newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הפגנה בתל אביב: איך בקלות ילדה בת 14 הופכת לסכנה בטחונית

כמאה פעילים ופעילות הפגינו בקריאה לשחרר את מלאכ אלח'טיב, ילדה בת 14 שנעצרה על ידי הצבא ונשפטה לשישים ימי מאסר. מעל ל-150 קטינים פלסטינים כלואים בבתי הכלא הישראלים. ח"כ זועבי על מעצרי הילדים: הורסים דור שלם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כמאה פעילי שמאל, ביניהם חברי הכנסת חנין זועבי ודב חנין מטעם "הרשימה המשותפת", הפגינו הערב (חמישי) מול הקריה בתל אביב ודרשו את שחרורה של הילדה מלאכ אלח'טיב בת ה-14 ממעצר. המפגינים קראו "בוגי בוגי שר הביטחון, כמה ילדים כלאת עד היום", והניפו שלטים ביניהם "אומרים לא למעצר קטינים", וגם "14 זה גיל צעיר מידי".

מלאכ אלח'טיב, תלמידת כיתה ח' מהכפר ביתין שליד רמאללה, נעצרה ביום האחרון של 2014 ליד בית הספר שלה. חיילים שעברו במקום טענו כי ראו אותה זורקת אבנים, וכי מצאו סכין בתיק בית הספר שלה. היא נלקחה לכלא עופר, נחקרה, והובאה בפני שופט שהחליט להאריך את מעצרה, ומאז היא מוחזקת בכלא השרון.

> האם כל ילד שזורק אבן הוא טרוריסט?

הפגנה למען שחרורה של הילדה מלאכ אלח'טיב. הקריה, תל אביב 29 בינואר 2015. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

הפגנה למען שחרורה של הילדה מלאכ אלח'טיב. הקריה, תל אביב 29 בינואר 2015. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

כשהיא חולה עקב תנאי המעצר הקשים והקור, היא נגררה שוב ושוב לבית המשפט בעופר לדיונים כולל כאלה שלא התקיימו. ב-22 לינואר קיבל עורך הדין של מלאכ המותשת את עסקת הטיעון שהציע התובע הצבאי, ובית המשפט גזר עליה 60 ימי מאסר (בניכוי 22 הימים בהם שהתה בכלא) וקנס של 6,000 שקלים. המשפחה טוענת כי נכפה על מלאכ להודות באשמת זריקת אבנים, וכי מאז מעצרה לא הותר להוריה לבקר את בתם.

על פי נתוני שב"ס, נכון ל-30 בנובמבר 2014, כלואים 156 קטינים פלסטינים בבתי הכלא הישראלים. 17 מהם בגילאים 14 עד 16.

> רשיון להרוג: למה יאסר א-טמייזי נורה למוות?

חברת הכנסת חנין זועבי בהפגנה למען שחרורה של הילדה מלאכ אלח'טיב. הקריה, תל אביב 29 בינואר 2015. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

חברת הכנסת חנין זועבי בהפגנה למען שחרורה של הילדה מלאכ אלח'טיב. הקריה, תל אביב 29 בינואר 2015. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

חברת הכנסת חנין זועבי, שביקרה אתמול אצל משפחתה של מלאכ ומנסה לסייע להם, רואה בסיפור גם הזדמנות לדבר על השימוש שעושה ישראל במעצרים של ילדים פלסטינים, והמשמעות שלהם. זועבי אמרה לשיחה מקומית במהלך ההפגנה:

אנחנו מדברים על תופעה אגרסיבית של מעצרי קטינים. מדובר במאות קטינים. זו לא רק אלימות אינדיבידואלית כלפי מאלכ וכלפי ילדים ונוער, זה מצביע ומראה כמה הכיבוש משחית ודורס את האנושיות שבנו. מבחינה פוליטית הורסים דור שלם. מה שקורה בירושלים המזרחית ובגדה המערבית זה לא רק לקחת את הילדות אלא לזרוע בילדים פחד, אימה אפילו מפני ההליכה ברחובות. איך בקלות ילדה בת 14 הופכת לסכנה בטחונית. אבל לא מדובר בסכנה בטחונית אלא בקיומו של עם. עצם הקיום של העם הפלסטיני, עצם הנוכחות הפיסית שלנו, זה שאנחנו רוצים חיים נורמליים נתפסים בעיני מנגנון הכיבוש, בעיני החיילים, בעיני בית המשפט אפילו כאיום. זה חייב להיפסק. אלו פשעים שהמקום הנכון לדון בהם הוא האג.

ביום שבת בצהרים תתקיים הפגנה בקריאה לשחרורה של מלאכ גם בבית לחם.

משב"ס נמסר בתגובה: "האסירה מוחזקת בישראל על פי דין, באגף הנשים בכלא השרון בתא עם שלוש קטינות נוספות. היא זוכה לטיפול רפואי על פי הצורך ומקבלת את כל הציוד הנדרש. לאסירה אין מניעת ביקורים של קרובים מדרגה ראשונה".

> רשיון להרוג: למה ירו 29 כדורים לגופם של בני הדודים קוואריק?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

חברת הכנסת היבא יזבק בכנסת, ב-13 במאי 2019 (צילום: נועם רבקין פנטון / פלאש90)

פסילת יזבק: אחרי עזיבת זועבי, מייצרים את בובת הוודו החדשה

הניסיון לפסול את יזבק אינו קשור לחברת הכנסת עצמה, אלא לתפקיד שמיועד לה כ"עוכרת" האולטימטיבית של הממסד הישראלי, שבדמותה יגולם סך הפחדים, השנאות והמאוויים האפלים שלנו. אין ספק שעמיר פרץ יודע שמדובר ברדיפה פוליטית חסרת בסיס. אך גם הוא מתקשה לעמוד בעוצמת הרוח

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf