newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

גדלים פערי הציונים במערכת החינוך בין ילדי עשירים ועניים

הצלחתם של הילדים בבתי הספר תלויה יותר במה שהוריהם השיגו או לא השיגו בחייהם, ופחות במה שהילדים עצמם היו יכולים להיות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

"במדינת ישראל כ-50% מתלמידי המחזור מסיימים את לימודיהם בלי אף תעודה, בלי שום דבר. הם הולכים הביתה בעצם כאילו 12 שנות הלימוד שלהם, שעברו עליהם ביעף, לא זיכו אותם בשום דבר".

את הדברים האלה לא אמר מבקר המדינה, וגם לא יו"ר האופוזיציה. אמר את זה שי פירון, שר החינוך, בוועדת החינוך של הכנסת (ישיבה 15 בינאר 2014). הדברים מעידים על כישלון כללי, אולם אינם מאירים את הבעיה החברתית. ההיבט החברתי מסתתר בשני שליש האמת, שהשר פירון לא הזכיר בדבריו.

השליש השני החסר בדברי השר, הוא הקשר הישר והעקבי בין הצלחת התלמידים בבתי הספר לבין המצב החברתי-כלכלי של הוריהם. כלומר, זה לא רק שמחצית מהילדים יוצאים ממערכת החינוך בלי כלום, אלא שמחצית זאת הם (סטטיסטית) הילדים שהוריהם עניים.

השליש השלישי החסר בדברי השר הוא, שהפערים בין ילדי העניים לילדי העשירים, לא רק שלא מצטמצמים במהלך שנות הלימודים, אלא הם גדלים ונפערים.

הנה לדוגמה כמה נתונים מתוך שנתון סטטיסטי לישראל 2013:

במבחני המיצ"ב במתמטיקה בכיתה ח', הציון הממוצע של ילדים להורים עניים (אשכול 1-2) הוא 34.6 בעוד שהציון הממוצע של ילדים להורים עשירים (אשכול 9-10) הוא 62.9.

אחוז הזכאים לבגרות מבין תלמידי י"ב שהוריהם עניים (אשכולות 1-2) הוא 13.7%, בעוד שמבין תלמידי י"ב שהוריהם עשירים (אשכולות 9-10) הוא 79.1%

אחוז הילדים שהמשיכו אחרי תיכון בלימודים מכול סוג (מקצועי או עיוני) מבין אלה שהוריהם עניים (אשכולות 1-4), הוא 33%, בעוד שמבין אלה שהוריהם עשירים (אשכולות 8-10) הוא 64%.

ציונים באוריינות קריאה, מבחן פיזה 2013, ממוצע 65 מדינות, ביחס להכנסה המשפחתית החודשית ב 6 דרגות

ציונים באוריינות קריאה, מבחן פיז"ה 2013, ממוצע 65 מדינות, ביחס להכנסה המשפחתית החודשית ב 6 דרגות

למען ההגינות צריך להוסיף שמצב עגום זה אינו ייחודי לישראל. הבעיה החברתית בחינוך הממלכתי היא כלל עולמית, והיא צפה ועולה בכל נקודת בדיקה שתבחרו: פערים בהישגים ביסודי או בתיכון, עמדות כלפי למידה והשכלה, נשירה מבתי הספר, זכאות לבגרות ועוד. בכל מבחן תמצאו קשר ישר בין ההצלחה של הילדים לבין מצבם הכלכלי של הוריהם.

וראו בגרף: נתונים מתוך מבחן פיז"ה האחרון (דצמבר 2013) משווים ממוצע ציוני תלמידים מ-65 מדינות באוריינות קריאה (הבנה ויכולת שימוש בשפה) ביחס להכנסה השנתית של משפחות התלמידים. גם כאן אנחנו רואים שככל שלהורים יש יותר כסף, כך התלמידים שלהם משכילים יותר.

אז מה הוא האתגר החברתי של מערכת החינוך?

האתגר הוא שכיום הצלחתם של הילדים תלויה יותר במה שהוריהם השיגו או לא השיגו בחייהם, ופחות במה שהילדים עצמם היו יכולים להיות. או במילים אחרות, עתידם של הילדים נקבע על פי העבר של הוריהם.

ואת זה – החינוך הממלכתי לא מצליח לפצח. לא במתכונתו הממלכתית וודאי לא במתכונתו המופרטת.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה בנימין נתניהו במטה הליכוד בתל אביב, בליל הבחירות ב-3 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו במטה הליכוד בתל אביב, בליל הבחירות ב-3 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

נתניהו מוקף בשפנים, לכן חושבים שהוא קוסם

ראש הממשלה נתפס כאשף פוליטי, אך כל הצלחתו נובעת ממנגנון נרקיסיסטי שבנה סביב המותג "נתניהו". בנוסף, הוא נהנה מתנאים פוליטיים נוחים שכוללים תשתית מפלגתית משומנת ואופוזיציה ריקה מתוכן. ללא פלטפורמה פוליטית ומנהיגים נאמנים הוא לא יוחלף, ואין לזה שום קשר לקסמים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf