newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שוב השמאל אוכל את מנהיגיו

אבי גבאי עוד לא הספיק להתרווח על כיסאו החדש וכבר השמאל תוקף: הוא לא מספיק שמאלני, לא מספיק סוציאליסט, הוא מיליונר שפיטר עובדים, ועוד. הצדקנות הזו אולי מרגישה טוב, אבל היא לא תקרב את סיום הכיבוש או את קץ שלטון הימין

מאת:

כותב אורח – אור לילו

מתי בפעם האחרונה שמעתם איש ליכוד מותח ביקורת ארסית על ראש הממשלה? מתי שמעתם מישהי מהציונות הדתית מותחת ביקורת על נפתלי בנט? מתי שמעתם חרדי מותח ביקורת על מנהיגיו?

אבי גבאי רק יממה בתפקיד יו"ר מפלגת העבודה וכבר אנשי השמאל האמיתי (לא מוכן לקרוא לו רדיקלי או קיצוני) בקבוצות ובפוסטים עם עשרות ומאות לייקים קורעים אותו לגזרים – הוא מיליונר, לא סוציאליסט אמיתי, פיטר מאות עובדים כשהיה מנכ"ל בזק, לא יהיה מוכן לשבת עם הרשימה המשותפת בממשלה, פטריוט מידי, לא משחק על הזהות המזרחית מספיק, גר בצפון תל אביב, ועוד ועוד.

איש מהשמאל האמיתי לא פירגן לגבאי כאשר היה השר היחידי שהתנגד למתווה (שוד) הגז, אף אחד לא פירגן לו כשחזר מחופשה משפחתית בחו"ל במיוחד לישיבת ממשלה כדי להצביע נגד המתווה (כי שטייניץ ניסה לעשות מחטף), אף אחד לא התרגש כשהוא התפטר מתפקיד שר ואמר שהוא לא יכול עם ההתנהלות הביזיונית של הממשלה הזאת.
אף אחד מהמחנה לא התרגש כשהוא עלה בפריים טיים וצעק למיקרופון – "אני איש שמאל!". מתי שמעתם את זה בפעם האחרונה מפוליטיקאי בכיר? אפילו יושב הראש האחרון של מפלגת העבודה לא העז לדבר ככה, זה שלנצח תיזכר לו האמירה הנוראית "עלינו להפסיק לתת תחושה שאנחנו תמיד אוהבים ערבים".

ישנן כמה סיבות למצב העגום של השמאל בארץ, ולא רק של מפלגת העבודה. העיקריות שבהן היא שמדובר בתנועה שאנשיה מתכנסים במחנות, זורקים רעל ורפש אחד על השני, בייחוד על מנהיגיהם, ומעדיפים להיות צודקים בפינה נידחת באופוזיציה במקום להתלכלך עם שאר העם.

> במפלגת העבודה בחרו בהון במקום בעובדים

מי מכל מבקריו פרגן לו כשהיה השר היחיד שיצא נגד מתווה הגז? אבי גבאי (מרים אלסטר/פלאש90)

האמור לעיל לא אומר לרכך עמדות אידאולוגיות, להיפך. דווקא במחנה גדול צריך שהעמדות יהיו כמה שיותר חדות וברורות ולא מתפשרות. השמאל הישראלי ניסה את ההפך וראינו מה קרה. כשם שנער מרדן צריך להפוך למבוגר אידיאליסט, כך הגיע הזמן לצאת מחשיכת האופוזיציה הצדקנית והמצומקת, לבנות מחנה רחב ככל האפשר שמדבר לכמה שיותר קהלים, לחדד עמדות מדיניות, להפסיק להילחם אחד בשנייה, לתמוך במנהיגים ולתת להם גב למהלכים שלפעמים אנחנו לא מסכימים להם, מתוך הבנה שזה עדיף על עוד שנייה של שלטון ימין.

הצדקנות אולי נעימה ומרגישה נכון, אבל היא לא עוזרת לסיים את הכיבוש, לא עוזרת לנכים, למחוסרי הדיור, לזכויות הקהילה הלהט"בית, לפערים המעמיקים ולמרקם החברתי המתפורר.

מנהיג השמאל לא ייפול מהשמיים. הוא ייבנה את עצמו מתוכנו ובתמיכתנו.

אור לילו – משתדל להיות אקטיביסט, ולהיזהר לא לטעות בדרך. עובד בחברת היי טק וגר בתל אביב.

> די למניפולציות של השמאל, גבאי ינצח את נתניהו רק באידאולוגיה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
אולי תואיל ותסביר למי שבחרו בך איזה חומר הובא בפניך ועל מה נסמכת התרשמותך מהאירוע המאוד מאוד בעייתי? (הדס פרוש / פלאש 90)

אולי תואיל ותסביר למי שבחרו בך איזה חומר הובא בפניך ועל מה נסמכת התרשמותך מהאירוע המאוד מאוד בעייתי? (הדס פרוש / פלאש 90)

ח"כ יאיר גולן, כשאמרת ש"צה"ל לא מטייח", למה התכוונת?

בנאום שנשאת לפני שש שנים, דיברת על מחויבותו של הצבא "לתחקר התנהלות בעייתית באומץ וליטול אחריות מלאה". אלא שמאז התגייסת לטובת חייל שירה למוות בפלסטיני חף מפשע וביקשת הקלה בעונשו, אף שבחינה יסודית של חקירתו מעלה חשדות כבדים לטיוח

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf