newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עושה הכל, כולם באו ממנה ואי אפשר לראות אותה. האישה החרדית כאלוהים

היא המפרנסת, יולדת את כולם ויוצרת את כל המציאות הנראית בתמונת המשפחה החרדית של "המשרד לשוויון חברתי". כמו אלוהים, האישה החרדית יוצרת הכל אך לא יכולה להיראות בעצמה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

התמונה הבאה, אותה פרסם "המשרד לשוויון חברתי", מקפלת בתוכה כל כך הרבה רבדים של אי-גיון ופרדוקס, אבסורד ותמיהה שכמעט חבל לפרק אותה במילים לחלקיה. אפילו שם הזרוע הממשלתית – המשרד לשוויון חברתי, הופך לאמירה חנוך-לוינית כשהוא מוצמד לתמונה כזו.

ישנו יסוד אחד, עם זאת, שקפץ לעיניי אחרי כמה פעמים שנתקלתי בתמונה הזו. והיסוד הזו הוא ההקבלה הכמעט מושלמת בין דמות אלוהים לדמות האישה, בעולם הסמלים החרדי.

> "אין דבר כזה שינוי שם על רקע פמיניסטי" 

איפה אמא? משפחה חרדית במאגר התמונות של המשרד לשוויון חברתי (צילום: לפ"מ)

איפה אמא? משפחה חרדית במאגר התמונות של המשרד לשוויון חברתי (צילום: לפ"מ)

כמו אלוהים, האישה בראה את כלל הנוכחים בתמונה. כולם באו מבטנה. כמו האישה הבלתי נראית, האמונה הדתית קוראת לאלוהים "זן ומפרנס לכל". מי שהכינה את האוכל שעל השולחן והם עומדים לאכול, מי שסידרה אותו ודואגת שכל אחד מהנוכחים ימצא משהו לאכול, היא האישה. כמו מופת נעלם של השגחה פרטית.

זהו העולם החרדי. אנחנו יודעים שבמקרים רבים האישה החרדית יוצאת לעבוד, והגבר לא. אם כך, באופן לא בלתי מופרך, מי שהרוויחה את הכסף שקנה את החליפות האלה, את הכובעים והכיפות, המפה והפריטים השונים, ואולי אפילו את הקירות עצמם, היא האישה העובדת בעמל רב (כנראה בבית ספר או בגן, בחברת תוכנה או במשרד שבו משלמים לה מעט שבמעט, מתוך היכרות עם האפשרויות המצומצמות והנסיבות הדוחקות של חייה).

כמו שאסור להביט בפני אלוהים, כך אסור להסתכל באישה, ובוודאי שאי אפשר לצלם אותה.

כותב שורות אלה הינו אתאיסט גמור, ובכל זאת הוא לא יכול שלא לומר לעצמו למראה תמונות כאלה: חברה בלי נשים היא חברה בלי אלוהים.

> מה שמדאיג את ליצמן איננו חילול השבת אלא האדמו"ר מגור 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

בני משפחת טקה ביקשו לראות מי האיש שירה בסלומון, חומת השוטרים באולם לא נתנה להם. השוטר הנאשם לפני תחילת הדיון (צילום: אבי בלכרמן)

פתיחת משפט השוטר שהרג את סלומון טקה: הנאשם הוצג כקרבן

השופט פנה לבני משפחת טקה ואמר ש"אלימות לא תשפיע עליו", חומה של שוטרים הסתירו את הנאשם מבני המשפחה, אבל אחד הפעילים סיכם: כתב האישום מרוכך, אבל עצם העובדה שהוא נשפט היא הישג של המאבק

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf