newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בעד הסירוב לרוע: מגלריה ברבור ועד עובדי הכרמלית

לא קל לגלריה לאמנות לעמוד בפני שרת התרבות וראש עיריית ירושלים. אבל בגלריה ברבור לא מפחדים להלחם על חופש הביטוי בכלל, ושל שוברים שתיקה בפרט

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הנהלת גלריה ברבור הודיעה שתסרב ללחצים שמפעילה עליה עיריית ירושלים, תחת איומי סגירה, בשל הכוונה לקיים בגלריה אירוע עם "שוברים שתיקה" הערב.

לא כל יום מוסד שפועל בחסות עירונית (במבנה עירוני ותקציב עירוני) מעז לצאת בעמדה כל כך עקרונית, נוכח סכנה כל כך ממשית, כשהאיומים מגיעים ישירות מראש העיר ומשרת התרבות. ועל זה צריך להגיד לאנשי גלריה ברבור: כל הכבוד. ישר כח.

[עדכון לעת ערב: העירייה הודיעה שתסגור את גלריה ברבור תוך 90 יום. הסיבה לכאורה מנהלית, בירוקרטית, אבל בתזמון אין ספק שמבחינה מהותית זו התנכלות בגלל ערב שוברים שתיקה. אפשר רק לקוות שהגלריה תקח את העירייה לבית המשפט ותנצח]

בראיון למאקו שפורסם אתמול אמרה מנהלת הגלריה, מאשה זוסמן, שגם בעבר אירחו בגלריה אירועים פוליטיים, לרבות מפגשים עם "שוברים שתיקה". "מה שהשתנה לדעתי זה האקלים במדינה. הממשלה שלנו ואנשים שמרגישים שהם יכולים באופן אוטומטי לצנזר אנשים אחרים, להפחיד מוסדות ציבור". בראיון לשיחה מקומית מוסיף עו"ד יוסי חביליו, שמייצג את הגלריה, שאין בסיס לזימון לשימוע שהוציאה העירייה לגלריה – שכן מדובר באירוע פוליטי מותר, ולא באירוע מפלגתי, שאכן אסור לקיים בבמה ציבורית מסוג זה.

> חוק ההסדרה הוא הנמלה על הפיל של מפעל הגזל

מירי רגב עם ניר ברקת בירושלים (הדס פרוש / פלאש90)

מתבייתים על שוברים שתיקה ועל גלריה ברבור. מירי רגב עם ניר ברקת בירושלים (הדס פרוש / פלאש90)

זוסמן מדייקת לגמרי. היה זה אחמד טיבי שאמר בזמנו שמדינה יהודית ודמוקרטית היא מדינה דמוקרטית ליהודים, ויהודית לערבים. הקמפיינים להשתקה ולצנזורה, למניעת תקציבים, תקני שירות לאומי או אפילו במה ציבורית ונראות מארגונים כמו שוברים שתיקה, בצלם ואחרים, הופכים לאיום ממשי אפילו על הדמוקרטיה בערבון מוגבל בתוך החברה היהודית.

בהקשר זה שווה לזכור שכמו כל דבר אחר, גם מה שהוא עכשיו רק איום על גלריה ברבור מבוצע בפועל כלפי פלסטינים כבר שנים. כך נשללו תקציבים מתיאטרון אל-מידאן בגלל העלאת הצגה שעיריית חיפה ושרת התרבות לא אהבו, וכך נסגר כמה פעמים תאטרון אל-חכוואתי במזרח ירושלים – אחת מהן לקראת העלאת פסטיבל תיאטרון בובות לילדים. ואלה רק שתי דוגמאות.

לא צריך להגיד בכלל שאין שום הצדקה לרדיפה כזו אחר "שוברים שתיקה" – ארגון שכל מטרתו להביא לציבור הישראלי עדויות של חיילים ששירתו בשטחים ורוצים להסביר מה המדינה והחברה שלחו אותם לעשות. רמות ההקפדה על דיוק, אמינות ואמת בדיווחים של "שוברים שתיקה", כמו שכתבתי כאן פעם, עולות עשרות מונים על אלה של כל כלי תקשורת, ואלפי העדויות שגבו במהלך השנים הן מאגר מידע קריטי לכל מי שרוצה להבין איך נראה הכיבוש מצד הכובשים-בפועל. וזה בדיוק מה שמפחיד את הימין המשתיק.

אז גלריה ברבור – כל הכבוד. אני אתכם.

סרבנות בריאה בכרמלית

לא רק בירושלים הודיעו השבוע אזרחים על סירוב לקבל הוראות מגבוה שמהוות מחדל פושע. עובדי הכרמלית בחיפה נדרשו ביום ראשון להכנס לתוך המנהרה וחדר המכונות אחרי שבשבת השתוללה במקום שריפה נוראית. לפי פעיל ועד העובדים, לוטן רז, משכנסנו העובדים לחלל הסגור גילו שיש בו רמות זיהום קשות בשל השריפה, ואף על פי כן הכריחו אותם לעבוד.

למחרת, ביום שני, החליטו העובדים ביחד לסרב להוראות ההנהלה ולא להכנס למנהרה כל עוד שהזיהום לא נבדק ומנוקה. עוד באותו היום, לדברי רז, הגיעה חברה שמתמחה בנזקי שריפות ואישרה שאכן מסוכן להכנס ולעבוד במנהרת הכרמלית ללא ציוד מגן. העובדים הסרבנים, שהתייצבו מול הנהלה אדישה לבריאותם, הצילו את עצמם. גם זה הכוח של סירוב, והכוח של עבודה מאורגנת, וגם להם מגיע כל הכבוד על האומץ.

> קיצור תולדות הגזל

כבאים יוצאים ממנהרת הכרמלית בחיפה ביום השריפה (באסל עווידאת / פלאש90)

כבאים יוצאים ממנהרת הכרמלית בחיפה ביום השריפה (באסל עווידאת / פלאש90)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
פלסטינים ליד מכוניות שניזוקו מאבנים שהשליכו מתנחלים, ביישוב חווארה שנמצא דרומית לשכם, ב-15 במרץ 2020 (צילום: נאסר אישתאיה / פלאש90)

פלסטינים ליד מכוניות שניזוקו מאבנים שהשליכו מתנחלים, ביישוב חווארה שנמצא דרומית לשכם, ב-15 במרץ 2020 (צילום: נאסר אישתאיה / פלאש90)

אלימות המתנחלים ממשיכה כאילו אין מגיפה

בזמן שכל העולם נאבק בקורונה, תועדו 26 מקרי אלימות מצד ישראלים כלפי פלסטינים. אך מנהיגי המדינה נזכרים לגנות רק כשמתנחלים תוקפים שוטרים. הסיבה לשתיקתם ברורה: האלימות הזאת מסייעת בהנצחת האפרטהייד והכיבוש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf