מעצרה המנהלי של חברת הפרלמנט הפלסטינית הוארך בארבעה חודשים נוספים

חאלדה ג'ראר, פעילת שמאל פמיניסטית ותיקה וחברת הפרלמנט הפלסטיני מטעם החזית העממית, מוחזקת לסירוגין בכלא הישראלי מסוף 2015. מאז יולי 2017 היא נתונה במעצר מנהלי, אותו ישראל יכולה לחדש מדי חצי שנה עד קץ הימים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בית המשפט הצבאי האריך אתמול (ראשון) את מעצרה המנהלי של חברת הפרלמנט הפלסטינית, חאלדה ג'ראר, בארבעה חודשים נוספים. בפעם הקודמת הוארך מעצרה של ג'ראר בדצמבר האחרון, לאחר שהצבא קבע כי חברת הפרלמנט ופעילת זכויות האדם ממשיכה להוות איום ביטחוני.

אין זאת הפעם הראשונה שג'ראר מוחזקת במעצר מנהלי, אמצעי המאפשר להחזיק אדם במעצר ללא הגבלת זמן תוך חידוש תקופת המעצר שוב ושוב, זאת ללא משפט ומבלי שיוגש נגדו אפילו כתב אישום, ומבלי שתהיה לו היכולת להתגונן – כל זאת על בסיס "מידע סודי" שלא חשוף לו. גם אדם שסיים לרצות את תקופת מאסרו יכול למצוא את עצמו מוחזק בכלא באמצעות צו מעצר מנהלי.

חאלדה ג'ראר בבית המשפט הצבאי בעופר (חגי מטר)

חאלדה ג'ראר בבית המשפט הצבאי בעופר (חגי מטר)

ג'ראר נעצרה לראשונה באפריל 2015 והוחזקה במעצר מנהלי במשך שישה חודשים, לאחר שסירבה לציית לצו ההרחקה שהורה לה לעבור ליריחו תוך 24 שעות, לתקופה של שנה וחצי. עם מעצרה היא הושמה במעצר מנהלי והואשמה בחברות בחזית העממית לשחרור פלסטין, המפלגה שמטעמה היא מכהנת בפרלמנט הפלסטיני, עליה הכריזה ישראל כהתארגנות בלתי חוקית.

מעצרה של ג'ראר הוביל לקמפיין בינלאומי נרחב בקריאה לשחרורה. בסופו של דבר היא שוחררה מהמעצר המנהלי והועמדה למשפט שכלל 12 סעיפי אישום, מרביתם נוגעים לעבודתה הפרלמנטרית, ביניהם חברות בחזית העממית, השתתפות במחאות, נשיאת נאומים ומתן ראיונות לכלי תקשורת, ביקור במאהל סולידריות עם האסירים הפלסטינים, וכן הסתה לחטיפת חיילים. בדצמבר 2015 ג'ראר נשפטה ל-15 חודשי מאסר במסגרת עסקת טיעון. היא שוחררה ביולי 2016, אך נעצרה שוב מקץ שנה, ביולי 2017, ומאז נתונה במעצר מנהלי.

חאלדה ג'ראר נבחרה למועצה המחוקקת, הפרלמנט הפלסטיני, בינואר 2006, לאחר שנות פעילות פוליטית למען זכויות נשים וזכויות אסירים. היא נשואה ואם לשתי בנות, והיא האישה הראשונה שנבחרה לפרלמנט מטעם החזית העממית. בין השנים 1993-2005 היא עמדה בראש 'א-דמיר', ארגון פלסטיני התומך באסירים הפלסטינים הפוליטיים בבתי הכלא הישראליים והפלסטיניים, ונותרה חברה בוועדה המרכזית של החזית העממית גם לאחר שנבחרה לפרלמנט. מעבר לפעילותה הפרלמנטרית, ג'ראר היא פעילת שמאל פמיניסטית ותיקה. בעבר היתה שותפה לפניית הרשות הפלסטינית לבית הדין הבינלאומי בדרישה לחקור חשדות לביצוע פשעי מלחמה ישראליים נגד פלסטינים, עובדה שהיא לדעת רבים הסיבה האמיתית למעצרה המתמשך.

עדו קונרד הוא עורך באתר 972+  שם פורסם הפוסט במקור.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

הגברים בוכים בפייסבוק, וצוקרברג מתגייס להגנתם

בעוד נשים נלחמות על זכותן לחיים ולהגנה מאלימות מינית, גברים נאלצים להילחם על זכותם לא להיעלב. זהו מאבק עיקש, שכולל שעות של לחיצה על "דווח על תגובה זאת". מרגש לראות שבהנהלת הרשת החברתית השכילו לזהות את האוכלוסייה שהכי זקוקה להגנה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf