newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הפרטת משאבי הטבע הביאה לנו צונאמי של חומצה

כריית משאבי הטבע שלנו צריכה להתנהל על פי האינטרס של הציבור, ולא של בעל ההון. החומצה ששטפה את נחל אשלים מוכיחה זאת

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: אלון-לי גרין

מה שרואים בתמונות המגיעות בימים האחרונים של אגמי החומצה החדשים בנחל אשלים במדבר יהודה, זאת כרוניקה ידועה מראש של הפרטה ושל קפיטליזם.

1.

הגבים לאורך נחל אשלים לאחר הזיהום. (צילום: בעז פריפלד רשות הטבע והגנים)

הסיפור מתחיל ב-1952, כאשר ממשלת ישראל הקימה בנגב חברה לכריית פוספטים, המשמשים לייצור דשנים. במרוצת השנים גדלה החברה והתמזגה עם חברות ממשלתיות אחרות, תחת חברת "כימיקלים לישראל". החברה שהיתה בבעלות הממשלה ובפיקוחה, כרתה את משאבי הטבע הציבוריים בישראל: מלח מים המלח, ברום, אשלג, פוספטים, כלור ועוד. משאבים ציבוריים שהניבו לציבור רווחים של מאות מיליוני שקלים בשנה.

2.
כל עוד היתה "כימיקלים לישראל" חברה ממשלתית – עד שנת 1995 אז נרכשה על ידי שאול אייזנברג ובהמשך על ידי האחים עופר – זרמו הרווחים שהיא ייצרה לממשלה, כלומר- לציבור. בנוסף, הממשלה, שמייצגת את הציבור, קבעה את קצב הכרייה של המשאבים, את הפיקוח הסביבתי על הכרייה ואת המגבלות על כל מפעל ומפעל.

צריך להבין: כריית משאבי טבע היא עסק מורכב, וכמו שאנחנו יודעים – גם מסוכן מאוד. מסוכן לעובדים שמתעסקים עם כימקלים, מסוכן לבריאות התושבים החיים בסביבת המפעלים ומסוכן לסביבה ולבעלי החיים החיים בה.

וזו תשובה פשוטה לכל מי שטוען "שהמדינה לא יכולה לעשות זאת בעצמה": עד 1995 עסקה המדינה בכריית משאבי טבע. נכון, היא עשתה זאת בקצב איטי הרבה יותר מהיום אבל תוך בפיקוח הדוק הרבה יותר, ובכל זאת – הכניסה לקופת המדינה מיליארדי שקלים.

> למה העצם שזרק ביבי נתקעה בגרונם של הנכים?

3.
מרגע שעברה הבעלות על "כימיקלים לישראל" מהמדינה לידיים פרטיות, ובפועל עברה הבעלות על משאבי טבע מהציבור לבעלי ההון, החלו להיווצר הבעיות. הראשונה, היא בעיה עקרונית: אוצרות טבע הם משאב קולקטיבי השייך לציבור כולו, וכאלה צריכים להיות גם הרווחים עליהם. כי"ל מרוויחה מידי שנה מליארדי שקלים. מליארדים שהיא מרוויחה על חשבון הציבור.

זה עקרוני כי הכרייה של משאבי הטבע צריכה להתנהל לפי האינטרס הרחב ביותר של הציבור, ועם מכלול השיקולים של הציבור, ולא לפי האינטרס הצר של רווחים של בעל ההון. שנית, ועל זה לא אתעכב בפוסט הזה כי בעיני זה די ברור, זכויות העובדים של עובדי המפעלים הורעו כמובן. מעובדי מדינה, רבים מהם הפכו לעובדי סוג ב' ג' ו-ז', נטולי קביעות, זכויות וביטחון.

> הילדים והמורות יצאו לחופשה, העוני והפערים לא

נחל אשלים המזוהם. (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

נחל אשלים המזוהם. (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

4.
אבל הבעיה החמורה ביותר שעולה מהבעלות הפרטית על משאבי הטבע, היא זו שאנחנו עדים לה בימים האחרונים. כשהאינטרס היחידי הבא לידי חשבון במפעלים הרגישים הללו הוא רווח, אז בעלי ההון – האחים עופר, במקרה הזה – מגבירים את הכרייה והייצור מצד אחד עד כמה שאפשר, ומן הצד השני חוסכים בכל מה שאפשר כדי למקסם את רווחיהם. הם חוסכים בתנאי ובבטיחות העובדים, ברכישת ציוד חדש ובטוח יותר, בפיקוח סביבתי הדוק ובהבטחת בריאות הציבור, במספר אנשי הצוות ועוד.

וזה בדיוק הסיפור של מה שקרה בנחל אשלים. צונאמי של חומצה שפרצה את סוללות המאגר של מפעל הדשנים של כי"ל ויצרה אגמים חדשים ורעילים במדבר יהודה. אם רק היו משקיעים יותר חלקים מההכנסות האסטרונומיות של כי"ל בהגנה על הסביבה, על הבריאות ועל החי, תאונה כזו לא היתה מתקיימת.

5.
זה לא רק הסיפור של נחל אשלים. זה גם ים המלח שתחת האחים עופר הולך ונעלם, מורעל ומצטמק, זה הסיפור של חיפה כימיקלים וההימצאות של חומרים מסוכנים ומזהמים בכל מפרץ חיפה, זה הסיפור של הגז הטבעי שנמצא לחופי ישראל וזה גם הסיפור של תגליות הנפט ושל המים המינרלים. אין ולא צריכה להיות בעלות פרטית על משאבי טבע. זה מסוכן לסביבה, זה מזיק לבריאות וזה שודד את הציבור. תסתכלו על התמונות האלו. אי-אפשר לטעון אחרת.

אלון-לי גרין הוא חבר הנהגת תנועת "עומדים ביחד".

> אום אל חיראן: מבנים שנתרמו למשפחת אבו אלקיען בסכנת הריסה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מבקש מקלט מאפריקה שוטף כלים במסעדה, ב-2014 (צילום: ???

מבקש מקלט מאפריקה שוטף כלים במסעדה, ב-2014 (צילום: ???

שוטף כלים לח"כ השכל: "12 אלף שקל בחודש? זה בלתי אפשרי"

מבקש מקלט מאריתריאה שעובד כשוטף כלים במסעדה אומר כי מי שינסה להגיע לסכום שבו נקבה הח"כית מהליכוד "יתמוטט אחרי שבוע". הוא לא ממליץ לאיש לעבוד במטבח: "יש סיכונים ונזקים לגוף, אין זמן לאכול ויכולים להחליף אותך בשנייה". לדבריו, "לח"כ השכל מטרה אחת – להסית נגד מבקשי המקלט"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf