newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הימנים שכחו מה זה להיות ישראלים

על השמאל שהפנים את שטיפת המוח שהעם ימני, ועל כך שכל ראש ממשלה אחר במקום נתניהו כבר היה עף הביתה מזמן. מדוע נתניהו נהנה מתמיכה רחבה? התשובה בפסיכולוגיה של כתות, לא בפוליטיקה

מאת:

יש הרבה דרכים שבהן מתבטאת כניעה לשטיפת מוח ארוכה.

העובדה שישנו טאבו על אבחון וביקורת של נטיות ודפוסי חשיבה של ימנים על ידי שמאלנים, למשל, היא אחת הדרכים האלה. אסור לשמאלנים להתייחס למה שימנים חושבים: זו התנשאות. אפילו בשמאל הופנמה התפיסה שהימין הוא העם, והשמאל הוא לא העם, הוא רק כמה עיתונאים בתל אביב.

אז שמאלנים ידברו על כמה נורא הכיבוש, או כמה נורא נתניהו או כמה נורא "המצב", אבל הם כמעט לא מתייחסים באופן ביקורתי לבחירות (הפנימיות, המנטליות, העמוקות) שימנים עושים. הדרך שבה מכסים בשמאל את הפוליטיקה הישראלית משדרת שהתקבלה בשלמותה הפיסה שסיפור העם הימני הוא האמת הרגשית של המקום הזה, וכך יש להתייחס אליו.

אלה, כמובן, שטויות במיץ עגבניות. כניעה לשטיפת המוח המתמשכת מצד תעשיות נתניהו בע"מ. מי שמתכחש לכיבוש, מי שלא מבין את זה שהימין שולט באמצעות חיבור לפונדמנטליזם דתי, מי שעדיין עומד מאחורי נתניהו בשלב הזה, טועה. חד וחלק טועה.

> בישראל של 2017 החלפת השלטון וסיום הכיבוש זה אוקסימורון

כל ראש ממשלה אחר במקום ביבי כבר היה עף הביתה.

הדרך הנוספת שבה מתבטאת הכניעה לשטיפת המוח היא הכבוד המופלג שרוחשים כלפי נתניהו גם בשמאל וגם בימין. אבל הימנים יודעים שההסתכלות שלהם מוטה: ראשו של ראש ממשלה משמאל שהיה נחשד באותן חשדות בדיוק כבר לא היה יכול לצאת מהבית. הסיפורים שהיו רצים עליו, השמועות בוואטס-אפים, היו מרעידות את אמות הספים. הוא ומשפחתו היו מושמצים ומצטרפים בזיכרון הקולקטיבי לצוררי העם היהודי הנוראיים ביותר.

אלו מאפיינים של כת.

מה שקורה עם נתניהו וההתייחסות אליו בימין כבר מזמן חורג מתחומי הפוליטיקה, וצריך להיחקר על ידי פסיכולוגים חברתיים. התכונות שמיוחסות לנתניהו והתפיסה ההיסטורית של תפקידו כבר מזמן שייכות לתחומי המאגיה יותר ממה שהן שייכות לראיה סבירה של מציאות אנושית.

נתניהו כבר אינו בגדר אדם: הוא דמות מיתולוגית-למחצה ברצף ההיסטוריה היהודי שתפקידה להגן עם עם הבחירה מפני אויביו הזוממים להנחית עליו אירוע מסדר גודל אפוקליפטי. כמו באמריקה, הכל גדול; כמו בעולמות תוכן משיחיים, הכל דיכוטומי וסופני. הבחירה, עבור חלק גדול מהציבור הימני, היא לא בין נתניהו למישהו אחר: היא בין נתניהו לשואה.

הערך "כת" בויקיפדיה, למשל, נותן לנו רמז במה מדובר:

"לכתות, עם זאת, כמה מאפיינים מובהקים, שאינם משותפים בהכרח לדתות רגילות. מאפיין אחד כזה הוא קיומו של מנהיג כריזמטי, הסוחף אחריו אנשים. מנהיג זה, המכונה לעתים "גורו" או "רב" או כינוי סמלי אחר המצביע על מעמדו הרם, נהנה בדרך כלל גם מייחוס של מוצא רם או השראה אלוהית, יכולת מיוחדת לראיית הנסתר, הבנה עמוקה של טבע האדם, ויכולת לגלות עובדות שמאמיניו מבקשים להסתיר ממנו. מעמדו הרם של המנהיג זוכה לאישור בטקסים שונים, ובהיוועדויות אישיות, בהן מפגין המנהיג, בדרך כלל, שליטה בטכניקות של קריאה קרה"

והערך "קריאה קרה" מוסיף:

"הקריאה הקרה חורגת מכלל הכלים הרגילים והמוכרים של מניפולציה, כמו השׁאה (סוגסטיה) וחנופה. בקריאה קרה מסתמכים מניפולטורים כמו אנשי מכירות, פרסומאים, מרפאים-באמונה, נוכלים וחלק מהמרפאים בתרפיה על נטייתם של בני–אדם מסוימים לנסות למצוא במצבים מסוימים, משמעות רבה יותר משיש בהם בפועל."

כמובן, כשיש דמות בעלת כוחות מאגיים לשמירה על הקבוצה הנבחרת מפני אויביה השטניים, אז יש כוחות דמוניים שמבקשים להתנכל לה. זו הסיבה לכך שאנשי תקשורת והמשפט, או אנשי צבא שמתנגדים למסרים של נתניהו, נתפסים ומוצגים כשטנים המבקשים לחבל בניצחון הקוסמי של הטוב על הרע.

אי אפשר לשכנע אנשים שעדיין מאמינים באדיקות בחפותו ויכולותיו של נתניהו באופן הגיוני, יותר ממה שאפשר לשכנע מאמין בדת או בכת כלשהי שתמונת העולם המוצגת לו היא חלקית ושקרית. ההתמודדות היא לא שכלית. עובדות לא יעזרו. יש צורך בדחיפה רגשית, ובמקרים מסוימים אף בשבר פסיכולוגי שיאפשר את כניסתה של פרשנות חלופית למציאות.

> די למניפולציות של השמאל, גבאי ינצח את נתניהו רק באידאולוגיה

הצד האופטימי: דרג הביניים של הכת קטן וחלש

כמו בכל כת, גם בכת נתניהו ישנן שלוש שכבות היררכיות: למעלה ישנו המנהיג. דמותו חזקה ודומיננטית ללא מתחרים, ומיוחסות לו תכונות מאגיות, כאמור.

למטה ישנם מאמינים: הם המאסה האנושית של הכת.

באמצע ישנו דרג הביניים: המביאים והמוציאים. האנשים שמכירים את ראש הכת ומתווכים את המסר שלו, וסדר היום שלו, למאסות המאמינים. דרג הביניים הזה מבין את השקר טוב מכולם, אבל הוא לכוד יותר מכולם במודל השקרי שהוא עצמו עזר ליצור. בין הדומיננטיות של המנהיג – שלעולם אינו סובל דמויות משנה לידו – להערצת ההמון (כדאי לשים לב שלנתניהו מעולם לא היה סגן או יועץ קרוב בעולם הפוליטי. אין לו אף מקורב אמיתי, רק משרתים, מממנים ומאפשרים). דמויות הביניים הם האנשים הכי מעונים בסיפור הכת.

בניגוד למי שנמצא מעליהם או מתחתם בהיררכיה הכתית, דמויות הביניים חייבות לשמור על קשר עם המציאות: מכיוון שלא משנה כמה מטורף המסר של ראש הכת או מסורה הערצת המאמינים, הממד האופרטיבי של ניהול הכת חייב להתבצע במציאות. בממשק הזה הם נחשפים למלוא הטירוף של המנגנון שהם חלק ממנו.

בכת נתניהו, דרג הביניים קטן וחלש. היכולת המוגבלת ביותר של נתניהו ליצור ולתחזק קשר אישי (בניגוד ליכולת לעורר רושם על קהלים וקבוצות) גרמה לכך שישנו מספר מצומצם ביותר של אנשי מפתח שמשתייכים לדרג הביניים. לא שמרון, שהוא סגנו הקרוב של ראש הכת, ולהתנהגות שלו ממד פסיכולוגי נפרד משל עצמה, אלא השלמה פילברים, המיקי גנורים והגלעד ארדנים של ראש הכת. אלה שמחזיקים בתפקידים ומתרגמים את רצון נתניהו למדיניות בתקשורת, בתרבות, בעולם קשרי החוץ של מדינת ישראל.

המעגל האנושי הזה קטן מאוד, וכולל לא יותר מכמה עשרות אנשים. זו הסיבה שהפלת והחלפת נתניהו תהיה קלה בהרבה ממה שמצפים. האנשים שעובדים בשבילו מקרוב יודעים שהוא לא לגמרי בסדר, ויודעים שהם לא משרתים את טובת ישראל אלא מהווים אנשי אמצע בקידומה של כת מסוכנת.

אלה האנשים שיהיה קל להפיל, ויהיה קל לשבור. בלעדיהם, בלי קומץ המאפשרים הזה, לנתניהו אין כלום. וכמו שכתות אחרות חלפו מהעולם ונשכחו לחלוטין, גם שנות שלטונו, שנראות נצחיות כעת, יהפכו למשהו שזוכרים בקושי תוך שנים ספורות. הסיבה לכך היא שכוחם של מנהיגי כת הוא גם חולשתם הגדולה: היכולת שלהם להקסים קהלים מייתרת עבורם את הצורך להצטיין במציאות. התדמית שלהם לא מבוססת על הישג אמיתי, אלא על דברים שהמאמין נוטה לדמיין. כשהמאמין מפסיק לדמיין – לראש הכת כבר אין שום דבר.

אני מחכה בהתרגשות וציפייה לימים שאחרי נתניהו. לימים שבהם יסתיים הכישוף המחניק שהתרגלנו לחיות בתוכו, עם הדיכוטומיות המטורפות וההתחרפנות המדאיגה של מחנה פוליטי שלם, שרואה בכל מי שלא שייכים אליו סוכנים זרים ובוגדים מסוכנים.

> ביבי נפל. מה הלאה?

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מבט על ורשה מהמרפסת של הטירה המלכותית, ציור של ברנרדו בלוטו מ-1773 (באדיבות המוזיאון הלאומי של ורשה)

מבט על ורשה מהמרפסת של הטירה המלכותית, ציור של ברנרדו בלוטו מ-1773 (באדיבות המוזיאון הלאומי של ורשה)

המהפכה החינוכית שהקדימה את זמנה

כבר ב-1774 הבינו בחבר העמים של פולין וליטא ש"אין לכפות משמעת באמצעות פחד, אלא באמצעות מנהיגות והבנה", שהכיתות צריכות להיות מעוצבות "כך שהילד לא יראה את בית הספר כבית סוהר", ושרק הממסד האזרחי יכול להניב חינוך אוניברסלי שוויוני וחופשי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf