newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המשתתפות בחגיגות מעבר השגרירות: מועדון לקוחות הנשק של ישראל

בעוד הקהילה הבינלאומית ברובה מסרבת להכיר בירושלים כבירתה של ישראל, כשלושים מדינות בחרו לשלוח נציגות לטקס החגיגי לכבוד העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. שלא במקרה, הקשרים של ישראל עם רובן מבוססים על סיוע ביטחוני ישראלי מתמשך המשמש לדיכוי והפרת זכויות אדם

מאת:

מיד לאחר סיום מלחמת 1967, מדינת ישראל פתחה בקמפיין דיפלומטי מאסיבי, כדי לשכנע מדינות להתנגד בהצבעות בפורומים הבין-לאומיים על החלטות הקוראות לנסיגה חד-צדדית ומידית של ישראל מכל השטחים שכבשה. בין היתר, מדינת ישראל ניסתה לקנות הצבעות של דיקטטורות ומשטרים צבאיים רצחניים, בתמורה למכירת נשק ואימונים. כך למשל, ביולי 1967 נשלח האלוף מוטה גור לפגישה בהולה עם הדיקטטור של האיטי. הקמפיין נכשל, ועד לשנת 1973 מדינות רבות בעולם ניתקו את יחסיהן הדיפלומטיים עם מדינת ישראל. הצבעות הדיקטטורות והמשטרים הצבאיים יחד עם ישראל, כדוגמת משטר פינושה בצ'ילה, היו חסרות חשיבות פרקטית שכן מדובר היה במדינות מצורעות בפני עצמן שהצבעותיהן נבלעו בתמיכת מרבית מדינות העולם בסיום הכיבוש הישראלי ובאי חוקיותו.

העיתונאית נועה לנדאו מעיתון הארץ, פרסמה רשימה של המדינות שאישרו הגעה של נציגות להשתתף בטקס קבלת הפנים של משרד החוץ לכבוד פתיחת השגרירות האמריקאית בירושלים, שהתקיים אמש (ראשון). הרשימה המבישה מעידה על כישלון מתמשך של מדינת ישראל בשכנוע הקהילה הבין-לאומית לתמוך בסיפוח מזרח ירושלים.

למרבית המדינות אשר נציגיהן השתתפו בטקס אין חשיבות גיאופוליטית, והשתתפותן משקפת בעיקר אינטרסים רגעיים שעשויים להשתנות בעתיד מטעמים שונים. כך למשל, בורמה ודרום סודן הן מדינות שמשטריהם עסוקים בימים אלה בטיהור אתני ובפשעים נגד האנושות, ואין להן יכולת כלשהי להשפיע על מדינות אחרות לתמוך בסיפוח מזרח ירושלים. הממשל המעורער של נשיא גואטמלה, ג׳ימי מוראלס, תומך בסיפוח הישראלי של מזרח ירושלים, כחלק מקמפיין חנופה לממשל טראמפ כדי לשכנעו לבטל את התמיכה האמריקאית בטיפול בשחיתות במדינה. ייתכן שבעוד מספר חודשים מוראלס יודח מהנשיאות וימצא את עצמו נאשם בהליך פלילי. זאת בדומה לאוטו מולינה, נשיאה הקודם של גואטמלה, אשר התפטר ונעצר בגין פרשת שחיתות.

שרה ובנימין נתניהו בקניה (לע"מ)

בירת קניה, ניירובי, משמשת כמרכז הראשי של חברות ביטחוניות ישראליות לפעילות ברחבי מזרח אפריקה. שרה ובנימין נתניהו בקניה (לע"מ)

הקשרים של מדינת ישראל עם מרבית המדינות שנציגיהן השתתפו בטקס מבוססים על סיוע ביטחוני ישראלי מתמשך המשמש לדיכוי, רדיפה פוליטית, רצח, אונס ועינויים, ולכן תמיכתן בסיפוח מזרח ירושלים עשויה להתבטל עם חילופי המשטר אצלן:

אנגולה. מדינת ישראל סייעה למשטר האפרטהייד בדרום אפריקה בביצוע פשעיו במלחמת האזרחים שם, בתקופות מסוימות ישראל מכרה נשק לשני הצדדים, ולאחר סיום המלחמה ישראל סייעה בביצור שלטונו הרודני והמושחת של דוש סנטוש, שרק לאחרונה פרש חלקית מהשלטון.

קמרון. מדינת ישראל נותנת מזה עשרות שנים סיוע ביטחוני לדיקטטור הקמרוני פול בייה. בשנתיים האחרונות יחידת עלית המאומנת על-ידי ישראלים, שחייליה נושאים רובים ומקלעים תוצרת ישראל, מפעילה טרור כלפי האוכלוסייה המקומית באזורים דוברי האנגלית בקמרון.

הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. מדינת ישראל סייעה לדיקטטור מובוטו להקים יחידות צבא שלמות, ותמכה בכוחות הביטחון הרצחניים והמושחתים שלו בנשק ובאימונים. נשק, תחמושת ואימונים ישראלים המשיכו לזרום לאחר מכן למשטרים של קבילה האב וקבילה הבן. על-פי דיווחים, נשק ותחמושת ישראלים שמשו גם באירועי הטבח שהתרחשו ברחבי המדינה בשנתיים האחרונות.

גואטמלה. מדינת ישראל סייעה לחונטות הצבאיות לבצע ג'נוסייד ופשעים נגד האנושות באוכלוסייה הילידית, במהלך מלחמת האזרחים הממושכת שם. על-פי ההערכות, נשיא גואטמלה  ג׳ימי מוראלס תומך בהעברת השגרירויות של ארה"ב וגואטמלה לירושלים, כחלק מקמפיין חנופה שהוא מבצע כדי לשכנע את ממשל טראמפ לבטל את התמיכה הפוליטית והכספית האמריקאית בצוות בין-לאומי שחוקר את השחיתות העמוקה במדינה, ובפרט פרשות שחיתות הנוגעות לבני המשפחה ומקורביו של מוראלס, ולמימון קמפיין הבחירות שלו.

חוף השנהב. מדינת ישראל מכרה נשק ואימונים ששימשו במלחמות האזרחים החוזרות שם, תוך הפרת אמברגו מועצת הביטחון של האו"ם. בכירים ממערכת הביטחון הישראלים מקורבים לצמרת השלטון בחוף השנהב.

פיליפינים. מדינת ישראל תמכה ממושכות במשטר הדיקטטור פרדיננד מרקוס, ובתקופתו חוליות מוות ומליציות קיבלו אימונים ונשק מישראלים. בין היתר, בשנים האחרונות כוחות הביטחון של הרודן רודריגו דוטרטה, אשר אחראים לרצח לפחות 7,000 אזרחים במסגרת "המלחמה בסמים", עושים שימוש ברובי תבור תוצרת ישראל.

וייטנאם. במדינה המהווה בשנים האחרונות יעד מרכזי של ייצוא ביטחוני ישראלי בדרום מזרח אסיה, יש רודנות קומוניסטית המבצעת רדיפה פוליטית ודיכוי קשה כלפי עיתונאים, פעילי אופוזיציה וזכויות אדם.

נתניהו ונשיא הונדורס הרננדז (קובי גדעון/לע"מ)

הונדורס. במדינה פועלת אחת מהמשטרות המושחתות והמסוכנות בעולם לאזרחים ולאזרחיות. המשטרה בהונדורס בעצמה קשורה לארגוני פשע ולארגונים נרקוטיים. בהונדורס הצבא פועל בתוך המדינה, ולא רק שומר על הגבולות. בשנת 2013, הממשלה ההונדורית הקימה משטרה צבאית אשר כוללת מעל 3,000 חיילים, ומשתמשת ברובי תבור תוצרת ישראל. בדצמבר 2016 חתמה מדינת ישראל על הסכם לייצוא ביטחוני להונדורס, מן הגדולים שהיו לה באמריקה הלטינית בשנים האחרונות. נשיא הונדורס טען שמדובר בהסכם היסטורי שיחזק את כוחות הביטחון ההונדורים כפי שלא נעשה מעולם. בנוסף על הצורך של המשטר בהונדורס בסיוע הביטחוני הישראלי לצורך הדיכוי הפנימי, על-פי ההערכות, נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדס, תומך בהעברת השגרירויות של ארה"ב והונדורס לירושלים, כחלק מלובינג שהוא מבצע כדי לשכנע את ממשל טראמפ להמשיך את התמיכה הפוליטית והכספית האמריקאית במשטרו. זאת במיוחד מאחר שרבים בקהילה הבין-לאומית טוענים כי הבחירות האחרונות בהונדורס זויפו.

סרביה. מדינת ישראל הייתה מן התומכות הפוליטיות והצבאיות החשובות של הכוחות הסרביים והבוסנו-סרביים בפשעים שביצעו בזמן המלחמה בבוסניה. בשנים האחרונות, מדינת ישראל תומכת צבאית ופוליטית בבדלנים הבוסנו-סרביים בבוסניה, ותורמת לערעור היציבות באזור.

אל סלבדור. מדינת ישראל הייתה תומכת מרכזית בחונטות הצבאיות שביצעו פשעים נגד האנושות בזמן מלחמת האזרחים הממושכת שם. מדינת ישראל נותנת גם כיום סיוע ביטחוני למדינה, למרות שכוחות הביטחון מושחתים, אלימים וקשורים לארגוני פשע ולארגונים נרקוטיים.

רואנדה. מדינת ישראל מכרה נשק למשטר ההוטו הרצחני במלחמת האזרחים שקדמה לג'נוסייד, וגם המשיכה למכור נשק למשטר ההוטו בזמן הג'נוסייד. לאחר שפול קגמה תפס את השלטון שם, מדינת ישראל עברה לתמוך צבאית ברודנות שלו, זאת על אף הפשעים נגד האנושות שהוא אחראי להם במזרח קונגו והדיכוי והפשעים שהוא אחראי להם בתוך רואנדה עצמה. בין היתר, בשנים האחרונות מדינת ישראל מכרה לרואנדה רובי תבור ואימונים.

פרו. מדינת ישראל תמכה בשרשרת משטרים צבאיים ודכאניים שם, אשר ביצעו פשעים נגד האנושות, פשעי מלחמה והפרות חמורות של זכויות אדם.

בורמה. ככול הידוע, לכל הפחות עד לספטמבר 2017 מדינת ישראל מכרה נשק ואימונים לחונטה הצבאית שם. על אף שהאו"ם וארה"ב קבעו כי בורמה מבצעת טיהור אתני כלפי קבוצת המיעוט המוסלמי ואולי אף ג'נוסייד של ממש, מדינת ישראל נמנעת מלבקר את המשטר שם ונותנת לו גיבוי פוליטי חשוב.

חברות ישראליות מספקות, בברכת הממשלה ומשרד הביטחון, ידע, ציוד ולעתים אף נשק למשטרים במיאנמר (בורמה) ובדרום סודאן, שמואשמים בימים אלו ממש בפשעים נגד האנושות. פליטים חוצים את הגבול בדרום סודן, 2012 (EUECHOMalini Morzaria CC BY-SA 2.0)

גיאורגיה. בשנת 2008, בעת ששר הביטחון הגיאורגי היה בחור בן 28 מהעיר חולון, מדינת ישראל מכרה נשק ואימונים לכוחות הביטחון שם והייתה מעורבת במלחמה בין הממשלה הגיאורגית לבין אזורים בדלניים.

קניה. מדינת ישראל נותנת תמיכה ביטחונית גדולה למדינה, אף שהנשיא אוהורו קניאטה חשוד בביצוע פשעים נגד האנושות. קניאטה נבחר לאחרונה שוב לתפקיד הנשיא, בבחירות שזויפו. בירת קניה, ניירובי, משמשת כמרכז הראשי של חברות ביטחוניות ישראליות לפעילות ברחבי מזרח אפריקה.

דרום סודן. מדינת ישראל העבירה אלפי רובים לממשלה הרצחנית שם, רגע לפני פרוץ מלחמת האזרחים אשר נמשכת עד היום. הנשק שימש לביצוע פשעים נגד האנושות בבני שבט הנואר. בהמשך תועדה העברת נשק ישראלי לדרום סודן דרך אוגנדה. מערכת מעקב ישראלית מסייעת לביצוע פשעים נגד האנושות שם. על-פי מומחים שונים, במדינה מבוצעים פשעים נגד האנושות, פשעי מלחמה, טיהור אתני ואף ג'נוסייד.

הונגריה. ממשלת נתניהו תומכת מובהקת של ראש הממשלה ויקטור אורבן, אשר מפרק את המוסדות הדמוקרטיים ההונגרים ומערער על יסודות האיחוד האירופאי, וכן מסייעת לאורבן להלבין את הביטויים האנטישמיים והגזעניים שלו ושל מפלגת השלטון ההונגרית. למשל, בהעלמת עין מהבעת התמיכה מצד אורבן בשליט הונגריה בזמן מלחמת העולם בשנייה, ובהצטרפות נתניהו ומקורביו לקמפיינים אנטישמיים נגד ג'ורג' סורוס.

אוקראינה. מדינת ישראל מוכרת ייצוא ביטחוני מסוגים שונים למדינה. בפרט נמכר רישיון לחברה אוקראינית לייצר רובים מסוג תבור. ממשלת נתניהו מעלימה עין מהשתלבות ניאו נאצים ואנטישמים בממשל ובכוחות הביטחון האוקראינים.

טנזניה. אף שמדובר באחת המדינות היציבות ביבשת אפריקה, בתקופה האחרונה חלה הידרדרות בשמירה על זכויות האדם שם, והוחמרו המגבלות על חופש הביטוי. יחד עם ההידרדרות הדמוקרטית בטנזניה, חלה התחממות ביחסיה עם מדינת ישראל ואף שרת המשפטים שקד ביקרה שם לאחרונה.

רשימת המדינות שהשתתפו בטקס מציגה נקודת שפל מביכה בהשפעה העולמית של ממשל טראמפ וממשלת נתניהו: למרות האיומים של שגרירת ארה"ב באו"ם וטראמפ עצמו כי ייפגע הסיוע למדינות שלא יתמכו במדיניות האמריקאית בעניין הסכסוך הישראלי-פלסטיני, נציגי מרבית מדינות העולם לא נהרו לטקס בירושלים. ממשלת ישראל מצידה שוב נזקקת לתמיכה של משטרים מושחתים ורצחניים, ולו כדי לייצר מראית עין כלפי הציבור הישראלי של הצלחה מדינית וכי הנסיעות המרובות של נתניהו לחו"ל משתלמות למשלמי המיסים. יותר מכל, רשימת המדינות משקפת 51 שנים של מאבק ישראלי כושל להכרה בין-לאומית בסיפוח מזרח ירושלים.

איתי מק הוא פעיל ועורך-דין לזכויות אדם, הפועל להגברת השקיפות והפיקוח הציבורי על הייצוא הביטחוני הישראלי.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פאיז וכרימאן, ילדיו של אנאס ג'והא, שנהרגו ונלכדו מתחת להריסות בהפצצה ישראלית בעיר עזה, לצד אישתו של אנאס, לנה (צילום: באדיבות אנאס ג'והא)

משרד הבריאות בעזה מעריך שהמספר הכולל של הנעדרים נע סביב 10,000. פאיז וכרימאן, ילדיו של אנאס ג'והא, שנהרגו ונלכדו מתחת להריסות בהפצצה ישראלית בעיר עזה, לצד אישתו של אנאס, לנה (צילום: באדיבות אנאס ג'והא)

החיפוש הנואש אחרי הילדים הנעדרים בעזה

קבורים מתחת להריסות, אבודים בכאוס, גופות רקובות שכבר לא ניתן לזהות: המאבק למצוא אלפי ילדים שנעלמו במתקפות הישראליות הבלתי פוסקות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf