newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

קמפיין רחב קורא לשחרור האזרחית הירדנית שעצורה בישראל

היבא אללבדי עצורה מאז אוגוסט מבלי שהוגש נגדה כתב אישום, ושובתת רעב כבר 35 יום. פעילות למען שחרורה קיימו מיצג בכיכר הבימה, בניסיון להעלות את נושא המעצרים המינהליים למודעות. מחר תתקיים משמרת מחאה מול הדיון בעירעורה בבית המשפט הצבאי בעופר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

קמפיין ברשת ובשטח קורא לשחרורה של היבא אללבדי, פלסטינית אזרחית ירדן בת 32 הכלואה בישראל ללא משפט מאז סוף אוגוסט, ושובתת רעב 35 יום. החל מהיום בבוקר (ראשון) ובמשך 30 שעות, פעילות למען שחרורה מקיימות מיצג מחאה בכיכר הבימה בתל אביב. הן יושבות כפותות לכיסא, כפי שאללבדי נאזקה במהלך חקירתה הארוכה, בתוך תא שקוף המסמל צינוק. 30 השעות מסמלות את 30 הימים שבהם אל לבדי שובתת רעב. בכל שעה או שעתיים מתחלפות הפעילות.

עוברי אורח רבים נעצרו הבוקר להסתכל ולצלם את המיצג, ואחדים אף דיווחו למשטרה על "אישה מבוגרת קשורה לכיסא". שני שוטרים הגיעו למקום לבדוק את הדיווח.

מיצג מחאה בתל אביב נגד מעצרה המנהלי של האזרחית הירדנית היבא אל לבדי השובתת רעב בחודש האחרון. (צילום: אורן זיו)

מיצג מחאה בתל אביב נגד מעצרה המנהלי של האזרחית הירדנית היבא אללבדי השובתת רעב בחודש האחרון. (צילום: אורן זיו)

לדברי סיגל אביבי, אחת מיוזמות הקמפיין, "זה פשוט ישב לנו בגרון. מאז אוגוסט צעירה מוחזקת במעצר, ללא כתב אישום, וזה בכלל לא יוצא החוצה. זה שקוף לציבור בישראל". לדברי אביבי, הן החליטו לפעול לאחר שקראו על העינויים והתנאים הקשים שבהם הוחזקה אללבדי, אך גם כדי להניע פעולה רחבה יותר נגד מעצרים מינהליים בכלל. "כבר אי אפשר לשתוק. פעם אחר פעם אנחנו רואות שימוש בכלי הזה, שעובר על כל חוק בינלאומי, ונעשה שימוש לא ראוי, שמדינת ישראל משתמשת בו במאות".

בסוף השבוע פתחו פעילות בישראל בקמפיין רשת בעברית, שבו פירסמו את תמונתה של אללבדי עם הכיתוב "שמעת עלי?" ולאחר מכן צילום עם הכיתוב "רוצה לדעת במה אני מואשמת? גם אני". זאת, כדי למשוך תשומת לב לכך שאללבדי עצורה ללא כתב אישום או משפט. עמוד הפייסבוק שמספק מידע בעברית על מעצרה ועל המאבק לשחרורה צבר עשרות אלפי חשיפות ומאות שיתופים יממה לאחר שנפתח.

אללבדי הגיעה באוגוסט לחתונה של קרובת משפחה מג'נין. עם כניסתה לישראל עוכבה במעבר אלנבי, ומאז היא מוחזקת במעצר. לפני כחודש, לאחר שלא הוגש נגדה כתב אישום, מעצרה הפך מינהלי והיא פתחה בשביתת רעב. ביום שני יתקיים דיון בערעורה על מעצרה המינהלי בבית המשפט הצבאי בעופר. הפעילות מתכננות לקיים משמרת מחאה מחוץ לדיון.

אתמול (שבת) הפגינו עשרות פלסטינים ברחוב סלאח א-דין במזרח ירושלים בקריאה לשחרורה של אל לבד. הם תלו פוסטרים עם תמונתה וחסמו באופן סמלי את הכביש. המשטרה פיזרה אותם בכוח ועצרה שני מפגינים. השוטרים תועדו מפילים אותם לקרקע ויושבים עליהם בזמן המעצר. צלם סוכנות הידיעות הטורקית ו"אקטיבסטילס" פאיז אבו רמלה הותקף על ידי שוטר בזמן תיעוד מעצר של מפגין.

עו"ד ג'ואד בולוס, שביקר את אללבדי במעצר, פירסם כי מאז שנעצרה היא נחקרה 16 ימים ברצף, ללא מפגש עם עורכי דין. רוב החקירות נמשכו שעות ארוכות, ונערכו כשהיא אזוקה וקשורה לכיסא שמקובע לרצפה. לפי עו"ד בולוס, החוקרים קיללו אותה וירקו עליה, כינו אותה בכינויי גנאי ואיימו עליה שיעצרו את אחותה ואת אמה ושישאירו אותה במאסר עד שתירקב. "כל אמצעי העינוי והדיכוי היו כשרים על מנת לכפות עליה לחתום על הודאה מרשיעה, אך למרות החקירה האכזרית היא לא הודתה", כתב בולוס במאמר שפורסם בפורום לחשיבה אזורית. את אללבדי מייצגת עו"ד רסלאן מחג'נה.

אללבדי כופרת בהאשמות נגדה, שכאמור לא פורסמו, מלבד הודעה של השב"כ שמדובר "בנסיבות ביטחוניות חמורות". מה שעשוי לרמוז על הסיבה למעצרה הם פרסומים בדף הפייסבוק הפרטי שלה, שבהם הביע תמיכה בהתקפות אלימות בגדה המערבית ובחיזבאללה.

לפי דיווחים של עיתונאים פלסטינים, בסוף השבוע הועברה אללבדי מכלא ג'למה שבו הוחזקה לבית חולים בחיפה לקבלת טיפול, אך כעבור זמן קצר הוחזרה למעצר. בני משפחתה החיים בגדה המערבית אמרו ל"כאן" כי הם דואגים לשלומה. "היבא לא תשבור את השביתה אפילו אם זה יגיע למוות, כי היא משוכנעת לחלוטין שהיא חפה מפשע", אמר דודה חסן טאהר.

הפגנה במזרח ירושלים נגד מעצרה המנהלי של האזרחית הירדנית היבא אל לבדי השובתת רעב בחודש האחרון. (צילום: אקטיבסטילסו)

הפגנה במזרח ירושלים נגד מעצרה המנהלי של האזרחית הירדנית היבא אללבדי השובתת רעב בחודש האחרון. (צילום: אקטיבסטילסו)

הפגנה במזרח ירושלים נגד מעצרה המנהלי של האזרחית הירדנית היבא אל לבדי השובתת רעב בחודש האחרון. (צילום: אקטיבסטילסו)

הפגנה במזרח ירושלים נגד מעצרה המנהלי של האזרחית הירדנית היבא אללבדי השובתת רעב בחודש האחרון. (צילום: אקטיבסטילסו)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים לצד מכוניתו של יעקוב אבו אלקיאען, ביום האירוע באום אלחיראן (צילום: אקטיבסטילס)

שוטרים לצד מכוניתו של יעקוב אבו אלקיאען, ביום האירוע באום אלחיראן (צילום: אקטיבסטילס)

הפצוע מאום אלחיראן גסס, שוטרים וצוות רפואי לא עזרו

תיעוד מצולם וכתוב המתפרסם לראשונה חושף תמונה חמורה מאירועי אום אלחיראן: רופאה וחובש עמדו במרחק מטרים ספורים מתושב הכפר שנורה ולא סייעו לו, ושוטרים חשבו כבר מהרגע הראשון שלא מדובר בפיגוע. עתירה של הוועד נגד עינויים ועדאלה: לפתוח מחדש את החקירה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf