הקיצונים מיצהר מייצגים את כולנו

התקשורת מגבה את ההבחנה בין דם אסור לדם מותר שעושה המדינה, ובראשה צה"ל וכוחות הביטחון. יצהר כמשל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותרת מדממת פתחה הבוקר את ידיעות אחרונות ובה ציטוט מתוך התכתבות מיילים בין תושבי יצהר. הכותרת: "חשיפה: ויכוח מדאיג ביישוב יצהר. 'האם מותר להרוג חייל?'"

כפולת העמודים הראשונה של העיתון מוקדשת כולה לחשיפה זו. במרכזה צילום של נער אוחז רוגטקה, ראשו מכוסה בסווטשרט. פשעים נגד אזרחים פלסטינים נעשים יום יום, ואף בגיבוי הצבא וללא הענשת הפושעים. דיונים מפורשים על הדם המותר של הפלסטינים נערכו ונערכים בקרב מתנחלים, לא מתנחלים, וכמובן גם חיילים.

ידיעות אחרונות, כמו גם תכנית הרדיו של ניב רסקין בגל"צ בשמונה בבוקר, מסמנים ומעצבים סדר יום. במסגרת סדר היום הזה שיחה שמנהלים יהודים אזרחי המדינה, המתגוררים במעמקי הגדה המערבית, על התרת דמם של חיילי צה"ל היא פשע חמור יותר מאשר פגיעה ממשית ברכוש, בגברים, נשים וטף שנעשו ונעשים על ידי המתנחלים ועל ידי הצבא.

ה"עשבים השוטים" של יצהר הם יוצא מן הכלל שמעיד על הכלל, לא רק זה המתנחלי, אלא זה הישראלי ככלל. ואילו הסימון שלהם על ידי מערכת הביטחון, צה"ל והתקשורת הוא חבירה של כל הגורמים הללו יחד לעמדה אחת, זו שפוטרת את הכלל מן האחריות לנעשה בשטחים, ומצביעה על מיעוט כאחראי למעשים שלכאורה אינם מתקבלים על הדעת.

דובר היישוב יצהר, עזרי טובי, טען הבוקר כי המדובר בשיח שאינו לגיטימי על הרוב המוחלט של התושבים ביצהר. מי שהוציא את ההתכתבות הפנימית לפרסום ודרש כי תיחקר היו למרבה הפלא ראשי המתנחלים, שבמהלך גאוני ניסו להמשיך ולבדל עצמם מ"קיצוניים".

הדיון על "חופש הביטוי" במקרה הזה הוא לא מעניין, ויותר מכך הוא הסטה של מה שבאמת צריך לעניין אותנו. לא צריך לעצור את מתנחלי יצהר על אמרות שמסיתות לפגיעה בחיילי צה"ל, אלא להתחיל לדבר על מה ומי מאפשרים את הפגיעות הללו ביום יום. 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

"בן חמש בחקירה, אין בושה למשטרה", קראו המפגינים נגד אלימות המשטרה בעיסאוויה. ההפגנה הערב מול מגרש הרוסים בירושלים (צילום: אורן זיו)

הפגנה מול מגרש הרוסים: "די לענישה הקולקטיבית בעיסאוויה"

כ-300 איש הפגינו הערב מול תחנת המשטרה במרכז ירושלים במחאה על ההתנכלות המתמשכת לשכונה במזרח ירושלים. "דרך עיסאוויה, רוצים להכניע את כל השכונות במזרח העיר", אמרו המפגינים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf