newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מי באמת הרג את הבטום זרהום בבאר שבע

"חשוב להשתדל שמחבל שמבצע פיגוע לא ישאר בחיים", כתב ינון מגל. אנשי ציבור אחרים אמרו דברים דומים. וההמון בבאר שבע השתדל באמת. והטיח את ראשו של הבטום זרהום האומלל ברצפה שוב ושוב. לפחות היה גם מי שהגן עליו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: רונה ברנס

אני רוצה לדבר מעט על הבטום זרהום.

ביום ראשון היה פיגוע בתחנה המרכזית של באר שבע. מחבל ירה והרג את עמרי לוי, שהיה בן 19 בלבד, ופצע עוד למעלה מעשרה אנשים. מבצע הפיגוע נורה ונהרג בסמוך לאחר מכן. בתוך כל זה זוהה בטעות הבטום זהרום – אזרח אריתראה בן 29 –כמחבל, ומיד נורה, הותקף במכות אכזריות על ידי המון אקראי ולבסוף נפח נשמתו.

ואני רוצה לדבר על הבטום זרהום.

למה דווקא על הבטום זרהום ולא על סמל עמרי לוי ז"ל? למה לא על הפצועים שנפצעו בפיגוע? כי את מותם של עמרי לוי, ואת פציעתם של הפצועים לא יכולנו למנוע. אנו – האזרחים, לא יכולנו למנוע. לא יכולנו למנוע מן הרוצח המפגע, מלהיכנס לרצוח ולפצוע. למצב זה יכולנו רק להגיב.

יהיו שיעצרוני ויאמרו לי: "מותו של הבטום זהרום היה תאונה. טעות בזיהוי". אולי. אך זו באמת הייתה תאונה ידועה מראש, וזוהי ודאי תאונה שאנשים, סתם אנשים,יכלו למנוע, או לפחות להפחית מנזקה (למשל לא לתקוף אותו במכות כשהוא מוטל חסר ישע לרגליהם).

רבים התריעו על מקרים דומים שעלולים לקרות בעקבות הדיבורים על נשיאת נשקים והריגת מחבלים בלי משפט. אך רבים אחרים בחרו ובוחרים ללבות את היצרים החשוכים ולטעת בהמונים השומעים לדבריהם תקוות שווא כאילו ברגע האמת הם יוכלו לזהות בין יהודי ללא יהודי, בין מחבל פוטנציאלי לאזרח זר. שהרי, כבר ימים רבים אנו שומעים מפוליטיקאים ומאישי ציבור אחרים כי ב"מחבל" צריך לירות כדי להרוג, או חמור מזה להמית, כלומר להרוג בכוונה תחילה, לרצוח.

זהו עידוד לטמטום, לבהמיות: מעודדים בני אדם לא לחשוב פעמיים.

> עדות מבאר שבע: יהודים, ערבים, פליטים וזוג הורים חירשים תחת אש

הלינץ' שעושים עוברי אורח בפליט מאריתריאה שנחשד כי היה מעורב באירוע הירי בתחנה המרכזית בבאר שבע. צילום מסך

הלינץ' שעושים עוברי אורח בהבטום זרהום שנחשד כי היה מעורב באירוע הירי בתחנה המרכזית בבאר שבע. צילום מסך

וכך אמר שמואל אליהו, רבה של צפת וחבר הרבנות הראשית לישראל: "אסור להשאיר מחבל בחיים אחרי פיגוע". ראש זק"א, יהודה משי זהב התבטא כך לפני מספר ימים: "אנחנו מנחים את המתנדבים שלנו לטפל קודם כל ביהודים, מאחר והם נפגעו רק בגלל שהם יהודים והמחבל רוצח ומגיעה לו מיתה על פי כל דין. למרות הקוד האתי שלפיו אמורים לטפל קודם בו במידה והוא נפצע קשה, אבל צריך לדעת שגם למוסריות יש גבול. אם לא נעשה את ההבחנה נאבד את הכיוון". ואחרון בדוגמאות שנביא – חילוני: ינון מגל, שכתב לאוהדיו בפייסבוק: "חשוב להשתדל שמחבל שמבצע פיגוע לא ישאר בחיים".

עכשיו דמיינו בראשכם את הסיטואציה הבאה:

פיגוע ירי בתחנה המרכזית בבאר שבע: בין הפצועים – ערבים, יהודים, בלתי מזוהים. אנשים רצים לכל כיוון, צורחים, מבוהלים. פיגוע. מה עושים? מהו סדר הדברים?

אחד רואה גבר צעיר ולא-בהיר, שנראה כאילו הוא לחוץ במיוחד.

"מחבל! מחבל!" מישהו צועק.

מישהו יורה.

אבל לאן מישהו יורה? לרגליים? לראש? – למרכז המסה כמו שאומרים. ואז מה?

מגל אמר "להשתדל" שהוא לא יישאר בחיים. אז מה עושים?

משתדלים!

מכות! להטיח את הראש בקרקע! עד שלא יראה בעיניים הבנזונה.

אנשים פועלים כמו אנשים. וקהל פועל כמו קהל. באווירה הנוכחית, המגובה לחלוטין על ידי אנשי ציבור משפיעים, אנשים מרגישים שאיש לא ידרוש מהם לתת דין וחשבון על פעולתם אם הכוונה הייתה כביכול  כזו שאפשר לתייג כפטריוטית. העיקר הכוונה והכוונה הייתה להשתדל ש"הוא" – מי שהרגע זוהה על ידי מישהו כמחבל – לא יישאר בחיים. במצבים כאלה פורחים הפחדנים, האלימים ביותר, הלאומניים ביותר. מי שצועק חזק יותר.

כל זה מתנקז להטחת ראשו של הבטום זרהום האומלל שוב ושוב בריצפה (לפי הדיווחים), ותקיפתו על ידי אנשים שבלי לפקפק ובלי לערער על צדקת זיהויו כמחבל תקפו אדם חסר ישע, חסר אונים, בעודו מוטל לרגליהם. וזוהי לא פחות מתועבה.

האם עמדו מסביב וצעקו לו תכניס לו? תדרוך לו על הפרצוף? אני מניחה שכן. שמעתי גם שהיה מי שניסה להגן עליו. כן ירבו כמותם. במצבי סדום שכאלה אדם נסמך על יוצאי הדופן הצדיקים, שהרי החברה כולה, כך נדמה, כבר הפנתה גבה אליו.

רונה ברנס היא מבקרת וסופרת. מתפרנסת בעיקר מתרגום ועריכה. חיה בירושלים, וכותבת באופן קבוע באתר אשפתון.

> סאטירה: "המסתנן האריתראי שנרצח יועלה לדרגת עובד זר לאחר מותו"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים לצד מכוניתו של יעקוב אבו אלקיאען, ביום האירוע באום אלחיראן (צילום: אקטיבסטילס)

שוטרים לצד מכוניתו של יעקוב אבו אלקיאען, ביום האירוע באום אלחיראן (צילום: אקטיבסטילס)

הפצוע מאום אלחיראן גסס, שוטרים וצוות רפואי לא עזרו

תיעוד מצולם וכתוב המתפרסם לראשונה חושף תמונה חמורה מאירועי אום אלחיראן: רופאה וחובש עמדו במרחק מטרים ספורים מתושב הכפר שנורה ולא סייעו לו, ושוטרים חשבו כבר מהרגע הראשון שלא מדובר בפיגוע. עתירה של הוועד נגד עינויים ועדאלה: לפתוח מחדש את החקירה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf