newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ביהמ"ש למדינה: איך אפשר להרוס בתים בלי פתרון לתושבים?

המדינה סרבה להצעתו של שופט בקרית גת להמתין עם הריסת בתי תושבי הכפר הבדואי אום אל-חיראן עד להחלטת העליון בעתירתם. בתגובה השופט ביקש מהם להסביר איפה יתגוררו התושבים עד להחלטה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

המדינה מסרבת לדחות הריסות בתים בכפר אום אל-חיראן בזמן שהעתירה נגד ההריסות עדיין מתבררת – אך בית המשפט מסרב לשתף פעולה.

לפני כחודש אישר בית המשפט העליון למדינה לפנות את הכפר הבדואי אום אל-חיראן. במקומו מתוכננת הקמתו של יישוב יהודי בשם חירן. התושבים הגישו בקשה לדיון נוסף, שצפוי להתקיים בקרוב, אך בתוך כך המדינה פועלת כדי להפעיל צווי הריסה נגד הבתים – עוד לפני שהדיון התקיים. בתגובה לכך הגישו התושבים עתירה לבית משפט השלום נגד צווי הפינוי.

בתגובה בת שתי שורות בלבד דחתה המדינה את הצעת השופט פבלו אקסלרד מבית משפט השלום בקריית גת להמתין להחלטת העליון בנוגע לצווי הפינוי ולא להכניס לתוקף את צווי ההריסה על בתיו קודם לכן. השופט אקסלרד מצידו ביקש מהמדינה להסביר איפה יתגוררו התושבים עד להחלטת העליון, במידה והיא אכן תהרוס את בתיהם.

בסיום הדיון שהתקיים בבית משפט השלום בקריית גת לפני שלושה שבועות, הציע השופט אקסלרד לאחד את מועד כניסתם של צווי ההריסה על בתי הכפר אום אל-חיראן לתוקף יחד עם צווי הפינוי שמעוכבים בינתיים. זאת, כיוון שבעוד שהדיונים על צווי ההריסה מתנהלים בבית משפט השלום, צווי הפינוי נידונים בבית המשפט העליון.

> כשבג"ץ מאשר להרוס כפר בדואי לטובת יישוב יהודי

ילדי הכפר אֻםּ אַל-חִירָאן מפגינים מחוץ לדיון בבית משפט השלום בקריית גת, 25.05.2015 (מיכל רותם)

ילדי הכפר אֻםּ אַל-חִירָאן מפגינים מחוץ לדיון בבית משפט השלום בקריית גת, 25.05.2015 (מיכל רותם)

השופט אקסלרד, בהחלטה שאורכה מספר שורות, סיכם את הבעיה שמציבה המדינה בפניו, כשהיא מבקשת שצווי ההריסה על בתי הכפר יכנסו לתוקף: ״הואיל ואני מתקשה לראות הכיצד ניתן להורות על הריסת הבתים תוך הותרת המבקשים במקום (תחת כיפת השמיים אולי?) היה ויעוכב הפינוי, לא אוכל להסתפק בהודעה קצרה ובלתי מנומקת״. יתרה מזאת, מבקש השופט לדעת היכן יתגוררו התושבים עד להחלטה בעניינם, כמו גם מה ההיגיון בהריסת הבתים כשיתכן שלמעשה יוכלו להישאר במקומם במידה והעליון ישנה החלטתו.

כאמור, לפני כשבוע הגישו עורכי הדין של מרכז עדאלה בקשה לדיון נוסף על החלטת בית המשפט העליון לפיה יש לפנות את תושבי הכפרים הבלתי מוכרים אום אל-חיראן ועַתִיר. בהחלטת העליון הקודמת הסביר השופט אליקים רובינשטיין כי יש לפנות את התושבים וכי מעבר לעיירה חורה הוא פיתרון ראוי לתושבי הכפרים, שהועברו מאדמותיהם במערב הנגב למקום בו הם ניצבים כיום על ידי הממשל הצבאי לפי כשישים שנה. תושבי הכפר מצידם, כמו גם המועצה המקומית חורה, מסרבים לפיתרון ומבקשים להישאר במקומם. בית המשפט טרם קבע אם ייערך דיון נוסף, אך עד להחלטה בעניין זה, הצווים אינם בתוקף.

תושבי הכפר אֻםּ אַל-חִירָאן ממתינים להחלטת השופט מחוץ לאולם בבית המשפט בקריית גת, 25.05.2015 (מיכל רותם)

השופט אקסלרד הסביר למעשה כי כל עוד ההחלטה על צווי הפינוי טרם התקבלה בבית המשפט העליון, הוא מסרב להסיר את העיכוב מצווי ההריסה, ונתן למדינה 20 יום להגיש תגובה עניינית לדבריו.

שתי החלטות שקיבל בית המשפט העליון בזמן האחרון, בעניין הכפרים אֻםּ אַל-חִירָאן ועַתִיר ובעניין קרקעות משפחת אל-עוקבי, לא מותירות תקווה גדולה לקהילה הבדואית בנגב. בית המשפט העליון קבע למעשה כי לבדואים בנגב אין כמעט דרך להוכיח בעלות על קרקעות בנגב, וכי גם אם ישבו משפחות על קרקעות אליהן העבירה אותם המדינה סמוך להקמתה, אין להן כל חזקה בהן.

נראה שהגיעה העת להפסיק לשתף פעולה עם מצג השווא הדמוקרטי שמשמש בית המשפט העליון. כל עוד פסקי הדין מתקבלים בו במסגרת החוק הישראלי ואפילו לא מאתגרים אותו, אין לקהילה הבדואית סיכוי אמיתי להכרעה לטובתה. בימים אלה ממתינים תושבי אום אל-חיראן ועַתִיר לתשובה האם עתיד כפריהם יידון שוב, הפעם בהרכב מורחב של שופטי עליון, בתקווה להפיכת החלטתם האחרונה.

> סכנה לחיי העציר המנהלי ח'דר עדנאן, ששובת רעב כבר 49 יום

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
טקס בקיבוץ, ביולי 1951 (צילום: פוטו ארדה, אביבה שני בית חרות)

טקס בקיבוץ, ביולי 1951 (צילום: פוטו ארדה, אביבה שני בית חרות)

למען העתיד המשותף, עלינו לשכוח את כל מה שלמדנו על ציונות

חוסר היכולת לדמיין מצב שבו המגורשים הפלסטינים חוזרים להיות חלק מחיינו מדגים את הכוח העצום של הדמיון הלאומי הציוני. כדי שנוכל לבנות מרחב של חיים בחירות ובשוויון, אנו צריכים לתרגל את הדמיון באמצעות לימוד מחדש של ההיסטוריה ואימוץ של גישה אקטיביסטית למציאות, ולתת מקום לנכבה ולשיבה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf