ערבים ויהודים הפגינו יחד נגד כיבוש ואלימות סמוך למחסום המנהרות

למורת רוחם המופגנת של המתנחלים הרגילים להתנהל במרחב באין מפריע, צעדו פעילים פלסטינים וישראלים וקראו סיסמאות נגד הכיבוש. חלק מהמפגינים קראו לשחרר את הפעיל העצור ששמו אסור לפרסום. אחד ממארגני ההפגנה, פעיל "לוחמים לשלום", נעצר

מאת:

מעל למאתיים פעילים, ישראלים ופלסטינים, צעדו היום (שישי) בצהרים מצומת הכפר חוסאן לכיוון מחסום המנהרות. ההפגנה, שהתנהלה בשטח בשליטה ישראלית באזור בו ממוקמות התנחלויות רבות לצד כפרים פלסטינים, לוותה בכוחות צבא ומג״ב וגררה שלל תגובות מפלסטינים ובעיקר ממתנחלים שחלפו באזור המחסום.

כבר בתחילת ההפגנה עצרו כוחות הביטחון את אחד ממארגני ההפגנה הפלסטינים, פעיל מרכזי בתנועת ״לוחמים לשלום״, מסיבה לא ברורה.

מאתיים הצועדים, ביניהם חברי הכנסת מהרשימה המשותפת דב חנין ועבדאללה אבו מערוף, כמו גם מזכ"ל מרצ מוסי רז, אחזו בשלטים הקוראים לסיום הכיבוש, שלום והידברות. הם קראו ״מציאות ולא חלום, אנשים רוצים שלום״, וגם ״זה לא ייגמר עד שנדבר״. חלק מהמפגינים אף נשאו שלטים בסולידריות עם פעיל השמאל, איש תעאיוש, שנעצר השבוע בעקבות תחקיר שפורסם בתוכנית 'עובדה' ונעשה בשיתוף עמותת ימין. שמו של הפעיל אסור לפרסום בעקבות צו איסור פרסום שאישר בית המשפט.

הצעדה, יוזמה של הארגונים ״לוחמים לשלום״ ו״עומדים ביחד״, מתנהלת בצדי הכביש הראשי לעיני כל העוברים והשבים. רבים מהנוסעים בכביש הם מתנחלים אשר רגילים להיות "בעלי הבית" באזור זה ואינם מורגלים למראה של יהודים וערבים הפועלים בשיתוף פעולה נגד הכיבוש ומאתגרים את השליטה המוחלטת שלהם במרחב. ואכן, היו לא מעט מתנחלים שהגיבו בכעס, קללות, ואיומים באלימות על המפגינים.

> פגשתי את עזרא נאווי כשהייתי שתולה, וזה מה שראיתי

המתנחלים לא התחברו. הפגנה ישראלית-פלסטינית סמוך למחסום המנהרות (אורן זיו/אקטיבסטילס)

המתנחלים לא התחברו. הפגנה ישראלית-פלסטינית סמוך למחסום המנהרות (אורן זיו/אקטיבסטילס)

הפגנה במחסום המנהרות (אורן זיו/אקטיבסטילס)ח״כ עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת, חד״ש) אמר במהלך ההפגנה כי ״הכיבוש הוא עוול מתמשך לשני העמים. ההפגנה הזאת אומרת שיש דרך אחרת של שלום ותקווה בלי ייאוש. במאה ה-21 אין לתאר עוד כיבוש כזה בעולם. צריך להפסיק עם הכיבוש ולהקים מדינה פלסטינית לפי גבולות 67. הארץ הזאת היא שתי מדינות לשני עמים״.

סולימאן אל ח׳טיב, פעיל פלסטיני מלוחמים לשלום, קרא לעוד פעילים, ישראלים ופלסטינים, להגיע להפגנות האלה שמתקיימות כל חודש. כמו כן הוא ביקש למסור סולידריות בשם המפגינים עם אדם, פעיל התנועה שנעצר בתחילת ההפגנה. אל ח׳טיב אמר כי ״כולנו יודעים שאין פתרון צבאי. אנחנו קוראים לצבא להוריד את המדים ולהצטרף ללוחמים לשלום. אנחנו קוראים גם לישראלים שכולם היו בצבא וגם לפלסטינים שהיו בהתנגדות האלימה״. הוא הדגיש גם כי ״אנחנו צריכים נרטיב שלישי שהוא לא רק ישראל ולא רק פלסטין. שהוא דרך הידברות ושל מאבק משותף לא אלים״.

יגאל אלחנן, אחיה של סמדר שנרצחה בפיגוע במדרחוב בירושלים, אמר כי ״אנחנו בפורום המשפחות השכולות לא רוצים שעוד אנשים יאבדו את היקר להם מכל. לפני שכולנו מאבדים את יקר לנו מכל בואו נפסיק עם זה״.

גם מזכ"ל מרצ מוסי רז שהשתתף בהפגנה היה בין הדוברים רז אמר כי ״אנחנו הפלסטינים והישראלים לא אויבים, אנחנו עמים אחים שחיים בארץ הזאת. ההתקפה האחרונה על ארגוני השלום בישראל היא התקפה של הימין שיודע שדינו להפסיד. אנחנו ננצח ונחיה פה בלי כיבוש״.

> חשיפת ידיעות אחרונות: "עד כאן" הסתננו לשוברים שתיקה ולא מצאו כלום

הפגנה פלסטינית-ישראלית סמוך למחסום המנהרות, 15.1.2016 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

הפגנה פלסטינית-ישראלית סמוך למחסום המנהרות, 15.1.2016 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

המתנחלים לא התחברו. הפגנה ישראלית-פלסטינית סמוך למחסום המנהרות (אורן זיו/אקטיבסטילס)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

כששב"כ רוצה לעצור עו"ד פלסטיני בן 80, גם בית דין לא עוזר

אפילו בית המשפט הצבאי בעופר סירב להתרגש מכתב האישום נגד בשיר אל-ח'יירי, עורך דין בן 80 שעבד בארגוני זכויות אדם, והורה לשחררו בערבות. השב"כ התערב והמיר את כתב האישום במעצר מנהלי. אל-ח'יירי הודיע שלא ישתף פעולה עם ההליך

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf