newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הפגנה ישראלית פלסטינית ביריחו: "אפרהטייד זה לא כבוד ליהודים"

כ-200 מפגינים ישראלים ופלסטינים השתתפו בהפגנה. ג'יבריל רג'וב קרא "לא לתת לנתניהו להוביל למעגל דמים". דובר מ"לוחמים לשלום": אנחנו מתנגדים לא רק לסיפוח אלא גם לכיבוש"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כ-200 פלסטינים וישראלים הפגינו הערב (שבת) בצומת אלמוג בכניסה ליריחו במחאה על תוכנית הסיפוח. המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב "חיי שחורים חשובים, חיי פלסטינים חשובים" ו"עיצרו את הסיפוח".

פלסטינים וישראלים מפגינים נגד הסיפוח בצומת אלמוג ליד יריחו, 27 ביוני 2020 (צילום: אורן זיו)

פלסטינים וישראלים מפגינים נגד הסיפוח בצומת אלמוג ליד יריחו, 27 ביוני 2020 (צילום: אורן זיו)

לקראת סוף ההפגנה עצרה המשטרה מפגין פלסטיני בטענה שלא חבש מסכה. במהלך מעצרו השוטרים דחפו בכוח עיתונאים שתיעדו את המעצר.

ג'בריל רג'וב, יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית וחבר המועצה המחוקקת הפלסטינית, פנה בעברית למפגינים: "טראמפ לא מפסיד כלום, מה שחשוב לביבי זה רק הכיסא שלו. אל תיתנו לנתניהו להוביל אתכם למעגל דמים, לנסות לדכא עם זה אפרטהייד. זה לא כבוד גדול, לא ליהודים ולא לאף אחד".

רג'וב הוסיף כי "בצד הפלסטיני יש פרטנר… אין פתרון צבאי, אין פתרון כלכלי, יש רק פתרון אחד: מדינה לכם, תקראו לה מדינה יהודית או איך שאתם רוצים, ומדינה פלסטינית על גבולות 67". רג׳וב הזהיר מפני השלכות של סיפוח אפשרי. "אני מקווה שלא נלך למעגל דמים", אמר. "זה לא יעזור ולא ישיג כלום, בסוף אנחנו פה ואין לנו מקום אחר ואתם שם ואין לכם מקום אחר. אני מקווה שזה עניין של זמן עד שאארח אתכם פה במדינת פלסטין".

ג'יבריל רג'וב נואם בפני פלסטינים וישראלים מפגינים נגד הסיפוח בצומת אלמוג ליד יריחו, 27 ביוני 2020 (צילום: אורן זיו)

ג'יבריל רג'וב נואם בפני פלסטינים וישראלים מפגינים נגד הסיפוח בצומת אלמוג ליד יריחו, 27 ביוני 2020 (צילום: אורן זיו)

את ההפגנה יזמו תנועת לוחמים לשלום, זזים, פורום המשפחות השכולות, שוברים שתיקה וארגונים נוספים. גם הרשות הפלסטינית הצטרפה לקריאה להפגנה. המפגינים כרעו ברך מול החיילים והשוטרים כהזדהות עם קורבנות אלימות משטרתית ברחבי העולם. הם החזיקו צילומים של ג׳ורג׳ פלויד ושל איאד אלחלאק.

"אנחנו מתנגדים לא רק לסיפוח, אלא גם לכיבוש", אמר תולי פלינט מארגון "לוחמים לשלום". "החיים של הפלסטינים נחשבים בעינינו. לא ניתן לטירוף הזה להימשך. הסיפוח יהפוך אותנו למדינת אפרטהייד ויהפוך את כל הישראלים לתומכי כיבוש".

מושל יריחו ג'יהאד אבו אלאסל בירך את המפגינים. "נקווה שהמאבק זה יתגבר למען השלום", אמר אבו אלאסל. "הימין הקיצוני רוצה להביא את הטירוף ולהרוס את הניסיונות להקים מדינה פלסטינית. זאת המטרה שלהם, נמשיך להיאבק למען השלום".

שבתאי בנדט משלום עכשיו תיאר את המהלך שעבר עליו. "לפני 25 הייתי ימני ודתי, בחרתי לגור בהתנחלות, הייתי שותף להקמת המאחז הראשון בגדה, הייתי רכז הביטחון של יצהר, פגעתי בעצים של פלסטינים וזרקתי אבנים על רכבים", סיפר בנדט. "ראיתי הכל אבל בעצם לא ראיתי דבר, לא חשבתי שיש בעיה עם מה שאני עושה.

"היום אני מסתכל על הפלסטינים בהפגנה ורואה בני אדם. בעבר כשהסתכלתי מהחלון של ביתי בהתנחלות, ראיתי אותכם כמטרד זמני. אבל אז הבנתי שצריך לראות את המציאות מהצד השני. אין דרך להצדיק מדוע לעם הפלסטיני לא מגיעה חירות. אם אני פה אחרי כל מה שעברתי, אני בטוח שעוד רבים יוכלו להצטרף אלינו".

פלסטינים וישראלים מפגינים נגד הסיפוח בצומת אלמוג ליד ירחו, 27 ביוני 2020 (צילום: אורן זיו)

פלסטינים וישראלים מפגינים נגד הסיפוח בצומת אלמוג ליד ירחו, 27 ביוני 2020 (צילום: אורן זיו)

פלסטינים וישראלים מפגינים נגד הסיפוח בצומת אלמוג ליד יריחו, 27 ביוני 2020 (צילום: אורן זיו)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
טחינה אלארז במדפים (צילום: אורן זיו)

טחינה אלארז במדפים (צילום: אורן זיו)

בעלת טחינת אלארז: "הטלפון לא מפסיק לצלצל. רבים תומכים בי"

מאז אתמול מתחולל ויכוח עז בחברה הפלסטינית סביב תרומה של בעלת המפעל, ג'וליה זהר, לאגודת קו סיוע נפשי לקהילה הגאה. בארגונים פמיניסטיים טוענים שזהר היא מטרה קלה משום שהיא אישה, ואילו יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה רומז שברקע יש גם אינטרסים כלכליים זרים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf