newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המלחמה על הריבונות במזרח ירושלים הגיעה למרכזי התרבות

אתמול פשטה המשטרה על מרכז התרבות יאבוס ועל המרכז הלאומי למוזיקה על שם אדוארד סעיד בעיר, עצרה את מנהליהם והחרימה מסמכים וציוד. עורך דינם של שניים מהעצורים אמר כי הפשיטה נעשתה בתואנה של חשד למימון טרור, אך בפועל מדובר ב"המשך המדיניות של ייהוד ירושלים"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

המלחמה על הריבונות במזרח ירושלים נמשכת. אתמול (רביעי) בשעות הבוקר פשטה המשטרה על מרכז התרבות יאבוס ועל המרכז הלאומי למוזיקה על שם אדוארד סעיד בעיר.

מנהלת מרכז יאבוס, ראניה אליאס ובעלה מנכ"ל המרכז למוזיקה סוהיל ח'ורי נעצרו בביתם, שנמצא בשכונת בית חנינה בירושלים המזרחית, ונלקחו לתחנת המשטרה בהתנחלות הר חומה. המשטרה פשטה באותו זמן גם על ביתו של דאוד אלע'ול, מנהל מרכז אמנות אלקודס (שפק).

פשיטה משטרתית על המרכז למוזיקה ע"ש אדוארד סעיד במזרח ירושלים, ב-22 ביולי 2020 (צילום: באדיבות רשת אלקודס לתקשורת)

פשיטה משטרתית על המרכז למוזיקה ע"ש אדוארד סעיד במזרח ירושלים, ב-22 ביולי 2020 (צילום: באדיבות רשת אלקודס לתקשורת)

אליאס וח'ורי שוחררו בערבות אחרי 12 שעות, ומעצרו של אלע'ול הוארך. המשטרה ביצעה גם חיפוש מקיף במרכזים והחרימה מחשבים וניירות. גם בביתו של אלעו'ל התבצע חיפוש והוחרמו מסמכים.

מרכז יאבוס הוקם ב-1995, מתוך מטרה להחיות את חיי התרבות באלקודס. במרכזו הוקרנו סרטי קולנוע והועלו הצגות תיאטרון. כמו כן, יזם המרכז פסטיבלים ועסק בפעילות תרבות לילדים ונוער.

מרכז המוזיקה על שם אדוארד סעיד בירושלים המזרחית הוא סניף אחד מתוך כמה סניפים, בין השאר בעיר עזה, ברמאללה ועוד. המרכז הוקם ב-1996 ונועד לספק חינוך חברתי למוזיקה. צעירים לומדים בו מוזיקה, והוא גם יוזם פסטיבלים.

משרד התרבות הפלסטיני פירסם הודעה לעיתונות שבה גינה את המעצרים. בהודעה נכתב: "הכיבוש הישראלי משתמש בכל הדרכים של דיכוי וייהוד העיר אלקודס, כולל חנק של מרכזי התרבות הפלסטינית והעובדים בהם, סופרים, אמנים ואינטלקטואלים. ההרס והחורבן של מרכזי התרבות הוא פגיעה קשה מאוד בתרבות הלאומית הפלסטינית".

המשרד קרא לעולם לסייע להגן על מרכזי התרבות הפלסטיניים במזרח ירושלים מפני התקיפה הישראלית.

מנהל מרכז אדוארד סעיד, מוחמד מראג'ה, אמר בראיון ל"ווטן" כי "בתשע בבוקר הגיעו כוחות גדולים של משטרה ושב"כ, כ-15 איש, חוץ מהמון כוחות שהיו מפוזרים בחוץ, למרכז שנמצא ברחוב אלזהרא, וחיכו שהעובדים יגיעו. הם טענו בפנינו שיש בידם החלטה שאושרה על ידי בית המשפט לבצע חיפוש במרכז ולהחרים מחשבים ומסמכים, בטענה שזה קשור למימון טרור.

"הם החרימו הרבה מסמכים ושבעה מחשבים, ולקחו תיקי הנהלת חשבונות מ-2014 עד 2020. הם עשו את אותו הדבר במרכז יאבוס, ושם גם החרימו את מצלמות האבטחה".

עו"ד נאסר עודה, שייצג את ראינה אליאס ואת אלע'ול, אמר ל"שיחה מקומית": "היום קל מאוד להדביק 'אשמת טרור' לכל פלסטיני. חוק המלחמה בטרור שאושר לפני ארבע שנים נתן להם סמכויות רחבות. אפילו חשד קטן מאפשר להם לעצור בלי הוכחה. זה חוק שמעניש אותך לפני שאתה בכלל אשם".

לדברי עודה, "המדינה השתמשה בחוק המלחמה בטרור, שלפיו הם יכולים לקשור כל בן אדם לטרור – בין אם דרך תמיכה רגשית או פוליטית, מחאה או תמיכה כלכלית. זה נותן להם לגיטימציה לפשוט על כל מקום, לעצור ולערוך חיפוש, להחרים כלי רכב או כסף פרטי, רכוש או זהב של אנשים".

עודה אומר כי "התקבלה החלטה לערוך חיפוש במרכזי תרבות ובבתי העובדים במרכזים האלה, בחשד שיש להם קשר למימון ארגוני טרור. לפי הטענה הזאת הם האריכו את מעצרו של אלע'ול. אליאס וח'ורי נחקרו 12 שעות, שזאת עבירה על החוק, כי החזקה לחקירה היא 3 שעות עם אופציה להאריך ל-3 שעות נוספות באישור קצין. הם שוחררו בתנאים של ערבות אישית וערבות גורם שלישי, וגם בתנאי שלא ייצרו קשר עם העובדים, רואה החשבון וההנהלה שלהם ושיתייצבו לחקירה בכל עת שיזומנו".

לטענת עודה, הפשיטה על מרכזי התרבות באלקודס היא "המשכיות למדיניות ייהוד ירושלים. הם סגרו את כל המוסדות 'הפוליטיים' ואסרו על כל פעילות שנחשבת פוליטית, והם רוצים למנוע הצגה של תרבות פלסטינית ואמנות שהיא חלק ממנה. הם מונעים כל דבר שמייצג את התרבות הפלסטינית".

לפני יותר משנה המשטרה פשטה על משרדי הטלוויזיה הפלסטינית במזרח ירושלים, החרימה ציוד ומנעה מהטלוויזיה וכתביה לעבוד ולשדר במקום. העיתונאית קריסטין רינאווי, כתבת הטלוויזיה הפלסטינית שמכסה את ירושלים המזרחית, עוכבה ארבע פעמים.

מושל אלקודס, עדנאן ג'ית, נעצר ביום שני בפעם ה-17 מאז שנכנס לתפקידו לפני כשנתיים. מחר אמורה להתקיים עצרת מחאה מול בית משפט השלום בירושלים בתשע בבוקר בעת הארכת מעצרו.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משרד החינוך "מרוויח" ככל שסל הסיוע לתלמידים בחינוך המיוחד קטן. טקס חילופי השרים במשרד החינוך בין רפי פרץ ליואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

משרד החינוך "מרוויח" ככל שסל הסיוע לתלמידים בחינוך המיוחד קטן. טקס חילופי השרים במשרד החינוך בין רפי פרץ ליואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

מחקר חדש: משרד החינוך מתעמר בהורים בחינוך המיוחד

חוקרים ממכללת בית ברל בחנו את היחס בוועדות הזכאות שמפעיל משרד החינוך להורים בחינוך המיוחד. ההורים עוברים חוויה מכאיבה, נאמר במחקר, ומרגישים שהם צריכים להילחם על ילדיהם. "מעניין אותם תקציב, לא טובת הילד", אומרת אחת האימהות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf