newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הילדים שמנסים לעצור בולדוזרים באמצעות מצלמות

בזמן שהעבודות להקמת היישוב היהוד חירן במקום הכפר הבדואי אום אל חיראן מתקדמות, מתרוצצים ילדי וילדות הכפר עם מצלמות ומתעדים את המאבק נגד הריסת בתיהם ואת הבולדוזרים העובדים במרץ. גם אתם יכולים לתמוך

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ילדי וילדות הכפר הבדואי אום אל-חיראן יצאו לחופשת קיץ יוצאת דופן. עתיד הכפר בו הם נולדו וגדלו לא ברור, המאבק נגד הריסת בתיהם תופס תאוצה וטרקטורים עובדים בסמוך לבתיהם על הקמת היישוב היהודי חירן. למרות שבדרך כלל סדנאות הצילום של פורום דו-קיום בנגב מתקיימות בחופשת החורף, כשאפשר לעמוד בחוץ ולנשום, היה ברור לכל המעורבות שהפעם חשוב לקיים סדנא דחופה בקיץ, למרות גל החום הכבד.

> מפגינים באום אל-חיראן: אם המדינה תמשיך לשים עלינו פס נחריף המאבק

בין צלמי העיתונות, אחת ממשתתפות הסדנא מצלמת את ההפגנה באום אל-חיראן. צילום: מיכל רותם, 27.08.2015

בין צלמי העיתונות, אחת ממשתתפות הסדנא מצלמת את ההפגנה באום אל-חיראן. צילום: מיכל רותם, 27.08.2015

מי שהגיעו להפגנה שקיימו תושבי הכפר אל מול הטרקטורים שעמלים על הקמת היישוב חירן ביום חמישי שעבר, הופתעו למצוא ילדות וילדים מתרוצצים עם מצלמות ומתעדים את ההפגנה מכל הכיוונים. אלה היו משתתפי ומשתתפות סדנת הצילום, שקיבלו לידיהם מצלמות, כדי לתעד את החיים בכפר שנמצא בסכנה ממשית.

במשך עשרה מפגשים לימדו צלמות וצלמים מתנדבים את הילדות והילדים איך להפעיל את המצלמה ואיך לצלם בתנאי תאורה משתנים, בתנועה, ועוד. זאת היתה הזדמנות גם עבור הצלמים עצמם להגיע אל אום אל-חיראן ולצלם בעצמם את הכפר ואת הטרקטורים העובדים בקרבתו.

> ביהמ"ש למדינה: איך אפשר להרוס בתים בלי פתרון לתושבים?

ניידת משטרה בכפר אום אל-חיראן שצילם ענאן, אחד ממשתתפי הסדנא. צילום: ענאן אבו אלקיעאן, 23.08.2015

ניידת משטרה בכפר אום אל-חיראן שצילם ענאן, אחד ממשתתפי הסדנא. צילום: ענאן אבו אלקיעאן, 23.08.2015

תמונה שצילם הילד רשיד אבו אלקיעאן במהלך הסדנה

תמונה שצילם הילד רשיד אבו אלקיעאן במהלך הסדנא

באחד המפגשים, עלו הילדים והילדות בעצמם לצלם את הטרקטורים עובדים והפתיעו את השוטרים שאיבטחו את העבודות. הילדים והמבוגרים שהגיעו עימם דרשו להפסיק את העבודות עד להגעה לפיתרון מוסכם על כל הצדדים, כזה שיאפשר להם להמשיך ולחיות בכפרם.

קיומה של הסדנא בכפר אום אל-חיראן, וגם של הסדנא שנערכה בחופשת החורף בכפר רחמה, התאפשר בזכות פרויקט הדסטארט מוצלח בו גויס המימון לקיום שתי סדנאות. בימים אלה, מריץ פורום דו-קיום בנגב פרויקט הדסטארט נוסף שמטרתו לגייס מימון לשתי סדנאות נוספות.

העבודות להקמת היישוב היהודי החדש חירן נמשכות בסמוך לבתי הכפר אום אל-חיראן, ובמרכז המשפטי עדאלה עדיין עמלים על מיצוי ההליכים המשפטיים לעצירת הרס הכפר. במהלך חודש ספטמבר צפוי בית המשפט העליון להכריע האם יתקיים דיון נוסף בהרכב מורחב על החלטתו כי צווי הפינוי לתושבי הכפר בתוקף, וערעור יוגש לבית המשפט המחוזי על החלטת השלום להכניס לתוקף את צווי ההריסה לבתי הכפר.

לתמיכה בפרויקט ההסדטארט החדש של פורום דו-קיום בנגב, למימון שתי סדנאות צילום נוספות לילדי וילדות הכפרים הבלתי מוכרים לחצו כאן.
הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.

> כשבג"ץ מאשר להרוס כפר בדואי כדי להקים במקומו ישוב ליהודים

ילדי וילדות הכפר הבדואי אום אל-חיראן שמשתתפים בסדנת הצילום (צילום: אודי גורן)

ילדי וילדות הכפר הבדואי אום אל-חיראן שמשתתפים בסדנת הצילום (צילום: אודי גורן)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

"בלי ההפגנות, נתניהו היה מצליח להתחמק ממשפט"

כ-1,000 איש מקבוצות המאבק בשחיתות הפגינו ליד מעון ראש הממשלה הרשמי בבלפור, ורבים מהם אמרו כי ללא המאבק הממושך לא היה מוגש כתב אישום. נתניהו מצדו ניצל את ההזדמנות למפגן כוח ולדחיפת המסר כי לא הוא אלא כל מצביעי הימין עומדים למשפט, שאותו הדהדו גם רבים מתומכיו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf