newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הציונות איננה ולא יכולה להיות "תור הזהב" של המזרחים בישראל

מקימי "תור הזהב", ביניהם פעילים בולטים ורבי זכויות, מדברים על תנועה חדשה, ייחודית ואמיצה שבאה לעשות דברים אחרת. אך בהתעלמות שלהם מההיסטוריה של המאבק המזרחי בישראל ומחלקם של המזרחים בכיבוש הם קרובים יותר ללפיד ולהרצוג מאשר למהפכה המזרחית המבוקשת

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: תמר בן דוד

המאבק המזרחי צבר כוחות. לא הרבה זמן עבר, ונראה שהמון השתנה מאז "האליטות החדשות". השיח סביב הסללה, פריפריה ומעמדות מוכר ומדובר גם על-ידי אשכנזים, פוליטיקאים מודעים לכוח שיש לנו (אלה שלא משלמים את המחיר), והנה הגיע השלב המתבקש – קמה תנועה שמבקשת להעביר את זה למישור הפוליטי – "תור הזהב". מנהיגיה החלוצים של התנועה מבהירים בכל הזדמנות: זוהי תנועה חדשה, ייחודית ואמיצה שבאה לעשות דברים אחרת.

מובילי התנועה, כפי שמצהירים בעצמם, התאכזבו מהמפלגות הישנות. בבחירות האחרונות הם הצביעו ש"ס, ליכוד וישראל-ביתנו, והיום הם הבינו שמשם לא תגיע הישועה. הם, לעומתם, לא פונים רק לציבור החרדי, ואינם נכנעים לדיכוטומיה בין שמאל לימין. הם משדרים אותנטיות ואכפתיות אמיתית, ובצדק: כרמן אלמקייס היא פעילה מזרחית משמעותית ומשפיעה, ורועי חסן הוא בין המשוררים הבולטים של השנים האחרונות, ששיריו נתנו רוח מחודשת וחיה למאבק.

כתבת החשיפה של "תור הזהב" בערוץ 10:

ועדיין, לא יכול להיות שהמאבק המזרחי עודנו תקוע בלופ אינסופי של תחייה מחודשת. בדומה לסדרת הרשת "נביאים", גם ב"תור הזהב" כמעט ואין הכרה בהיסטוריה של המאבק המזרחי, והיסודות העמוקים שלו כגון צדק חברתי, שוויון, התנגדות לגזענות וקבלת היהדות כמסורת, מוצגים כרעיונות חדשניים, מקוריים וייחודיים לתנועה. אם הפעם התרבות שלנו קמה לתחייה, סוף-כל-סוף, מה קרה לפעמים הקודמות? איפה מאיר בוזגלו, ואיפה ואדי סאליב?

ללא נראטיב היסטורי מזרחי, קל להמשך לברירת המחדל הציונית, ונוצרת לה מעין בלילה בדמות "הציונות המזרחית" – ודווקא היא מתוארת לאורכה ולרוחבה (באתר התנועה), כבעלת שורשים והיסטוריה ענפה. ציונות זו מכירה בפשעים כנגד המזרחים בישראל – הגזזת, חטיפות הילדים, המעברות, העוני והמחיקה התרבותית – חלקים מרכזיים בשמירה על העליונות האשכנזית. לעומת זאת, השמירה על העליונות היהודית בדמות הכיבוש, הנישול, ההפצצות והדמוניזציה – אין לה שום אזכור, ובציונות כמו בציונות, הקולוניאליזם חוגג.

על צלחת חומוס

בכתבת החשיפה בערוץ 10, עומד בניהו שם-טוב, שפרש מש"ס לטובת תור הזהב, ומסביר ש"על צלחת חומוס היה אפשר לסגור את הכל – עם ערבים צריך לדבר בערבית". מסתבר שמושגים כמו משא ומתן, פוליטיקה ואסטרטגיה הם מושגים זרים לעם הפלסטיני. כל מה שצריך זה לאכול קצת חומוס, ויאללה סולחה! אז זהו, שלא. עד שלא נכיר, כמזרחים, בכאב הפלסטיני, בנראטיב שלו ובדרישות הלגיטימיות של העם הזה לצדק, לא נהיה שונים בשום צורה מבעלי הכוח האשכנזים שנכשלו בהסכמי השלום שלהם. אנחנו, כמזרחים, הסתפקנו בפירורי הלחם שזרקה לנו הציונות, ובתמורה לקחנו חלק בדיכוי של הפלסטינים, והיום רגלנו שקועה עמוק בבוץ הציוני. ציונות מזרחית, כך יוצא, זה לסרב להתבייש במוצא שלך אחרי שחווית גזענות על בשרך, ובו-בזמן לאמץ הסתכלות גזענית על מי שנמצא תחתיך בשרשרת המזון הציונית, בשם "מיתון" ו"פרגמטיות", המאפיינים את יהדות המזרח על-פי התנועה.

תנועת "תור הזהב" מציגה עצמה כהבטחה חדשה עם אופק בהיר, אך ההתנערות שלה מהתמקמות על המפה הפוליטית של שמאל וימין מחשידה בדמיון שלה ללפיד, בוז'י, כחלון ו"ארץ חדשה" (זוכרים?); הניסיון להמציא עצמה מחדש תוך השתייכות לציונות מוחק היסטוריה של מאבק מזרחי אנטי-ממסדי ובמקום זאת עסוק בלהוכיח כי "גם לנו יש חלוצים", ושיתוף הפעולה הזה מוביל בקלות להתעלמות מהכיבוש ומהאחריות שלנו לסיימו. אין ספק שחברי התנועה בעלי כוונות טובות, ומהיכרות עם פועלם של אלמקייס וחסן מדובר גם בעבודת קודש, אך זו אינה הדרך.

תור הזהב היה עידן של שגשוג תרבותי יהודי תחת שלטון מוסלמי, בזכות קשרים הדדיים ושערים פתוחים לרווחה בין התרבויות. הציונות, לעומת זו, היא זו שהביאה עלינו את הגזזת. עלינו לבחור.

תמר בן דוד היא אשה קווירית ירושלמית, יהודיה ומזרחית

> גישה אחרת: תור הזהב מדברים מזרח תיכון חדש במלים חדשות

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים סוגרים את הכניסה לירושלים כדי לאכוף את הסגר שהוטל בחג הפסח, ב-8 באפריל 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

שוטרים סוגרים את הכניסה לירושלים כדי לאכוף את הסגר שהוטל בחג הפסח, ב-8 באפריל 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

הסגר שלנו, הסגר שלהם

הערב נשב גם אנחנו וגם הפלסטינים בסגר. אך בעוד אנחנו נחגוג חג חירות משונה תחת סגר שנועד להגן עלינו מתוך סולידריות קהילתית, הפלסטינים ישבו בסגר שמשית עליהם צבא כיבוש אלים ועוין. עם הסגר שלנו צריך להשלים - את שלהם יש לשבור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf