newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

די למניפולציות של השמאל, גבאי ינצח את נתניהו רק באידאולוגיה

אם אבי גבאי לא ינסה להסתיר את האידאולוגיה המדינית בחנופה ודיבורים על שחיתות ויוקר המחייה, אולי עד הבחירות הבאות מצביעי המרכז הימני לא יתביישו להצביע שמאל. אחרת מובטח לנו ראש אופוזיציה כריזמטי ונעים הליכות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: אלי שמואלי

דמיינו מפלגת ימין מחדשת ובועטת השואפת לגייס מצביעי שמאל בעזרת שימת דגש על נושאים חברתיים. זאת מפלגת ימין הדוגלת בסיפוח ללא אזרוח, אבל היא מטשטשת את הנושא הזה וקוראת – "השחיתות היא איום קיומי! יוקר המחיה ימוטט את מעמד הביניים! בואו – תמכו בנו". הייתם קונים את זה? בדיוק. אז גם מצביעי הימין לא משתכנעים כשהשמאל מנסה למכור להם חתול מדיני בשק חברתי.

השמאל מנסה מניפולציות. פעם הוא מעמיד בראשו גנרל, פעם טיפוס מחופש לימני, ופעם הוא מנסה למכור למרכז הימני מחאה חברתית, שחיתות, טייקונים. כל הניסיונות האלו נתפסים במרכז הימני כניסיון להערים עליו כדי שיצטרף לשמאל המדיני.

השמאל מאמין ביכולת המופלאה של המניפולציות שלו כי הוא מניח שאנשי ימין מאוד מטומטמים. הם לא. המניפולציות שקופות להם כמו שמפניה ורודה וזה רק מצחיק אותם שמישהו ממש חושב שהם יעברו לשמאל בגלל יוקר המחיה, טייקונים או שחיתות.

מה שיגאל את השמאל זה מה שגאל את הימין. ומה שגאל את הימין זה אידיאולוג שרוף ששמו בנימין נתניהו. איש שאמר, כשאוסלו נחתם, שצריך לפרק את אוסלו, שהוא יפרק את אוסלו ושאם ייבחר לראשות הממשלה יפרק את אוסלו ("אנחנו נפעל בכל האמצעים הלגיטימיים שעומדים לרשותה של האופוזיציה בדמוקרטיה, כדי לעצור את תהליך האיוולת הזה", אמר בנאום בכנסת בערב חתימת ההסכמים). הוא היה חלק ממיעוט. בשיאו של התהליך התמיכה במשא ומתן באופן כללי עמדה על מעל ל-70%. אז מה? האם הוא אמר – צריך למצוא איזה יוקר מחיה, נגיד לישראלים לתמוך בי דרך זה, וככה הם יעברו לצד שלי? לא. המסר שלו היה – אני ימני גאה, להיות ימני זאת גאווה, לא נוותר על ארץ ישראל, אני אפרק את אוסלו. והוא ניצח ועד היום הוא מנצח.

בלי תחפושות

רק שמאל שיעמיד אג'נדה אידאולוגית חדה וכבדה כמו גרזן וילמד את הציבור במה להאמין ומה לפסול, יוכל לגבור על הימניות. כל שיטות החנופה והתרגילים שקופות לקהל היעד. זה רק משעשע אותם יותר וגורם להם לבוז עוד קצת לשמאל, על כך שהוא מתבייש באידאולוגיה שלו. בבחינת – "אם אתם עצמכם מתביישים להצהיר על האידאולוגיה שלכם, מה גורם לכם לחשוב שאני ארצה להצהיר עליה?"

> במפלגת העבודה בחרו בהון במקום בעובדים

אם הוא לא יתבייש להיות שמאל, אולי הוא יוכל לנצח את נתניהו. היו"ר החדש של מפלגת העבודה, אבי גבאי (יונתן זינדל/פלאש90)

אם הוא לא יתבייש להיות שמאל, אולי הוא יוכל לנצח את נתניהו. היו"ר החדש של מפלגת העבודה, אבי גבאי (יונתן זינדל/פלאש90)

המניפולציות לא עובדות על הימין, אבל גם לא על מצביעי המרכז הימני של לפיד וכחלון. אנשי המרכז הימני של לפיד הם אנשים שהחליטו לא להחליט. הימין משך ימינה, השמאל שמאלה, כל צד הפחיד אותם מן הצד השני, אז הם נבהלו והחליטו לא להחליט. ואילו אנשי כחלון הם בדרך-כלל קבוצה שבאמת נפגעה מהמדיניות הכלכלית של נתניהו, אבל היות ובשום אופן (כמו השמאל) לא יעברו אג'נדה מדינית, ניסו להקים לנתניהו אופוזיציה פנים-ימנית ומה שתקף לגבי הימין תקף גם לגביהם.

בוחרי המרכז הימני עשויים לעבור לשמאל, אבל לא בגלל דיונים על נושאי חברה ומנהל תקין. הם הורגלו על-ידי פוליטיקאים מן הימין לפחד מהשמאל. הדרך היחידה להפיג את הפחד הזה היא לדבר על אידיאולוגיה מדינית בצורה נחרצת.

ההצבעה ליו"ר מפלגת העבודה הטרי אבי גבאי עשויה להיתפס כעוד ניסיון של השמאל להשתמש בתרגיל – נעמיד מזרחי. אלא שיש עוד פרשנות, אחרת לגמרי, לבחירה בגבאי – שהשמאל הציוני בחר אידיאולוג, אדם שוויתר על כיסא, מפלגה ומחנה, כדי לעקוב אחר מחט המצפון בלי חנופה ובלי התנצלות. מצביעי העבודה, כך נראה, דורשים שהמוביל את מחנה השמאל יהיה אידיאולוג.

אם אבי גבאי יחזור על תרגילי מלחמה בשחיתות, טייקונים, יוקר מחיה או הלהטוט החדש – פריפריה, מובטח לכם אחרי הבחירות הבאות ראש אופוזיציה כריזמטי ונעים הליכות. אם האיש יניף משנת שמאל אידאולוגית גאה ויילחם על זקיפותה בכל מקום, ייתכן שעד לבחירות הבאות המרכז הימני ירגיש קצת פחות נבוך להודות שהוא, עמוק בלב, בעצם היה כל הזמן הזה – שמאל.

אלי שמואלי הוא סופר המתגורר בירושלים.

> האנשים שמורידים את השאלטר למליוני בני אדם

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

מאז הקיץ, השלטונות החריפו את ההצקות לתושבי אל עראקיב. התושבים במחאה לציון שבע שנים להריסה הראשונה (צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס)

תושבי אל עראקיב: המדינה מנסה להתיש אותנו ע"י קנסות

המאבק המשפטי של תושבי הכפר הבדואי הבלתי מוכר, שנהרס 173 פעמים, עולה מאות אלפי שקלים. עכשיו נחלצו פעילים לקמפיין מימון המונים לטובת תושבי הכפר. "זו הבעת סולידריות בסיסית"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf