newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

דו"ח אמנסטי: ישראל ממשיכה להפר זכויות אדם ואת החוק הבינ"ל

ארגון זכויות האדם פרסם היום את הדו"ח השנתי העוסק בנעשה בישראל ובשטחים הכבושים. מנתוני הדו"ח: המשך הריסות בתים, מעצרי קטינים, עינוי עצירים פלסטינים ואפליה נגד האזרחים הערבים בישראל

מאת:

ישראל המשיכה ב-2020 במדיניות האפליה הממוסדת כלפי פלסטינים החיים תחת שליטתה בתוך ישראל ובשטחים הכבושים, והביאה לעקירתם של מאות פלסטינים מבתיהם כתוצאה מצווי הריסה או הריסה כאמצעי ענישתי. כך נאמר בדו"ח השנתי של ארגון אמנסטי העוסק בנעשה בישראל ובשטחים הכבושים, המתפרסם היום (רביעי).

הריסת בתי פלסטינים ליד העיר חברון, 18 באוקטובר 2020 (ויסאם השלמון / פלאש 90)

הריסת בתי פלסטינים ליד העיר חברון, 18 באוקטובר 2020 (ויסאם השלמון / פלאש 90)

על פי הדוח, בשנת 2020 ישראל הרגה 31 פלסטינים, רבים מהם ב"הריגה לא חוקית בשעה שלא היוו איום מיידי לחיים". "השלטונות הישראליים עצרו באופן שרירותי אלפי פלסטינים מהשטחים הכבושים והחזיקו מאות במעצר מנהלי ללא משפט", נכתב בדוח.

הדוח מצטט מנתוני OCHA, ארגון האו"ם לתיאום סוגיות הומניטריות, לפיו ב-2020 ישראל הרסה 848 יחידות דיור ומגורים של פלסטינים בגדה המערבית ומזרח ירושלים והביאה לעקירתם של 996 בני אדם. הדוח מציין כי במהלך 2020 ישראל הרסה ששה בתים של פלסטינים כאמצעי ענישה וגרמה ל-22 בני אדם לאבד קורת גג.

לפי הערכות של OCHA, על כ-200 משפחות פלסטיניות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים מאיימים צווי הריסה. הדוח מצטט נתונים מפורום דו קיום בנגב לפיהם ישראל הרסה 29 מבנים בכפרים הלא מוכרים בנגב.

הדוח של אמנסטי גם מציין את המשיך האפליה נגד האזרחים הערבים-פלסטינים בתוך ישראל ומביא לדוגמה את השביתה שארגנו רשויות מקומיות בישובים הערבים במחאה על כך שהן מקבלות רק 1.7 אחוז מהתקציב לרשויות מקומיות בישראל, אף שהאזרחים הערבים מהווים קרוב ל-20 אחוז מהאוכלוסייה. הדוח מציין גם את הפסיקה של שופט בבית משפט שלום בקריות שסירב לממן הסעות של תלמידים ערבים בכרמיאל בהסתמך על חוק הלאום. הפסיקה בוטלה מאוחר יותר בערכאה גבוהה יותר.

הדוח של אמנסטי מציין כי בין 31 האזרחים שהפלסטינים שנהרגו בידי ישראל ב-2020, תשע היו ילדים, ורבים מהם נהרגו כשלא היוו איום. בדוח מצוטטים גם נתונים של OCHA  ולפיהם בהפגנות בכפר קדום נפצעו השנה יותר מ-200 מפגינים ועוברי אורח מידי כוחות הביטחון הישראליים.

הדוח גם מזכיר כי ישראל ממשיכה, זו השנה ה-13, ב"מצור הלא חוקי" על רצועת עזה. הוא מזכיר במיוחד את המקרה של עומר יאגי, תינוק מעזה שסבל מבעיות בלב, שנפטר ביוני השנה לאחר שבקשת משפחתו שיקבל טיפול בבית החולים שיבא בישראל סורבה.

עוד מציין הדוח שישראל עצרה אלפי פלסטינים בגדה המערבית ב-2020 והעבירה רבים מהם לבתי כלא בישראל, דבר האסור על פי דיני המלחמה. בסך הכל, בדצמבר 2020 ישראל החזיקה בבתי הכלא בשטחה כ-4300 עצירים פלסטינים, מהם 397 במעצר מנהלי ללא משפט. לפי אמנסטי, בסוף 2020 ישראל החזיקה בבתי הכלא שלה 157 ילדים, מתוכם שניים במעצר מנהלי.

לפי הדוח, "חיילים, שוטרים ואנשי שב"כ ישראלים המשיכו לענות ולהתייחס באופן רע לעצירים פלסטינים, כלל ילדים, ללא עונש". הדוח גם מציין את המשך הפגיעה בחופש הביטוי והדעה בשטחים הכבושים בישראלים. כך לדוגמה, ביולי 2020 עצרה ישראל את מחמוד נוואג'עה, עורך דין לזכויות אדם ומתאם של תנועת ה-BDS בגדה המערבית. אמנסטי מגדיר אותו כ"אסיר מצפון". הוא שוחרר ללא האשמות באוגוסט. הדוח מציין גם את האיסור שהטילה ישראל על עובד אמנסטי, ליית' אבו זיאד, להיכנס לישראל כדי לבקר את אמו החולה או לנסוע לחו"ל.

אמנסטי גם מציינת את המשך הפגיעה בזכויות מבקשי המקלט בישראל שישראל מסרבת להעניק להם מעמד.

הדוח גם מזכיר את הפגיעה בנשים ומציין שב-2020 נרצחו בישראל 21 נשים על רקע אלימות מגדרית.

דוח אמסנטי גם מציין כי ב-2020 ארבעה סרבני מצפון ישראלים נדונו למאסר ומזכיר את הלל רבין, שישבה בכלא במשך 56 ימים בשל סירובה לשרת בצבא הישראלי בגלל מדיניות הדיכוי שלו כלפי פלסטינים.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
לרשויות יש שיטת פעולה שלמדנו היטב: שולחים פנימה את כנופיות גוג ומגוג, שטוענים שיש להם את הזכות להטיל עלינו פחד כדי שניכנע לדרישותיהם הבלתי נתפסות - לוותר על המקום היחיד שהכרנו אי פעם. מתנחל מתעמת עם תושבת פלסטינית בשכונת שיח' ג'ראח (אורן זיו)

לרשויות יש שיטת פעולה שלמדנו היטב: שולחים פנימה את כנופיות גוג ומגוג, שטוענים שיש להם את הזכות להטיל עלינו פחד כדי שניכנע לדרישותיהם הבלתי נתפסות - לוותר על המקום היחיד שהכרנו אי פעם. מתנחל מתעמת עם תושבת פלסטינית בשכונת שיח' ג'ראח (אורן זיו)

אלה הם פני הגוג ומגוג שלנו במזרח ירושלים

הפלסטינים בירושלים לא ישנו מאז הגעתם של המתנחלים, על "הערכים היהודיים" שבשמם הם מנסים להעלים את קיומנו, על האימהות שמעודדות את ילדיהן להתעמר בנו. אתם, הישראלים, מחויבים להתמודד עם הכוחות האלה שאין לנו שליטה עליהם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf