newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

דייגו ארמנדו מראדונה - גדוּלה עממית

הוא העריץ את פידל קסטרו ורחש תיעוב יוקד לעשירים בכלל ולמנצלי העולם השלישי בפרט. הוא היה גם דתי, גם נהנתן וגם ישורון ששמן ובעט. חיים ברעם נפרד מהכדורגלן הטוב ביותר בתולדות המשחק  

מאת:

בקיץ 1986 כתבתי בעיתונים "העיר" ו"כל העיר" על אודות זכייתו של דייגו ארמנדו מראדונה בגביע העולם, תחת הכותרת "ניצחון האדם על המכונה". כבר אז הוא היה אהוב לבי, גם בזכות הערצתו לפידל קסטרו והתיעוב שרחש לעשירים בכלל ולמנצלי העולם השלישי בפרט.

יש מנצלים ויש מנוצלים, וכל אדם הגון חייב לקחת צד. ציור קיר של מראדונה בבואנוס איירס, ארגנטינה (ShareAlike CC BY-SA 3.0)

יש מנצלים ויש מנוצלים, וכל אדם הגון חייב לקחת צד. ציור קיר של מראדונה בבואנוס איירס, ארגנטינה (ShareAlike CC BY-SA 3.0)

בעצם, הפוליטיקה שלו היתה זהה לחלוטין לזו של הסופרת והחוקרת הרדיקלית נעמי קליין, ואפילו הלאומנות שלו נקשרה למאבקם של בני ארצו נגד הגנרלים וההון הזר.

ארגנטינים רבים נרצחו בידי הגנרלים הפשיסטים דווקא בעיצומו של טורניר הגביע העולמי בשנת 1978. מראדונה "הבוּר", לדעתם של עיתונאים רבים בישראל, שיונקים את כל המידע שלהם מוושינגטון, ידע והבין את המתרחש ביבשת שלו. הוא שינן את הלקחים מצ'ילה 1973, מרצח הנשיא סלבאדור איינדה בידיי צ'יליאנים מוסתים בהשראה ישירה של הנרי קיסינג'ר, הממשל בארה"ב וחברות ענק כמו פפסי קולה ו-ITT.

גם הבריטים הצטיירו בעיניו, בצדק גמור, כמשרתים נרצעים של וושינגטון. כאשר הבקיע את שני שעריו המפורסמים נגד אנגליה במשחק רבע הגמר של מונדיאל 1986, מראדונה הצדיק את שערו הבלתי ספורטיבי בעזרת היד (הנודע כ"שער יד האלוהים") כחלק מנקמתו באנגלים בשל מלחמת פוקלנד. שערו השני באותו משחק הרגיז את האנגלים הרבה יותר. הוא חלף על פני כל ההגנה האנגלית, ורבים רואים במבצע שלו את הרגע הכי מרטיט בתולדות הכדורגל העולמי.

מראדונה בא מסביבה של עוני מנוול, ומעולם לא טשטש את האמת על מוצאו. הוא היה עשיר מופלג בעצמו בזכות יכולתו הנדירה ככדורגלן, אבל לעומת רבים אחרים שבגדו בבני המעמד שלהם והתחברו להשקפת העולם הניאו-ליברלית, מרדונה הבין היטב את הגזענות שחושלה כנשק של הרכושנים הלבנים נגד קורבנותיהם כהי העור.

הוא דיבר כמונו, סוציאליסטים לבנים שחיו בין המנצלים וניסו להזדהות עם מושאי הניצול, אבל הוא שילב אותנטיות משכנעת עם השקפת עולמו. כמו רבים מבני דורו, הוא שילב את תוכן ספרו הנפלא של אדוארדו גאליינו, "העורקים הפתוחים של אמריקה הלטינית", אל תוך קריאת המציאות שלו.

ייתכן שלא קרא כלל את היצירה הסמינלית של גאליינו, אבל הוא למד את תורתו מבני דורו: יש מנצלים ויש מנוצלים, וכל אדם הגון חייב לקחת צד. חרף חטאיו האמיתיים והמדומים של מראדונה, הוא עמד לצדם של המנוצלים, ועל אף דתיותו והזדהותו עם ארץ הקודש הוא תמך בנחישות גם בפלסטינים.

גם מי שמודע לכניעתו של מראדונה לגחמות שהכתיבה המאפיה הנפוליטנית, חייב להודות שהוא היה הכדורגלן הכי טוב בתולדות המשחק (בנוסף ללאו מסי), וגם מייצג מובהק לא רק של עניי ארצו אלא גם של המנושלים בעולם כולו.

גם אחרי ההשחתה התרבותית והחברתית של ממשל טראמפ לא נס ליחו של מראדונה. האיש היה גם דתי, גם נהנתן וגם ישורון, ששמן ובעט, ושמורה לו אהבתנו היוקדת.

חיים ברעם הוא סופר ופובליציסט

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מתנחלים במעיין "עין קריות", תחת אבטחה צבאית, ב-24 ביוני 2022 (צילום: אורן זיו)

מתנחלים במעיין "עין קריות", תחת אבטחה צבאית, ב-24 ביוני 2022 (צילום: אורן זיו)

עוד יום של אפרטהייד: מתנחלים בילו במעיין פלסטיני בחסות הצבא

גם ביום שישי האחרון יצאו עשרות מתנחלים לבלות ב"עין קריות", מעיין שנמצא בשטח החקלאי של הכפר הפלסטיני קריות. חיילים ושוטרי מג"ב מנעו מפלסטינים להגיע למקום, וירו גז מדמיע לעבר בתי הכפר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf