newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מי באמת הרג את הבטום זרהום בבאר שבע

"חשוב להשתדל שמחבל שמבצע פיגוע לא ישאר בחיים", כתב ינון מגל. אנשי ציבור אחרים אמרו דברים דומים. וההמון בבאר שבע השתדל באמת. והטיח את ראשו של הבטום זרהום האומלל ברצפה שוב ושוב. לפחות היה גם מי שהגן עליו

מאת:

כותבת אורחת: רונה ברנס

אני רוצה לדבר מעט על הבטום זרהום.

ביום ראשון היה פיגוע בתחנה המרכזית של באר שבע. מחבל ירה והרג את עמרי לוי, שהיה בן 19 בלבד, ופצע עוד למעלה מעשרה אנשים. מבצע הפיגוע נורה ונהרג בסמוך לאחר מכן. בתוך כל זה זוהה בטעות הבטום זהרום – אזרח אריתראה בן 29 –כמחבל, ומיד נורה, הותקף במכות אכזריות על ידי המון אקראי ולבסוף נפח נשמתו.

ואני רוצה לדבר על הבטום זרהום.

למה דווקא על הבטום זרהום ולא על סמל עמרי לוי ז"ל? למה לא על הפצועים שנפצעו בפיגוע? כי את מותם של עמרי לוי, ואת פציעתם של הפצועים לא יכולנו למנוע. אנו – האזרחים, לא יכולנו למנוע. לא יכולנו למנוע מן הרוצח המפגע, מלהיכנס לרצוח ולפצוע. למצב זה יכולנו רק להגיב.

יהיו שיעצרוני ויאמרו לי: "מותו של הבטום זהרום היה תאונה. טעות בזיהוי". אולי. אך זו באמת הייתה תאונה ידועה מראש, וזוהי ודאי תאונה שאנשים, סתם אנשים,יכלו למנוע, או לפחות להפחית מנזקה (למשל לא לתקוף אותו במכות כשהוא מוטל חסר ישע לרגליהם).

רבים התריעו על מקרים דומים שעלולים לקרות בעקבות הדיבורים על נשיאת נשקים והריגת מחבלים בלי משפט. אך רבים אחרים בחרו ובוחרים ללבות את היצרים החשוכים ולטעת בהמונים השומעים לדבריהם תקוות שווא כאילו ברגע האמת הם יוכלו לזהות בין יהודי ללא יהודי, בין מחבל פוטנציאלי לאזרח זר. שהרי, כבר ימים רבים אנו שומעים מפוליטיקאים ומאישי ציבור אחרים כי ב"מחבל" צריך לירות כדי להרוג, או חמור מזה להמית, כלומר להרוג בכוונה תחילה, לרצוח.

זהו עידוד לטמטום, לבהמיות: מעודדים בני אדם לא לחשוב פעמיים.

> עדות מבאר שבע: יהודים, ערבים, פליטים וזוג הורים חירשים תחת אש

הלינץ' שעושים עוברי אורח בפליט מאריתריאה שנחשד כי היה מעורב באירוע הירי בתחנה המרכזית בבאר שבע. צילום מסך

הלינץ' שעושים עוברי אורח בהבטום זרהום שנחשד כי היה מעורב באירוע הירי בתחנה המרכזית בבאר שבע. צילום מסך

וכך אמר שמואל אליהו, רבה של צפת וחבר הרבנות הראשית לישראל: "אסור להשאיר מחבל בחיים אחרי פיגוע". ראש זק"א, יהודה משי זהב התבטא כך לפני מספר ימים: "אנחנו מנחים את המתנדבים שלנו לטפל קודם כל ביהודים, מאחר והם נפגעו רק בגלל שהם יהודים והמחבל רוצח ומגיעה לו מיתה על פי כל דין. למרות הקוד האתי שלפיו אמורים לטפל קודם בו במידה והוא נפצע קשה, אבל צריך לדעת שגם למוסריות יש גבול. אם לא נעשה את ההבחנה נאבד את הכיוון". ואחרון בדוגמאות שנביא – חילוני: ינון מגל, שכתב לאוהדיו בפייסבוק: "חשוב להשתדל שמחבל שמבצע פיגוע לא ישאר בחיים".

עכשיו דמיינו בראשכם את הסיטואציה הבאה:

פיגוע ירי בתחנה המרכזית בבאר שבע: בין הפצועים – ערבים, יהודים, בלתי מזוהים. אנשים רצים לכל כיוון, צורחים, מבוהלים. פיגוע. מה עושים? מהו סדר הדברים?

אחד רואה גבר צעיר ולא-בהיר, שנראה כאילו הוא לחוץ במיוחד.

"מחבל! מחבל!" מישהו צועק.

מישהו יורה.

אבל לאן מישהו יורה? לרגליים? לראש? – למרכז המסה כמו שאומרים. ואז מה?

מגל אמר "להשתדל" שהוא לא יישאר בחיים. אז מה עושים?

משתדלים!

מכות! להטיח את הראש בקרקע! עד שלא יראה בעיניים הבנזונה.

אנשים פועלים כמו אנשים. וקהל פועל כמו קהל. באווירה הנוכחית, המגובה לחלוטין על ידי אנשי ציבור משפיעים, אנשים מרגישים שאיש לא ידרוש מהם לתת דין וחשבון על פעולתם אם הכוונה הייתה כביכול  כזו שאפשר לתייג כפטריוטית. העיקר הכוונה והכוונה הייתה להשתדל ש"הוא" – מי שהרגע זוהה על ידי מישהו כמחבל – לא יישאר בחיים. במצבים כאלה פורחים הפחדנים, האלימים ביותר, הלאומניים ביותר. מי שצועק חזק יותר.

כל זה מתנקז להטחת ראשו של הבטום זרהום האומלל שוב ושוב בריצפה (לפי הדיווחים), ותקיפתו על ידי אנשים שבלי לפקפק ובלי לערער על צדקת זיהויו כמחבל תקפו אדם חסר ישע, חסר אונים, בעודו מוטל לרגליהם. וזוהי לא פחות מתועבה.

האם עמדו מסביב וצעקו לו תכניס לו? תדרוך לו על הפרצוף? אני מניחה שכן. שמעתי גם שהיה מי שניסה להגן עליו. כן ירבו כמותם. במצבי סדום שכאלה אדם נסמך על יוצאי הדופן הצדיקים, שהרי החברה כולה, כך נדמה, כבר הפנתה גבה אליו.

רונה ברנס היא מבקרת וסופרת. מתפרנסת בעיקר מתרגום ועריכה. חיה בירושלים, וכותבת באופן קבוע באתר אשפתון.

> סאטירה: "המסתנן האריתראי שנרצח יועלה לדרגת עובד זר לאחר מותו"

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

השוק הפלסטיני ממשיך להיות מוצף במוצרים מיובאים מישראל. מדבקות מסמנות מוצרים ישראלים בחנות ברמאללה (צילום: ג'סיקה דוואני, Just Vision)

מדוע הקריאה להחרים תוצרת ישראלית לא נוחלת הצלחה בשטחים?

מזה שנים נערכים ברחוב הפלסטיני קמפיינים לעידוד החרמת תוצרת ישראלית והעדפת זו הפלסטינית על פניה. אך נוכח התלות הכלכלית והיעדר של חלופות מספקות, תמיכה פוליטית, פיקוח ותודעה ציבורית, לא מדובר במשימה פשוטה בכלל

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf