newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

האם המחנה הציוני למד לדבר רוסית בבחירות האחרונות?

המחנה הציוני אמנם הצליח להיכנס לתודעה של דוברי הרוסית בבחירות האחרונות, בזכות כניסתה של קסניה סבטלובה לכנסת, ובזכות הקמפיין ברוסית. אבל אם המפלגה שואפת לנצח בבחירות הבאות היא צריכה כבר עכשיו לפעול ישירות למען הציבור הזה וקבוצות נוספות באוכלוסיה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

עבר כבר קרוב לחודש מאז שהבוחר הישראלי אמר את דברו, והחיים חזרו פחות או יותר למסלולם. אין חדש תחת שמי הפוליטיקה. נכון שעדיין מחכים להרכבת הממשלה, אבל האמת, סביר להניח שמה שהיה הוא שיהיה. הישראלים ימשיכו לשרוד עוד יום ועוד יומיים תחת האיום האיראני.

אולם עד כה לא ראינו ניתוח אמיתי של דפוסי ההצבעה בציבור הישראלי. נכון, החרדים הצביעו לחרדים, הערבים לרשימה המשותפת, המתנחלים לבנט. זה פחות מעניין. אבל למי הצביע הציבור הלא מגזרי? הציבור הלא מוגדר, אלה שהם חסרי בית פוליטי? למשל, למי הצביעו דוברי הרוסית?

> יש מתנחלים עניים, והם לא האויבים שלי

לראשונה מאז 2006 לא מקבל את מירב הקולות של דוברי הרוסית. אביגדור ליברמן (אקטיבסטילס)

לראשונה מאז 2006 לא מקבל את מירב הקולות של דוברי הרוסית. אביגדור ליברמן (אקטיבסטילס)

לא, לא לליברמן. לפחות באופן יחסי לא לליברמן. מתוך ששת המנדטים שקיבלה מפלגת ישראל ביתנו ההערכות מדברות על ארבעה עד מקסימום חמישה שהגיעו מתוך ציבור דוברי הרוסית. מדובר בעיקר באוכלוסייה בגילאי 65+, בעלי דפוסי הצבעה מגזריים הדומים לחרדים, שמצביעים למועמד שהוא "אחד משלנו". הקולות הנוספים שלו הגיעו מתוך הציבור הרחב, מי שתומך בעונש מוות למחבלים ו/או מעריך את אורלי לוי אבוקסיס.

אבל לאן הלכו שאר הקולות של דוברי רוסית, כשבע מאות וחמישים אלף בעלי זכות בחירה? אחוז המצביעים בקרב ציבור דוברי הרוסית באופן קבוע נמוך מאשר בציבור כולו. הפעם, כ-500 אלף דוברי רוסית הלכו לקלפי. על פי הערכות, כחמישה מנדטים הלכו לליכוד, וכך לראשונה מאז 2006 ליברמן לא מקבל את מירב הקולות של דוברי הרוסית. בין מנדט וחצי לשניים קיבל המחנה הציוני וקרוב למנדט קיבלה יש עתיד. שני מנדטים נוספים התפזרו בין מרצ, כולנו והבית היהודי. עבור המחנה הציוני, המפלגה השלישית בגודלה בקרב דוברי הרוסית, מדובר בהישג משמעותי, אבל הוא עוד יותר מכך מצביע על הפוטנציאל הקיים עבורה בקרב קהל מצביעים זה.

> דור 1.5: מה הקשר בין המהגרים מברה"מ לזכות השיבה?

קסניה סבטלובה עם ציפי לבני ויצחק הרצוג. צילום: לואיז גרין

קסניה סבטלובה עם ציפי לבני ויצחק הרצוג. צילום: לואיז גרין

בהסתכלות רחבה על ציבור העולים, אם מוציאים את ישראל ביתנו המגזרית מהמשוואה, מקבלים דפוסי הצבעה שלא רחוקים מדפוסי ההצבעה הכלליים בישראל. ניתן להסתכל על הנתונים האלה ולהסיק שאין יותר קול רוסי. אבל לדעתי תוצאות הבחירות צריכות להוות בסיס להתאמת מסרים, ולזיהוי וסלילת דרכי הגעה לדוברי הרוסית כחלק מתהליך רחב יותר בו המחנה הציוני יוצר שיח בלתי אמצעי, מתאים מסרים ונותן מענה לקהלים נוספים שהם חלק מהציבור הישראלי, כמו המזרחים, הדתיים או עולי צרפת. מפלגה חפצת שלטון לא יכולה להרשות לעצמה לוותר על קבוצות שלמות בחברה.

מזווית הראיה האישית שלי במערכת הבחירות הזו, כרכז שטח במטה דוברי הרוסית של המחנה הציוני, אני משוכנע ביכולת של המחנה הציוני או של מפלגת העבודה לעזור ולפתור את הבעיות של דוברי הרוסית. אבל תוך חודשיים, כאשר המפלגה מתחרה על תשומת הלב של דוברי הרוסית מול מפלגות נוספות שפועלות בשטח באופן מתמיד, לצד תדמית בעייתית של מפלגה שמאלנית ומנותקת מהרחוב הרוסי, קשה לסחוף את המצביעים לכיוון המפלגה.

במערכת הבחירות האחרונה המפלגה נכנסה לתודעה של דוברי הרוסית באופן משמעותי בזכות הקמפיין שעשתה בשפה הרוסית ובזכות קסניה סבטלובה שנכנסה לכנסת מהמקום ה21 ברשימה. הקמפיין נגע בנקודות הקריטיות: פנסיות של קשישים ושל אנשים שעלו בגיל מאוחר ולא הספיקו לצבור פנסיה בסיסית עד גיל פרישה, מחסור חמור בדיור ציבורי לצד זכאות הולכת וגדלה, קשישים רבים שנמצאים מתחת לקו העוני ובעיית ההעסקה הקבלנית (חצי מכל עובדי הקבלן בארץ הם דוברי רוסית).

כעת מוטלת על המפלגה החובה להישאר בתודעה. רק שיח עם הציבור הזה, טיפול ונגיעה בנושאים רלוונטיים ומתן מענה לצרכים נקודתיים ישאירו את המפלגה בשיח הציבורי בקרב דוברי הרוסית. רק בדרך הזו המפלגה תוכל להגדיל את קהל המצביעים של ציבור זה.

והערה לסיום: ב-25 השנה האחרונות, מאז גל העליה הגדול בשנות ה-90, מפלגת העבודה הייתה בשלטון פעמיים. רבין בשנת 92' וברק בשנת 99'. בשני המקרים ציבור דוברי הרוסית תמך באופן גורף במפלגת העבודה והיה למעשה זה להביא לניצחונה! נקודה למחשבה לקראת הבחירות הבאות אליהן צריך להתכונן כבר עכשיו.

> קסניה סבטלובה: "יש הרבה משותף בין מזרחים לרוסים, למרות הניסיונות לשסות"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מבקש מקלט מאפריקה שוטף כלים במסעדה, ב-2014 (צילום: ???

מבקש מקלט מאפריקה שוטף כלים במסעדה, ב-2014 (צילום: ???

שוטף כלים לח"כ השכל: "12 אלף שקל בחודש? זה בלתי אפשרי"

מבקש מקלט מאריתריאה שעובד כשוטף כלים במסעדה אומר כי מי שינסה להגיע לסכום שבו נקבה הח"כית מהליכוד "יתמוטט אחרי שבוע". הוא לא ממליץ לאיש לעבוד במטבח: "יש סיכונים ונזקים לגוף, אין זמן לאכול ויכולים להחליף אותך בשנייה". לדבריו, "לח"כ השכל מטרה אחת – להסית נגד מבקשי המקלט"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf