ביום הנכבה באוניברסיטת תל אביב (צילום: אקטיבסטילס)

אפשר לתבוע את שינוי סמלי מדינת ישראל בשם האזרחות. סטודנטים פלסטינים מול מפגינים יהודים ביום הנכבה באוניברסיטת תל אביב (צילום: אקטיבסטילס)

הפלסטינים ישנו את אופיה של ישראל באמצעות האזרחות שלהם

ההצעה להעביר את המשולש למדינה הפלסטינית מחייבת את הפלסטינים בישראל לחשוב על משמעות האזרחות שלהם. הם צריכים לקחת כמודל את מרטין לותר קינג, שנלחם נגד המשטר הגזעני באמריקה תחת הדגל האמריקאי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf