newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ירו לנער בגב ויואשמו בפזיזות: עדיין סומכים על צבא שחוקר את עצמו?

הכוונה להגיש כתב אישום נגד החיילים שירו בגבו של סמיר עווד בן ה-16 והרגו אותו היא מבורכת בהשוואה לרוב חקירות מקרי ההרג - שפשוט נסגרות. דרושה חלופה לשיטה כולה

מאת:

בינואר 2013 ירה הצבא הישראלי בגבו של ילד בן 16 שלא היווה איום על החיילים. סמיר עווד, תושב הכפר בודרוס, לא שרד את הפעולה הצבאית הנועזת ונהרג. בדצמבר האחרון בג"צ מתח ביקורת על התנהלות הפרקליטות הצבאית בתיק ודרש ממנה לסיים את החקירה.

אתמול פרסמה המדינה את החלטתה להגיש כתב אישום באשמת מעשה פזיזות ורשלנות בכלי ירי. אם זה לא היה נגמר במותו של ילד זה היה נשמע כמעט כמעשה שובבות חביב.

ארגון "בצלם", שליווה את משפחת עווד לכל אורך הדרך ואף עתר יחד איתה לבית המשפט, כינה את ההחלטה "שפל חדש בזילות שמפגינות הרשויות כלפי חיי פלסטינים בשטחים". אולי, אבל מצד שני על פי ארגון "יש דין", החוקר את הנושא בשנים האחרונות, 97.8 אחוז מחקירות מצ"ח על פגיעה בפלסטינים מסתיימות ללא הגשת כתב אישום. זהו המצב אפילו כאשר האירוע מתועד מכל זווית אפשרית, כמו במקרה של באסם אבו רחמה שנורה ונהרג במהלך הפגנה בבילעין והשבוע מציינים חמש שנים למותו. גם כאן התיק נסגר מחוסר ראיות.

אז אולי מי שעדיין שם מבטחו בתקינותה של מערכת המשפט הצבאית יכול דווקא לשמוח על ההחלטה בעניין סמיר עווד, גם אם בחירת העבירה בגינה יוגש כתב האישום גובלת בציניות גרוטסקית ובפגיעה בכבוד המת ומשפחתו.

מסקנה אחרת ומתבקשת יותר יכולה להיות זו: בין מצ"ח והפרקליטות הצבאית לבין צדק ותום לב אין דבר וחצי דבר. מותם של פלסטינים, כמו חייהם תחת המשטר הצבאי בגדה המערבית, הם הפקר מוחלט. גם אם הם ילדים שלא מהווים כל סכנה. אולי הגיע הזמן להפסיק לסמוך על מנגנוני החקירה הפנימיים של צבא הכיבוש, להפסיק לשתף פעולה עם ההצגה שלהם ולהתחיל לחשוב על מנגנונים חלופיים. כאלה שיוכלו לומר בפה מלא שהצבא הישראלי רצח את סמיר עווד.

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> רישיון להרוג: למה הורה אלוף משנה א' לירות באיהאס איסלים בן ה-17?

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פעילי השמאל יהלי צ'ליק, מתן קדיש ויסמין ערן-ורדי בבית המשפט, ב-2 בדצמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

פעילי השמאל יהלי צ'ליק, מתן קדיש ויסמין ערן-ורדי בבית המשפט, ב-2 בדצמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

המשטרה הפכה פעילי שמאל מעדים לחשודים. ביהמ"ש לא השתכנע

מתנחל ממעון רץ ליד הכפר א-טוואני בדרום הר חברון, והותקף על ידי פלסטינים. שלושה פעילים שזומנו לתת עדות נעצרו. לאחר מכן פשטה המשטרה על בית שבו התגוררו והחרימה ציוד ללא צו. "זו עליית מדרגה. עד עכשיו לא ראינו כזאת רדיפה נגד הפעילות היומיומית שלנו"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf