newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הרצוג, תפסיק להתבייש במצביעים שלך

בכל פעם שהסקרים מראים מגמות של ירידה מודיע הרצוג שחייבים לשנות כיוון ושהוא איש מרכז. אבל אם מפלגת העבודה כל כך רוצה "להתמרכז" למה היא לא מצליחה?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: מיכאל מנקין

ב-29 בנובמבר 2014 הכריז יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, כי יקים "גוש מרכז" נגד נתניהו. כעבור שבועיים הודיעו הרצוג ושותפתו הפוליטית, ציפי לבני, כי יבנו יחד "מרכז ציוני מול הימין קיצוני". שנה לאחר מכן, באוקטובר 2015, עם הידרדרות המצב הביטחוני, הכריז הרצוג שוב כי הוא איש מרכז והוסיף: "רבין לא היה מנהיג שמאל".

בדצמבר 2015, חודשיים לאחר מכן, גילו הסקרים כי רק ארבעה אחוזים מציבור הבוחרים סבורים כי הרצוג מהווה אלטרנטיבה ראויה לנתניהו. ומה היה הפתרון של הרצוג? לזוז למרכז. כעבור חודש, בינואר 2016, רק 7 אחוזים ממצביעי המרכז-שמאל חשבו שהרצוג מצטיין בתפקודו כמנהיג אופוזיציה. אחרון ברשימת ראשי המפלגות – אחרי איימן עודה ואפילו אביגדור ליברמן. התגובה של הרצוג? בעצה אחת עם יועצי התדמית שלו הופיע יו"ר מפלגת העבודה בטלוויזיה ובישר שוב לאומה: אני איש מרכז.

כך הגענו לסוף השבוע האחרון ולסקר שהופיע ב"מעריב": מ-24 מנדטים בכנסת הנוכחית צוללת סיעת "המחנה הציוני" ל-15 מנדטים בלבד. לצד הסקר דוּוח כי בעקבות המגמה המדאיגה קוראים באגף הנצי של המפלגה לשנות כיוון ומהר. לשנות כיוון לאן? כן, ניחשתם נכון: למרכז. הרי את זה עוד לא ניסינו, נכון?

וכך, אתמול בערב (ראשון) התקבצו להם כמה ח"כים באולם כמעט ריק בבית התנועה הקיבוצית לצד כמה חברי מפלגה ותיקים ודיברו בינם לבין עצמם על הצורך להתמרכז. בראש האירוע עמד פרופ' מיכאל בר-זהר, שהיה חבר כנסת מטעם המפלגה בשתי כנסות וב-2008 פרש ממנה עם אפרים סנה כדי להקים את מפלגת "ישראל חזקה", שהותירה חותם של ממש על המפה הפוליטית בישראל…

ח"כ איתן ברושי, הדובר המרכזי של תנועת המרכז בתוך מפלגת העבודה, כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "מפלגת העבודה חייבת להיערך מחדש, להגדיר ולרענן את תעודת הזהות… מפלגת העבודה חייבת לחזור למרכז".

> מפלגת העבודה והמשבר הרעיוני של השמאל

יצחק הרצוג (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מחפש את המרכז בכל כוחו. יצחק הרצוג (אורן זיו / אקטיבסטילס)

כאן ראוי לשאול שאלה מתבקשת: אם מפלגת העבודה משתוקקת כל-כך להיות במרכז, למה היא לא מצליחה? מדי חודש אנחנו שומעים – כאילו בפעם הראשונה – על היוזמה לחזור למרכז, ובכל זאת, איכשהו המפלגה מוצאת את עצמה שוב ושוב כשהיא דורכת במקום.

הרצוג, כמעין סיזיפוס מודרני, מנסה להזיז את האבן הגדולה שנקראת מפלגת העבודה אל עבר המרכז הפוליטי – רק כדי לגלות בבוקר שלמחרת כי היא התגלגלה שוב במורד ההר שמאלה.

התשובה טמונה במצביעי מפלגת העבודה, שרובם, מה לעשות, אינם אנשי מרכז אלא אנשי שמאל. ואנחנו, שמאמינים בשתי מדינות לשני עמים, בהפרדת דת ומדינה, בכלכלה שמצמצמת אי-שוויון, בחיבור אוכלוסיות במקום בשיסוי שלהן זו נגד זו, לא רוצים להחליף זהות, עקרונות ותפיסת עולם רק כי הרצוג מנסה להגיע לקהל אחר – קהל שממילא אף פעם לא יצביע לו.

אנחנו רואים את הנאומים מלאי-ההשראה של ג'סטין טרודו, ראש הממשלה הצעיר של קנדה שלא מתבייש אפילו לרגע בזהות הפוליטית שלו. אנחנו עוקבים בהשתאות אחרי האנרגיות המחשמלות של ברני סנדרס והקמפיין שלו בארצות הברית. אנחנו מתרשמים מההישגים האלקטורליים של השמאל הספרדי המתחדש. אנחנו מתקנאים ברהיטות, בבהירות ובכנות האידאולוגית של אובמה.

אנחנו נחשפים לעוד ועוד דוגמאות כאלו מרחבי העולם של מנהיגים שלא מתביישים בעצמם או בקהל המצביעים שלהם – כשרק לנו אומרים כל הזמן "תתחבאו". תסתירו את מי שאתם, את מי שאנחנו. אתם עוד תראו – הפעם זה יעבוד!

אני לא מכיר אף קמפיין ציבורי ואף מפלגה שהצליחה אי פעם להתרומם על ידי כך שהכריזה שוב ושוב שהיא מתביישת בקהל הבוחרים שלה, שהגיעה לשלטון באמצעות ניסיון בלתי נלאה להתחמק מהבסיס הרעיוני שלה, שזכתה באמון הבוחרים באמצעות לוליינות מילולית יחצנית שכל תכליתה לא להתחייב אידאולוגית לשום דבר.

אז כן, באמת הגיע הזמן לשנות כיוון. לאן? לחזור הביתה, להיות סוף סוף אנחנו-עצמנו.

מיכאל מנקין הוא מנכ"ל מכון מולד.

> כך פרשתי ממערך ההסברה בשירות ממשלה קיצונית, צינית ומסוכנת

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מנסה להזיז את הדברים קדימה משום שהיא מכירה בכך שהסכסוך הולך ומידרדר. פאטו בנסודה, התובעה הראשית בבית הדין הבינלאומי בהאג (Wikimedia Commons)

מנסה להזיז את הדברים קדימה משום שהיא מכירה בכך שהסכסוך הולך ומידרדר. פאטו בנסודה, התובעה הראשית בבית הדין הבינלאומי בהאג (Wikimedia Commons)

האם בית הדין בהאג יכול להביא צדק לפלסטינים?

בעוד החלטת התובעת הראשית בהאג נבחנת, שלוש מומחיות פלסטיניות בוחנות את השלכותיה האפשריות: ציפיות לא ריאליות, הרחבת הפיצול הפנים-פלסטיני והתעלמות בינלאומית מחד, ומאידך איתות ברור לעולם: הפלסטינים לא נרדמו על המשמר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf