newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המתגייסים החרדים שכחו מה זה להיות חרדים

ארבעה טירונים חרדים העדיפו לסרב פקודה, ורק לא לעלות על הקבר של רבין. המקרה הזה משקף תופעה רחבה יותר. הצעירים החרדים שבוחרים להתגייס מעדיפים את הלהט המשיחי המתנחלי על השקעה בלימוד בישיבה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בימים האחרונים פורסמה ידיעה, כי ארבעה טירונים חרדים סירבו לעלות עם הפלוגה שלהם לקברו של ראש הממשלה יצחק רבין מ"סיבות אידיאולוגיות".  אחרי שהתברר להם שהם עלולים להישפט על הסירוב הזה, הם העדיפו לברוח מהבסיס וכרגע הצבא מחפש אחריהם.

כחרדי, קראתי את הידיעה ונחרדתי. ראיתי שחור ולבן בעיניים. אלוהים אדירים, אלו ה"חיילים החרדים" שלנו? למי שמגדיר את עצמו כחרדי, לא אמורות פעולות אחרות של הצבא שעלולות להביא אותו לידי סירוב פקודה על רקע מצפוני, ערכי או אתי?  האם חרדי המקיים את הוראות התורה באדיקות לא צריך  לדאוג יותר לערכים כמו אהבת הגר, דרכי שלום, ועוד?

האם הצבא מספק לחרדים את צרכי הדת הבסיסיים, בהתאם לסטנדרטים החרדים שעליהם הם חונכו. ודאי שלא. אז מהם הערכים המקודשים לכם, מגויסים חרדים: תורה ומצוות או אי-עליה לקברו של מנהיג שחתר ושאף לשלום?

חייל חרדי. אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה. (יונתן זינדל / פלאש 90)

חייל חרדי. אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה. (יונתן זינדל / פלאש 90)

אצטט כמה מלים מתוך כתביו של הרב אלעזר מנחם שך. הרב שך היה המנהיג הדומיננטי באגודת ישראל, ואף מפלגת ש"ס הוקמה בהשראתו. מראשית שנות השישים ועד היום, השקפתו היא שקובעת את סדר היום בשיח הפנים-חרדי.

במכתב משנת 1979 כתב הרב שך: "אין צל של ספק שמחויבים אנחנו להסכים לכל צעד של שלום בכל אופן שהוא, וכל פשרה שיכולה לקרב את השלום מחויבים אנו לקבלה". במכתב נוסף שפרסם, תקף הרב שך את מתנגדי השלום שנימוקים הלכתיים בפיהם וטען שהמניע שלהם הוא שיכרון הכוח: "כוחי ועוצם ידי".

בתחילת המכתב הסביר הרב שך את השקפתו: "ודאי שארץ ישראל ירושה לנו מאבותינו, אבל לפי המצב של היום שהם תובעים את מה שכבשנו מהם, ואם נחזיר להם מסכימים לכרות שלום, בוודאי שיש בזה משום הצלה." בהמשך התייחס הרב שך ל"הרבה משלומי אמוני ישראל", שהרעיון הציוני חדר לליבותיהם ולא מרגישים שיש בכל דבריהם מה שמנוגד לדעת התורה, אף שמלבישים את דבריהם במסווה של הלכה.

הרב שך, שלא היה פוסק הלכה כלל, פסק בנחרצות שעל פי דין התורה אסור לעשות שום פעולה ומעשה להתגרות באומה אחרת מכל אומות העולם.

שר הביטחון ליברמן מנופף במגויסים חרדים, בעלי כיפות שחורות. צה"ל מראה נתונים על עלייה באחוזי הגיוס במגזר. הבעיה היא  שהמגויסים האלה באים מקרב צעירים חרדים שהתאהבו בלהט המשיחי דתי מתנחלי. החרדים שמתגייסים לצה"ל הם אלו שנטשו את ההשקעה האינטלקטואלית ישיבתית, ובמקום חינוך לעזרה הדדית, לדאגה לאחר ולמוחלש,  בחרו חיים על החרב.

בפרפרזה על אמירה מפורסמת אפשר לומר שרוב חובשי הכיפה השחורה בצה"ל הם אלו ש"שכחו מה זה להיות חרדים".

יהונתן שורק, אגף דוברות הסברה ומדיה ב"איחוד הצלה", עורך הבלוג "גוונים של של שחור ולבן"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מאות בני משפחות של הילדים האבודים, ולצידן תומכים רבים, הגיעו לירושלים מרחבי הארץ. הן דורשות הכרה בפשע שנעשה, גילוי האמת וצדק, עשרות רבות של שנים לאחר שנעלמו אחיהן ובניהן. יום המודעות לחטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן. 21 ליוני 2017. (שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות דרשה לדחות על הסף את התביעה בגלל "התיישנות". הפגנה למען הכרה במשפחות ילדי תימן, המזרח והבלקן (צילום: שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות הפתיעה: נדון עם האוצר על פיצויים לחטופי תימן

לפי הפרקליטות, מתקיימים דיונים עם החשב הכללי, אבל "לא ניתן לאשר סכומים" בגלל ממשלת המעבר. פעילים במאבק לילדי תימן, המזרח והבלקן: "המשפחות שמעו על המתווה בפעם הראשונה, זה ניסיון נבזי להשיג את אהדת השופטים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf