newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ערבים ויהודים הפגינו יחד נגד כיבוש ואלימות סמוך למחסום המנהרות

למורת רוחם המופגנת של המתנחלים הרגילים להתנהל במרחב באין מפריע, צעדו פעילים פלסטינים וישראלים וקראו סיסמאות נגד הכיבוש. חלק מהמפגינים קראו לשחרר את הפעיל העצור ששמו אסור לפרסום. אחד ממארגני ההפגנה, פעיל "לוחמים לשלום", נעצר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מעל למאתיים פעילים, ישראלים ופלסטינים, צעדו היום (שישי) בצהרים מצומת הכפר חוסאן לכיוון מחסום המנהרות. ההפגנה, שהתנהלה בשטח בשליטה ישראלית באזור בו ממוקמות התנחלויות רבות לצד כפרים פלסטינים, לוותה בכוחות צבא ומג״ב וגררה שלל תגובות מפלסטינים ובעיקר ממתנחלים שחלפו באזור המחסום.

כבר בתחילת ההפגנה עצרו כוחות הביטחון את אחד ממארגני ההפגנה הפלסטינים, פעיל מרכזי בתנועת ״לוחמים לשלום״, מסיבה לא ברורה.

מאתיים הצועדים, ביניהם חברי הכנסת מהרשימה המשותפת דב חנין ועבדאללה אבו מערוף, כמו גם מזכ"ל מרצ מוסי רז, אחזו בשלטים הקוראים לסיום הכיבוש, שלום והידברות. הם קראו ״מציאות ולא חלום, אנשים רוצים שלום״, וגם ״זה לא ייגמר עד שנדבר״. חלק מהמפגינים אף נשאו שלטים בסולידריות עם פעיל השמאל, איש תעאיוש, שנעצר השבוע בעקבות תחקיר שפורסם בתוכנית 'עובדה' ונעשה בשיתוף עמותת ימין. שמו של הפעיל אסור לפרסום בעקבות צו איסור פרסום שאישר בית המשפט.

הצעדה, יוזמה של הארגונים ״לוחמים לשלום״ ו״עומדים ביחד״, מתנהלת בצדי הכביש הראשי לעיני כל העוברים והשבים. רבים מהנוסעים בכביש הם מתנחלים אשר רגילים להיות "בעלי הבית" באזור זה ואינם מורגלים למראה של יהודים וערבים הפועלים בשיתוף פעולה נגד הכיבוש ומאתגרים את השליטה המוחלטת שלהם במרחב. ואכן, היו לא מעט מתנחלים שהגיבו בכעס, קללות, ואיומים באלימות על המפגינים.

> פגשתי את עזרא נאווי כשהייתי שתולה, וזה מה שראיתי

המתנחלים לא התחברו. הפגנה ישראלית-פלסטינית סמוך למחסום המנהרות (אורן זיו/אקטיבסטילס)

המתנחלים לא התחברו. הפגנה ישראלית-פלסטינית סמוך למחסום המנהרות (אורן זיו/אקטיבסטילס)

הפגנה במחסום המנהרות (אורן זיו/אקטיבסטילס)ח״כ עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת, חד״ש) אמר במהלך ההפגנה כי ״הכיבוש הוא עוול מתמשך לשני העמים. ההפגנה הזאת אומרת שיש דרך אחרת של שלום ותקווה בלי ייאוש. במאה ה-21 אין לתאר עוד כיבוש כזה בעולם. צריך להפסיק עם הכיבוש ולהקים מדינה פלסטינית לפי גבולות 67. הארץ הזאת היא שתי מדינות לשני עמים״.

סולימאן אל ח׳טיב, פעיל פלסטיני מלוחמים לשלום, קרא לעוד פעילים, ישראלים ופלסטינים, להגיע להפגנות האלה שמתקיימות כל חודש. כמו כן הוא ביקש למסור סולידריות בשם המפגינים עם אדם, פעיל התנועה שנעצר בתחילת ההפגנה. אל ח׳טיב אמר כי ״כולנו יודעים שאין פתרון צבאי. אנחנו קוראים לצבא להוריד את המדים ולהצטרף ללוחמים לשלום. אנחנו קוראים גם לישראלים שכולם היו בצבא וגם לפלסטינים שהיו בהתנגדות האלימה״. הוא הדגיש גם כי ״אנחנו צריכים נרטיב שלישי שהוא לא רק ישראל ולא רק פלסטין. שהוא דרך הידברות ושל מאבק משותף לא אלים״.

יגאל אלחנן, אחיה של סמדר שנרצחה בפיגוע במדרחוב בירושלים, אמר כי ״אנחנו בפורום המשפחות השכולות לא רוצים שעוד אנשים יאבדו את היקר להם מכל. לפני שכולנו מאבדים את יקר לנו מכל בואו נפסיק עם זה״.

גם מזכ"ל מרצ מוסי רז שהשתתף בהפגנה היה בין הדוברים רז אמר כי ״אנחנו הפלסטינים והישראלים לא אויבים, אנחנו עמים אחים שחיים בארץ הזאת. ההתקפה האחרונה על ארגוני השלום בישראל היא התקפה של הימין שיודע שדינו להפסיד. אנחנו ננצח ונחיה פה בלי כיבוש״.

> חשיפת ידיעות אחרונות: "עד כאן" הסתננו לשוברים שתיקה ולא מצאו כלום

הפגנה פלסטינית-ישראלית סמוך למחסום המנהרות, 15.1.2016 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

הפגנה פלסטינית-ישראלית סמוך למחסום המנהרות, 15.1.2016 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

המתנחלים לא התחברו. הפגנה ישראלית-פלסטינית סמוך למחסום המנהרות (אורן זיו/אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

תא חד"ש בעברית יצא נגד המיליטריזציה בקמפוס ועורר זעם

בסרטון שהופץ לרגל יום הנכבה נטען ש"האוניברסיטה העברית שותפה" לדיכוי הפלסטינים משום שהיא מציפה את הקמפוס בחיילים ודוחקת את רגלי הסטודנטים הערבים. בימין טענו שמדובר בקריאה לפגוע בחיילים ודרשו לסגור את תא חד"ש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf